Kara za prowadzenie pojazdu bez ubezpieczenia w 2020 r

Dzisiaj kierowcy, którzy stracili ważność polisy ubezpieczeniowej OSAGO lub jej nie posiadają, są karani grzywną w wysokości 500 i 800 rubli. odpowiednio. Ponadto istnieje możliwość zapłaty tylko 50% kwoty, jeśli zapłacisz ją w ciągu 20 dni po sporządzeniu raportu o wykroczeniu. Według oficjalnych źródeł w przyszłym roku nie oczekuje się żadnych poważnych zmian w obowiązujących przepisach. Jednak wielu jest zainteresowanych pytaniem: ile będziesz musiał zapłacić za prowadzenie pojazdu bez ubezpieczenia w 2020 r., Jeśli pojawią się pogłoski o podwyższeniu grzywien do 5000 rubli?

Nowy rachunek

Duma Państwowa rozważa projekt ustawy, zgodnie z którą kara za prowadzenie pojazdu bez polisy ubezpieczeniowej będzie znacznie poważniejsza. Planowane jest więc podwyższenie grzywny do 5000 rubli, a jeśli kierowca dopuści się drugiego naruszenia, może zostać pozbawiony prawa jazdy na okres do 6 miesięcy. Jednak prawo to było rozważane od dłuższego czasu iw świetle ostatnich innowacji nie wydaje się już obiecujące.

Kamery do nagrywania wideo

Wkrótce na drogach kraju mogą zacząć masowo instalować kamery wideo. Stanie się to po aktualizacji i aktualizacji oprogramowania istniejących kamer, a także ich późniejszej adaptacji, co pozwoli nagrywać osoby naruszające prawa, które nie mają obywatelstwa motorowego. Teoretycznie takie środki wydają się znacznie skuteczniejsze niż nakładanie kar, ponieważ kierowcy otrzymają mandat za prowadzenie pojazdu bez ubezpieczenia w 2020 r. Dosłownie za każdym razem, gdy wejdą w obiektyw aparatu.

Prowadzenie samochodu bez ubezpieczenia

Pojazd można prowadzić bez CTP, ale tylko w następujących przypadkach:

  • prędkość jazdy mniejsza niż 20 km / h;
  • właściciel samochodu ma „zieloną kartę”, samochód jest kupowany i rejestrowany za granicą;
  • przyczepa;
  • sprzęt wojskowy.

W każdym razie od decyzji można się odwołać, zwracając się do sądu. Koszt obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego od odpowiedzialności cywilnej stale rośnie, a to pomimo licznych skarg kierowców na firmy ubezpieczeniowe (niechęć do ubezpieczenia starych samochodów, brak pustych miejsc, problemy z otrzymywaniem rekompensaty pieniężnej i wiele więcej), dlatego wielu woli płacić 500-800 rubli niż kontaktować się z ubezpieczycielami. Ale jak pokazuje praktyka, bardziej opłacalne jest wykupienie polisy ubezpieczeniowej, a aby ją otrzymać, należy przejść kontrolę techniczną pojazdu.

Grzywny ubezpieczeniowe

System CTP działa w Federacji Rosyjskiej od ponad 16 lat. Zasadą jest, że sprawca wypadku, w przypadku polisy ubezpieczeniowej, może zrekompensować poszkodowanemu kosztem firmy ubezpieczeniowej. Dziś limit płatności przekracza 400 000 rubli. Jeśli kierowca nie ma obywatela samochodu, inspektor policji drogowej może napisać mu grzywnę nieograniczoną liczbę razy.

Podczas prowadzenia pojazdu przez osobę, do której pojazd nie należy, ten ostatni również musi być uwzględniony w polisie. Kara za prowadzenie pojazdu bez obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego od odpowiedzialności cywilnej w 2020 r. Nie jest jedyną formą kary związaną z ubezpieczeniem samochodu. W przypadku innych naruszeń przewidziano różne środki:

  • polisa jest spóźniona (nawet na jeden dzień);
  • dokument wystawiony na inny samochód;
  • fałszywe
  • sterownik nie został wpisany.

W rzeczywistych sytuacjach wiele zależy od lojalnej postawy inspektora policji drogowej. Często zdarzają się sytuacje, w których osoby naruszające prawo wysiadają z ostrzeżeniem, na przykład zapomina o polisie w domu. Powód jest częsty i w razie potrzeby policjanci ruchu drogowego nie muszą sprawdzać samochodu w bazie i sprawdzać, czy kierowca ma ubezpieczenie, czy nie.

Obejrzyj wideo: Zapowiada się rewolucja na rynku ubezpieczeń OC Gospodarka (Październik 2019).