Egzamin z informatyki w 2020 r

Absolwenci, którzy chcą połączyć swoje życie z dziedziną informatyki, zdadzą jednolity egzamin państwowy w 2020 r., A dziś, na początku roku szkolnego, jesteśmy gotowi powiedzieć szczegółowo, czy FIPI planuje zmienić strukturę w KIM po przejściu testu (data) oraz jakie przygotowanie powinno być dla najlepszego rezultatu.

Czy powinienem to wziąć?

W 2020 roku egzamin z informatyki jest egzaminem z wyboru.

Według danych na 2019 r. Około 100 000 absolwentów wybrało na egzaminie temat „Informatyka i ICT”, czyli o 1000 więcej niż liczba osób, które zaliczyły język angielski, ale 74 000 mniej niż ci, którzy chcieli otrzymać certyfikat z fizyki.

Tak duże zainteresowanie absolwentów wynika z faktu, że wysokie wyniki w informatyce (oczywiście w połączeniu z konkurencyjnym wynikiem w specjalistycznej matematyce) pozwalają ci zostać studentem w następujących obszarach:

 • inżynieria oprogramowania;
 • cyberbezpieczeństwo;
 • inżynieria systemu;
 • analiza systemu;
 • informatyka i inżynieria komputerowa;
 • informatyka stosowana;
 • teoretyczne podstawy informatyki;
 • technologia kosmiczna.

To nie jest pełna lista miejsc docelowych. Możesz zapoznać się z propozycjami bardziej szczegółowo na stronach internetowych uniwersytetów, które zapraszają studentów na wydziały technologii informatycznych.

Data

Zgodnie z projektem harmonogramu GIA, który został przedstawiony w raporcie Siergieja Krawcowa, w 2020 r. Ujednolicone państwowe badanie informatyczne odbędzie się w poniedziałek 25 maja (dniami rezerwowymi są 19 czerwca i 3 lipca).

Kiedy egzamin z informatyki odbędzie się we wstępnym okresie Państwowej Inspekcji Samochodowej, będzie znany bliżej początku listopada, kiedy egzamin zostanie oficjalnie zatwierdzony.

We wrześniu nie jest już możliwe powtórzenie informatyki, ponieważ zgodnie z obecnymi zasadami USE jesienią dozwolone jest przekazywanie przedmiotów obowiązkowych (język rosyjski i matematyka).

Egzamin 2020

Główną wiadomością dla wszystkich, którzy planują przystąpić do egzaminu z informatyki w 2020 r., Jest brak jakichkolwiek zmian, zarówno w strukturze egzaminu, jak i w treści KIM. Proces reformowania systemu końcowej certyfikacji dla 11-klasistów został pomyślnie zakończony, a KIMy 2020 w pełni spełnia nowoczesne wymagania dotyczące poziomu szkolenia przyszłych kandydatów.

Podobnie jak w ciągu ostatnich 2 lat (w 2018 i 2019 r.), Nadchodzący egzamin odbędzie się na komputerze.

Format i przepisy

Podstawowe normy testu pozostaną niezmienione:

 • czas trwania - 3 godziny 55 minut (235 minut);
 • zadania ogółem - 27;
 • maksymalny punkt pierwotny - 35 (równowartość 100 punktów w certyfikacie);
 • minimalny wynik certyfikatu - 40;
 • nie ma żadnych dodatkowych materiałów i dozwolonego sprzętu;
 • wszelkie kalkulatory są zabronione!

Należy pamiętać, że dostęp do Internetu zostanie zablokowany na komputerach w punktach egzaminacyjnych Unified State Examination, a próba otwarcia programów niezwiązanych z wykonywaniem zadań zostanie uznana za rażące naruszenie zasad postępowania. W przypadku takich działań można je usunąć z szafy bez prawa do przeniesienia w 2020 r.

Struktura KIM

Na bilecie egzaminacyjnym 11-ci równiarki spełnią zadania dotyczące wszystkich głównych tematów studiowanych na szkolnym kursie:

 1. Architektura PC.
 2. Architektura sieci komputerowych.
 3. Wyszukiwanie i przechowywanie informacji.
 4. Metody kodowania informacji.
 5. Systemy liczbowe.
 6. Elementy teorii algorytmów.
 7. Symulacja komputerowa.
 8. Algorytmizacja i programowanie.

W sumie w KIM w informatyce będzie 27 zadań rozdzielonych między dwa bloki w następujący sposób:

Część

Liczba zadań

Rodzaj odpowiedzi

І

23

krótkie

ІІ

4

szczegółowe

W dokumentacji opublikowanej na stronie internetowej FIPI znajdują się zalecenia dotyczące czasu ukończenia pracy. Zaleca się więc poświęcenie 90 minut na rozwiązanie zadań pierwszej części (12 poziomów podstawowych i 11 zaawansowanych), a pozostałych 145 na poświęcenie się rozwiązaniu problemów drugiej części (wysoki poziom złożoności).

Należy pamiętać, że wśród 23 zadań 1. części wersji demonstracyjnej 2020 praktycznie nie ma zadań do wybrania poprawnej odpowiedzi spośród proponowanych, ale jest sporo zadań do zrozumienia kodu. Jednocześnie uczniowie mają wybór - fragmenty kodu są wyświetlane w kilku popularnych językach jednocześnie. W 2020 r. Będą to:

 1. Algorytmiczne
 2. PODSTAWOWY;
 3. Pascal
 4. Python
 5. C ++.

Ważne! W zadaniach nr 24–27 egzaminatorzy mogą również pracować z najwygodniejszym dla nich językiem programowania spośród 5 proponowanych.

Warto zauważyć, że wielu nauczycieli nie zaleca przyjmowania Pythona jako jedynego języka do wykonywania zadań USE, ponieważ w różnych wersjach semantyka języka i sama zasada działania środowisk programistycznych różnią się znacznie. Nawet jeśli wolisz Python, powinieneś być pewien, że w przypadku siły wyższej możesz wykonać zadania w jednym z innych języków listy FIPI.

Klasyfikacja

Po prawidłowym wykonaniu wszystkich 27 zadań USE w informatyce, w 2020 r. Absolwent będzie mógł uzyskać 35 punktów podstawowych, które zgodnie z tabelą tłumaczeń FIPI będą interpretowane jako wynik 100 punktów.

Podstawowymi punktami za zaliczenie egzaminu są:

Ocena

Zadania

1

№ 1-23

0-4

№ 24-27

Zadania na wysokim poziomie zostaną zweryfikowane przez dwóch niezależnych ekspertów. Tak więc, dla poprawnie napisanego i działającego programu, mogą dać od 2 do 4 punktów, biorąc pod uwagę takie kryteria:

 • 2 punkty - pamięć nie jest efektywnie wykorzystywana i nie jest zoptymalizowana pod kątem czasu działania;
 • 3 punkty - środowisko wykonawcze programu znacznie zależy od przetwarzanej wartości lub nie ma optymalizacji pod względem wielkości pamięci;
 • 4 punkty - program działa poprawnie na danych przychodzących, a także jest zoptymalizowany pod kątem pamięci i czasu.

Ważne! Egzaminator może napisać więcej niż jeden program dla każdego z 4 zadań w formularzu odpowiedzi nr 2. W takim przypadku eksperci sprawdzą wszystkie proponowane opcje i wybiorą tę, która zdobędzie najwięcej punktów na opisanej skali.

Chociaż wyniki GIA-11 oficjalnie nie przekładają się na ocenę szkolną (ważna jest ocena z certyfikatu w systemie 100-punktowym), wielu absolwentów chce zrozumieć, z którą oceną odpowiada ich wynik. W tym celu opracowano przybliżoną tabelę korespondencji.

Przygotowanie

Oczywiście egzaminu z informatyki nie można nazwać prostym i łatwym, dlatego absolwenci 2020 roku, którzy chcą zagłębić się w dziedzinę informatyki, będą mieli poważne przygotowania.

Głównym błędem wielu 11-klasowych, którzy są zainteresowani programowaniem, jest zwiększona koncentracja uwagi na bloku algorytmizacji i pisania kodu, podczas gdy KIM przedstawia pytania na wiele innych tematów z kursu szkolnego.

Od czego zacząć przygotowania? Zdecydowanie - od podstaw i matematycznych podstaw informatyki, ponieważ bez tego niemożliwe byłoby rozpoczęcie rozwiązywania problemów. To, co musisz wiedzieć „jako tabliczka mnożenia”, to potęga dwóch i stosunek rozmiarów plików.

Tak, potęgi dwóch są dużymi liczbami, ale zapamiętanie ich wcale nie jest trudne. Nie musisz pamiętać wszystkiego. Najczęściej w zadaniach są stopnie od 1 do 13, a także 16, 24 i 32 (ta ostatnia jest niezwykle rzadka). A jeśli nie chcesz pamiętać, pamiętaj, że wynik podwaja się na każdym kroku - pomoże to szybko i łatwo obliczyć wszystko bez kalkulatora.

Zdolność do pracy z potęgami dwóch (a także trzech i pięciu) będzie konieczna nie tylko przy rozwiązywaniu problemów ze znalezieniem wolumenu plików, ale także przy rozwiązywaniu wielu problemów na różnych systemach liczbowych.

Systemy liczbowe są jednym z najtrudniejszych tematów kursu informatyki, więc konieczne będzie poświęcenie mu dużo czasu, odnowienie pamięci (lub nauka):

 • metody tłumaczenia liczb między różnymi systemami liczbowymi;
 • podstawowe operacje arytmetyczne w różnych systemach;
 • wykorzystanie tabel triad i zeszytów.

Szczegółowa analiza tłumaczenia liczb między systemami liczbowymi znajduje się w samouczku wideo:

A co z programowaniem bezpośrednim? Niewątpliwie umiejętność budowania algorytmów, rozumienia logiki programu i pisania kodu w jednym z języków programowania jest ważnym czynnikiem dla osiągnięcia wysokiego wyniku na egzaminie. A tutaj nie wystarczy znać podstawowe operatory języka - potrzebujesz praktyki, aby nauczyć się rozumieć, czego wymaga się od ciebie w zadaniu, na jakie niuanse należy zwrócić uwagę i jakiego rodzaju danych użyć.

Do ćwiczeń niezbędne będą dwa zasoby:

 1. otwarty bank zadań FIPI;
 2. Witryna Polyakov, którą znają wszyscy młodzi programiści.

Jeśli suchy tekst podręcznika lub innych specjalistycznych publikacji jest trudny do zauważenia, obejrzyj filmy instruktażowe z dyskusją na temat zadań i kluczowych tematów, które zostaną spełnione podczas Unified State Examination w 2020 r .:

Obejrzyj wideo: Wręczenie patentów i promocja żołnierzy rezerwy (Październik 2019).