ZASTOSOWANIE w matematyce w 2020 r

Jednym z dwóch wymaganych egzaminów dla 11-klasistów w 2020 roku będzie USE z matematyki, a my proponujemy przedyskutowanie, w jaki sposób profil i podstawa będą się różnić, czy będą zmiany w strukturze KIM, jaka będzie data przeprowadzenia i jakie kroki będą wymagane dla skutecznego przygotowania.

Ważne! Według informacji opublikowanych na oficjalnej stronie internetowej FIPI w roku akademickim 2019-2020 nie oczekuje się żadnych zmian w KIM w matematyce (podstawowa i profilowa).

Baza i profil - co wybrać?

Matematyka jest obowiązkowym przedmiotem egzaminu, ale egzaminowany ma prawo samodzielnie wybrać poziom nadchodzącego testu:

 • podstawowe - łatwiejsze, ale nie cytowane, na przyjęcie na specjalności inżynierskie, a także obszary o profilu fizycznym i matematycznym (w tym programowanie);
 • profil - trudniejsze, ale taki dyplom jest konieczny dla każdego, kto planuje połączyć życie z matematyką, fizyką, ekonomią, informatyką i wieloma innymi specjalnościami.

Wybór poziomu egzaminu z matematyki jest najważniejszym krokiem dla wszystkich absolwentów w 2020 roku, a im wcześniej decyzja zostanie podjęta, tym więcej czasu pozostanie na przygotowanie, biorąc pod uwagę specyfikę biletów egzaminacyjnych. Możliwe są trzy opcje:

 1. tylko podstawowe;
 2. tylko profil;
 3. oba egzaminy (zarówno podstawowy, jak i profil).

Którą opcję lepiej obejrzeć w filmie:

Omówimy dalsze znaczące różnice w przepisach, KIM i systemie oceny podstawowej i specjalistycznej matematyki.

Data

W 2020 r. W kalendarzu USE (sesja główna) przydzielono następujące daty dla matematyki:

 • 1 czerwca 2020 r. (Poniedziałek) - główny dzień zaliczania matematyki podstawowej i specjalistycznej;
 • 25 czerwca 2020 r. (Czwartek) - rezerwa (podstawa i profil).

Powtórz temat w przypadku niezadowalającego wyniku lub niestawienia się z uzasadnionego powodu, absolwenci będą mogli we wrześniu.

Ważne! Podczas ubiegania się o poprawkę we wrześniu egzaminator może ponownie wybrać poziom, niezależnie od tego, jaki egzamin zdał poprzednio.

Dlatego zamiast profilu, który nie dał się za pierwszym razem, możesz zdać prosty egzamin. W takim przypadku jedenasta równiarka zwiększy szanse na uzyskanie certyfikatu, ale utraci możliwość wpisania szeregu specjalizacji, w których niezbędnym warunkiem jest dostępność certyfikatu z matematyki na poziomie profilu.

Egzamin podstawowy

W 2020 r. Wielu zda podstawowy egzamin z matematyki. Przede wszystkim są to absolwenci planujący ubiegać się o specjalizację z profili filologicznych i chemiczno-biologicznych, a także szeroki zakres innych dziedzin, w których nie ma odpowiednich wymagań na liście obowiązkowych certyfikatów. Egzamin podstawowy zostanie zdany również przez dzieci, które nie zdecydowały się jeszcze na uniwersytet i pożądaną specjalizację, i chcąc być bezpiecznym, wybiorą obie opcje.

Ważne! Należy pamiętać, że egzamin podstawowy i profilowy odbędzie się tego samego dnia, więc jeden z nich będzie musiał zostać wykonany w dniu rezerwowym.

Format i przepisy

Ponieważ FIPI nie planuje zmian w formacie egzaminu, 2020, podstawowa matematyka będzie oparta na tych samych zasadach, co w poprzednim sezonie, a mianowicie:

 • czas trwania - 3 godziny (180 minut);
 • liczba zadań - 20;
 • maksymalny punkt pierwotny - 20 (odpowiada testowi 100 punktów);
 • minimalna ocena certyfikatu (dla certyfikatu) - 27;
 • Możesz użyć linijki i materiałów referencyjnych dostępnych w KIM;
 • Wykonywanie obliczeń za pomocą kalkulatora jest zabronione.

Struktura CMM

Bilet egzaminacyjny na poziomie podstawowym zawiera 20 zadań, na które może odpowiadać liczba, liczba, kolejność liczb. Rozkład liczby pytań według głównych 6 bloków tematycznych w 2020 r. Będzie następujący:

Blokuj

Liczba zadań

Algebra

10

Geometria

4

Funkcje

1

Równania i nierówności

3

Początki analizy matematycznej

1

Kombinatoryka i teoria prawdopodobieństwa

1

Uwaga! W demonstracji USE 2020 na temat podstawowej matematyki istnieją różne rodzaje zadań, które mogą wystąpić na egzaminie. Ale w prawdziwym bilecie nie będzie takiego wyboru.

Klasyfikacja

Przy ocenie pracy na egzaminie podstawowym wszystko jest niezwykle proste:

1 poprawna odpowiedź = 1 punkt pierwotny

Za całą pracę absolwent może otrzymać maksymalnie 20 punktów, co będzie interpretowane jako 100 punktów w certyfikacie. Nietrudno obliczyć, że każde poprawnie wykonane zadanie do egzaminu dodaje absolwentowi 5 punktów testowych.

W 2020 r. Wymagane minimum do uzyskania certyfikatu nie ulegnie zmianie i wyniesie 27 punktów testowych, co odpowiada 6 poprawnym odpowiedziom.

Ponieważ w KIM nie ma trudnych zadań (wysoki i wysoki poziom), weryfikacja pracy odbywa się tylko cyfrowo i ważne jest, aby absolwenci poprawnie wprowadzali dane w formularzach odpowiedzi, aby automatyczny system mógł je odczytać i interpretować.

Test biegłości

W przeciwieństwie do podstawy, egzamin profilowy będzie wymagał od absolwenta dobrej znajomości podstaw teoretycznych i szlifowania umiejętności rozwiązywania różnych problemów.

Wśród głównych różnic egzaminu profilowego:

 1. obecność zadań o różnych poziomach trudności;
 2. więcej czasu na dokończenie pracy;
 3. minimalne materiały referencyjne w KIM.

Format i przepisy

Więc na co się przygotowuje, jeśli w 2020 roku planujesz przystąpić do egzaminu z przedmiotu „matematyka” na przyjęcie na uniwersytet i wybrać „profil”?

 • czas trwania - 3 godziny 55 minut (235 minut);
 • liczba zadań - 19;
 • maksymalny punkt pierwotny - 32 (odpowiada testowi 100 punktów);
 • minimalna ocena certyfikatu (dla certyfikatu) - 27;
 • możesz użyć linijki i 5 podstawowych wzorów trygonometrycznych dostępnych w KIM;
 • wszelkie kalkulatory są zabronione.

Struktura CMM

Chociaż profil ma 19 zadań, a 20 w bazie danych, nie należy się mylić z ich złożonością. Wszystkie pytania egzaminu profilowego można podzielić na poziomy trudności w następujący sposób:

Blokuj

Liczba zadań

Rodzaj odpowiedzi

І

8

(poziom podstawowy)

krótkie

ІІ

11

(9 poziom zaawansowany)

(2 wysokie poziomy)

krótki i szczegółowy

Ponadto rozkład głównych bloków szkolnego programu nauczania na egzaminie profilowym będzie nieco inny.

Blokuj

Liczba zadań

Algebra

4

Geometria

5

Funkcje

2

Równania i nierówności

5

Początki analizy matematycznej

2

Kombinatoryka i teoria prawdopodobieństwa

1

Klasyfikacja

Do oceny specjalistycznej matematyki zastosowane zostanie zróżnicowane podejście:

 • Pierwsze 12 pytań zostanie zweryfikowanych cyfrowo.
 • zadania od 13 do 19 - dwóch niezależnych ekspertów.

Maksymalny punkt pierwotny to 32. Jednocześnie tabela podziału punktów za zadania o różnych poziomach trudności będzie wyglądać następująco:

Ocena

Zadania

1

№ 1-12

2

№ 13-15

3

№ 16-17

4

№ 18-19

Ważne! 32 punkty podstawowe odpowiadają 100 punktom wyniku egzaminu. Minimalny próg, który należy pokonać, aby uzyskać certyfikat, to 27 punktów testowych.

Ale nauczyciele zalecają absolwentom ustanowienie osobistego paska, koncentrując się na zdawaniu ocen na interesujących ich uniwersytetach. Tak więc w większości regionów Rosji ten próg dla specjalności technicznych wynosi 65–70. Aby zostać przyjętym do najlepszych uniwersytetów w stolicy, kandydat powinien mieć nie tylko certyfikat z wynikiem 95 punktów lub więcej, ale także zwycięstwa w turniejach matematycznych i olimpiadach rankingowych.

Przygotowanie

Egzamin z matematyki jest egzaminem, przy którym serce wielu absolwentów 2020 roku zawiesza się, a tylko systematyczne przygotowanie może uchronić cię przed strachem i zwątpieniem.

Zdobycie 100 punktów w specjalistycznej matematyce jest realne, ale w tym celu należy podjąć wiele wysiłków, nie tylko w 11 klasie, ale przez wszystkie lata nauki (liceum lub gimnazjum).

Matematyka jest przedmiotem, którego nie można się nauczyć „od zera” w ciągu kilku miesięcy, i to jest jej główna trudność. Jedna z pozornie nieistotna luka wiedzy uzyskana w piątej, szóstej, siódmej lub ósmej klasie jest w stanie (w podatkach z opuszczoną z góry kulą śnieżną) przerodzić się w wielką zaspę nieporozumień. Dlatego, pomijając temat z powodu choroby lub z innych powodów, pamiętaj, aby opracować go samodzielnie lub z korepetytorem.

Od czego zacząć

Na etapie zapoznania się ważne jest, aby zrozumieć, co dokładnie czeka na Ciebie w USE 2020. Pomoże Ci wersja demonstracyjna, a także specyfikacje i kodyfikatory dostępne na stronie internetowej FIPI.

Oczywiście możesz od razu zacząć od rozwiązania dema 2020, ale rozsądniej będzie powtórzyć wszystko, czego nauczyłeś się w latach szkolnych, w blokach, w których pomoże ci otwarty bank zadań Federalnego Instytutu Pomiarów Pedagogicznych.

Jeśli praca z papierowymi wersjami książek problemowych jest łatwiejsza i wygodniejsza - użyj specjalnych wydań do samodzielnego przygotowania do UŻYCIA w matematyce. W 2020 r. Istotne będą również podręczniki z 2019 r., Ponieważ nie wprowadzono żadnych zasadniczych zmian w strukturze KIM.

Czy potrzebuję korepetytora?

Jeśli mówimy o egzaminie profilowym, który wymaga jak najwyższego wyniku, doświadczony nauczyciel, który umie znaleźć luki w wiedzy i zbudować indywidualną ścieżkę szkolenia, jest po prostu niezastąpiony. Wyjątkiem są absolwenci specjalistycznych zajęć z pogłębioną nauką matematyki, którzy posiadają przedmiot na wysokim poziomie i mają wysoką samoorganizację.

Wskazówki dla nauczycieli

Doświadczeni nauczyciele, którzy wyhodowali więcej niż jednego 100-balnika, zalecają:

 1. Połącz teorię i praktykę.
 2. Rozwiąż jak najwięcej różnorodnych problemów.
 3. Rozwiązując problemy geometryczne, opisz argumenty tak szczegółowo, jak to możliwe przy tworzeniu łańcucha logicznego.
 4. Weź pod uwagę wszystkie reguły obrazu kształtów geometrycznych.
 5. Nie bój się szukać pomocy, jeśli w trakcie przygotowań będą jakieś trudności.

Pamiętaj, że wpisy dokonane w formularzach i szkicach KIM nie są oceniane. Oznacza to, że nie możesz tracić czasu na piękne rysunki i schludne notatki, a także możesz przekreślić i dodać coś podczas pracy z szkicem. Jednocześnie wszystko, co jest zawarte w formularzach odpowiedzi, powinno być napisane jasno, czytelnym pismem, zgodnie z ustalonymi standardami (zalecamy wcześniejsze zapoznanie się z wymogami dotyczącymi wypełniania, aby nie tracić czasu na egzamin).

Dobrym asystentem w samodzielnym przygotowaniu się do egzaminu z matematyki w 2020 roku będzie analiza wideo rozwiązania opcji demonstracyjnej oraz lekcje korepetycji online.

Obejrzyj wideo: Matura próbna z matematyki z OPERONEM. Poziom podstawowy. Listopad 2018 (Listopad 2019).