Program recyklingu samochodów 2020

Utylizacja używanych samochodów stała się jednym z najpopularniejszych programów rządowych. W 2020 r. Podstawowe warunki uczestnictwa pozostaną takie same. Po złom będzie można zwrócić nie tylko samochody osobowe, ale także komercyjne pojazdy towarowe.

Podstawowe zasady programu

W 2010 r. Uruchomiono projekt państwowy, którego uczestnicy mają okazję pozbyć się starego samochodu i uzyskać dobrą zniżkę na nowy samochód. Zarówno osoby fizyczne, jak i prawne mogą korzystać ze świadczeń. Rabat wydawany jest w formie certyfikatu, który można zrealizować przy zakupie samochodu krajowego przemysłu motoryzacyjnego. Wielkość rabatu zależy od marki i klasy samochodu. Na przykład 50% rubli przeznaczono na VAZ klasy średniej. Maksymalna kwota odszkodowania wynosi 350 tysięcy rubli. Nie trzeba kupować samochodu w miejscu, w którym został przekazany do starego. Za pomocą certyfikatu możesz skontaktować się z dowolnym salonem, który ci się podoba. Sprzedawca, który zaakceptował certyfikat, otrzyma równoważne odszkodowanie od państwa. Nie można wypłacić certyfikatu ani uzyskać gotówki.

Początkowo program był ustawiony na jeden rok kalendarzowy. Jednak rosyjski rząd, biorąc pod uwagę wciąż niski popyt na „rosyjskie” samochody, postanowił przedłużyć ten termin. Warunki istnienia projektu zmieniły się kilkakrotnie, ale podstawowe zasady pozostały takie same. Na tle licznych zachodnich sankcji i trudności finansowych często mówi się o tym, czy program recyklingu zakończy się w najbliższej przyszłości. Ale władze zapewniają, że jego ważność zostanie przedłużona do końca 2020 r. Zainteresowanie państwa jest zrozumiałe - promocja krajowego przemysłu motoryzacyjnego, a także zmniejszenie liczby starych niebezpiecznych samochodów na drogach. Ekolodzy opowiadają się również za odnowieniem floty. Według „zielonych” spalin ze starych samochodów wyrządzają one znacznie więcej szkód dla środowiska niż nowe samochody klasy środowiskowej.

Około dwa lata temu w projekcie „recykling” pojawił się nowy sposób wprowadzania i wyprowadzania samochodów. Metoda wymiany zakłada, że ​​stary transport nie jest usuwany, ale jest gruntownie naprawiany w celu późniejszej odsprzedaży. Głównym warunkiem jest to, że maszyna nie może być starsza niż 6 lat.

Jak zostać członkiem

Nie każdy pojazd można wymienić na „zniżkę”. Wiek „starszej kobiety” musi przekraczać 10 lat, a okres zatrudnienia powinien wynosić ponad sześć miesięcy. Ponadto wszystkie mechanizmy i części muszą znajdować się w maszynie. Kraj produkcji nie ma znaczenia. Nie jest to również ważne w pojeździe, czy nie.

Musisz rozpocząć formalne dokumenty od podróży do policji drogowej. W najbliższym biurze do miejsca zamieszkania musisz napisać wniosek o wyrejestrowanie i chęć oddania samochodu na złom. Dostawa maszyny do punktów przetwarzania musi być zapewniona przez właściciela. Musisz mieć:

  • dokument tożsamości;
  • oryginalny tytuł;
  • zaświadczenie o wyrejestrowaniu.

Pełna lista adresów miejsc usuwania znajduje się na oficjalnej stronie Ministerstwa Przemysłu i Handlu.

Musisz udać się do salonu po nowy samochód z certyfikatem. Obywatele Federacji Rosyjskiej mają możliwość zakupu samochodu nie tylko ze zniżką, ale także, w razie potrzeby, na kredyt. W ramach programu recyklingu niektórzy dealerzy oferują klientom dodatkowe bonusy (prezenty, rabaty).

Jeśli pojazd nie jest przeznaczony do sprzedaży w zamian, wówczas właściciel będzie musiał uiścić opłatę państwową za jego przetworzenie. Rozmiar planszy zależy od wielkości samochodu (4-7 tysięcy rubli).

Nowość w 2020 roku

Z najnowszych wiadomości wiadomo, że w 2020 r. Z budżetu federalnego zostaną przeznaczone znaczne środki na aktualizację floty pojazdów użytkowych.

Taką prośbę do premiera złożył właściciel rosyjskiej firmy motoryzacyjnej Sollers Vadim Shvetsov. Według szefa ponad połowa wszystkich samochodów komercyjnych ma ponad 10 lat. Szwecow poprosił o rozważenie możliwości alokacji środków w ramach krajowego projektu „Ekologia”, realizowanego od 2019 r. Mianowicie, aby zrealizować takie zadanie, jak zmniejszenie ilości szkodliwych emisji do atmosfery. Należy zauważyć, że Ministerstwo Przemysłu i Handlu uwzględniło pomysły zaproponowane przez głównych Sollerów. Według wstępnych danych z budżetu przeznaczono od 25 do 42 miliardów rubli na aktualizację autobusów, ciężarówek i osobowych pojazdów użytkowych.

Program wsparcia obejmie innych przedstawicieli branży motoryzacyjnej. „Potrzeba takiego programu jest już dawno spóźniona - flota pojazdów użytkowych w Rosji wymaga gruntownej modernizacji. Dotyczy to lekkich samochodów dostawczych oraz ciężarówek i autobusów ”- powiedział przedstawiciel grupy GAZ.

Podczas realizacji państwowego programu bezpiecznego niszczenia pojazdów liczba wypadków spowodowanych awarią samochodu znacznie spadła.