Zasiłek macierzyński w 2020 r

W „bezpośredniej linii” z prezydentem Władimirem Putinem w dniu 20 czerwca 2019 r. Poruszono kwestie demograficzne. Wśród nich jest możliwość zwiększenia świadczeń macierzyńskich. W 2020 r. Rosja uruchomiła krajowy projekt „Demografia”, którego głównym celem jest zwiększenie całkowitego współczynnika dzietności do 1,7. Program jest ważny do 2024 r. I obejmuje szereg działań, w tym zwiększenie wysokości zasiłków macierzyńskich.

Zgodnie z rosyjskim prawem płatności za ciążę i poród wynoszą:

 • zasiłek macierzyński;
 • miesięczna pomoc w zakresie opieki nad dzieckiem do 1,5 roku;
 • ryczałt w chwili urodzenia.

Skład i wielkość płatności zależy od całkowitego dochodu rodziny, liczby dzieci, regionu zamieszkania, średniego wynagrodzenia przyszłej matki, długości jej pracy i innych czynników. Wyjątkiem jest zasiłek jednorazowy - nie zależy on od stażu pracy i bogactwa materialnego w rodzinie.

Na raz

Każdy z rodziców może ubiegać się o tę płatność - nie muszą być oficjalnie małżeństwem. Pracująca matka lub ojciec noworodka dokonuje płatności w miejscu pracy lub w organach Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, bezrobotni - w organach zabezpieczenia społecznego.

Od 1 lutego 2019 r. Kwota jednorazowej pomocy wynosi 17479, 73 rubli. - To o 4,3% więcej niż w 2018 r. W 2020 r. Zostanie ponownie zindeksowany - ile zależy od oficjalnej stopy inflacji. Rosstat przewiduje inflację na poziomie 4%: dzięki tym wskaźnikom wielkość płatności wzrośnie do 18178,92 rubli. Jednorazowy dodatek wypłacany jest raz na każde dziecko.

Ciąża i poród

W 2020 r. Kwota zasiłku macierzyńskiego będzie wynosić 100% średniego dziennego wynagrodzenia za każdy dzień urlopu macierzyńskiego. Trwa:

 • z normalną ciążą - 140 dni;
 • ze skomplikowanymi - 156 dni;
 • z wielokrotnością - 180 dni.

Aby określić średnie dzienne zarobki, wszystkie płace za ostatnie dwa lata (w tym przypadku za 2018 i 2019 r.) Są sumowane, po czym są dzielone przez całkowitą liczbę dni roboczych. Następnie wynikową liczbę mnożymy przez 140 i otrzymujemy kwotę świadczeń macierzyńskich.

W 2020 r. Jego minimalny próg zostanie podniesiony do 60,4 tys. Rubli, niezależnie od poziomu wynagrodzenia przed ciążą. Ministerstwo Pracy ogłosiło również zwiększenie świadczeń w przyszłym roku. Ich wzrost planowany jest na 7-8%.

Posłowie i rząd rozważali możliwość zwiększenia płatności o 4 tysiące dla kobiet, których roczny dochód wynosił lub przekroczył 750 tysięcy, ale jak dotąd nie przyjęto odpowiedniej ustawy.

Kto jest uprawniony do zasiłku macierzyńskiego?

Kobiety w ciąży mogą ubiegać się o pomoc finansową:

 • oficjalnie zatrudnieni, wojskowi lub policjanci;
 • cywile (cywil) w jednostkach wojskowych rozmieszczonych poza terytorium Federacji Rosyjskiej;
 • którzy otrzymali status bezrobotnych po odejściu z likwidowanej spółki - świadczenia macierzyńskie są wypłacane przez państwo w ciągu 12 miesięcy;
 • studenci stacjonarni instytucji edukacyjnych na wszystkich poziomach akredytacji;

 • indywidualni przedsiębiorcy - otrzymują zasiłek macierzyński przez 6 miesięcy, z zastrzeżeniem składek na FSS i LTA;
 • kobiety, które adoptowały dzieci w wieku poniżej 3 miesięcy.

Opieka do 1,5 roku

Kwotę tego rodzaju pomocy oblicza się na podstawie ich średniego miesięcznego wynagrodzenia w ciągu ostatnich dwóch lat. „Opieka” stanowi 40%. Płatność jest dokonywana bezpośrednio w miejscu pracy jednego z rodziców (ojciec ma prawo ją wydać zamiast matki).

W przypadku, gdy firma zatrudniająca zakończy działalność i zostanie zlikwidowana, jednostka dominująca otrzyma stałą kwotę. Jego rozmiar wynosi 12500 rubli. Niższy poziom „opieki” związany jest z płacą minimalną - obecnie wynosi 11280 rubli. Aby otrzymać pomoc materialną od państwa, kobieta musi być zarejestrowana w centrum zatrudnienia i mieć status bezrobotnego.

W 2020 r. Płaca minimalna wzrośnie o 7,4% i wyniesie 12 130 rubli. Związane z nim płatności wzrosną odpowiednio. Maksymalna kwota „pozostawiania pieniędzy” do 1,5 roku w 2019 r. Wzrosła o 2 tys. I wynosi 26 tys. Ministerstwo Pracy nie wyklucza kolejnego wzrostu w przyszłym roku.

Minister pracy i ochrony socjalnej Federacji Rosyjskiej Maxim Topilin w swoim wywiadzie wspomniał o znacznym wzroście płatności dla dzieci z 1,5 do 3 lat. Od 2020 r. Rząd zwiększy swoje rozmiary do poziomu utrzymania na poziomie regionalnym. Średnia krajowa wynosi 11 000 rubli. Obecnie państwo płaci rodzicom 50 rubli.

Minister Topilin wyjaśnił, że wsparcie będzie ukierunkowane - rodziny, których dochód jest niższy niż dwie płace wystarczające na utrzymanie, będą mogły je otrzymać. Duma Państwowa już rozpatrzyła odpowiedni projekt ustawy w pierwszym czytaniu. Jeśli prawo zostanie przyjęte w kolejnych czytaniach i wejdzie w życie, ponad 750 tysięcy rodzin będzie mogło liczyć na dodatkowe wsparcie materialne od państwa. Teraz rodzice są uprawnieni do ubiegania się o wypłatę, jeżeli całkowity dochód sprawnych członków rodziny nie przekracza 1,5-krotności poziomu utrzymania ustalonego w danym regionie.

Wskaźnik kapitału macierzyńskiego

Potrzeba indeksowania kapitału macierzyńskiego była wielokrotnie omawiana na różnych poziomach. Od 1 stycznia 2020 r. Będzie indeksowany do inflacji.

Prognozowana inflacja wynosi zwykle 4-5%, a dokładny odsetek zostanie ogłoszony przez Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego pod koniec roku. Według wstępnych szacunków indeksowany kapitał macierzyński wzrośnie do 470 tysięcy rubli.

Środek ten nie jest jednorazowy, ale roczny. Rząd Federacji Rosyjskiej nie wyklucza zwiększenia innych płatności, aby kobiety w ciąży i osoby planujące ciążę czuły się lepiej chronione przez państwo.

Obejrzyj wideo: 5 najgorętszych trendów ślubnych na 2019 rok! (Październik 2019).