Jaka będzie zima 2019-2020 w Rosji

Pierwsze poważne przeziębienia są jeszcze dość daleko, ale dzisiaj meteorolodzy próbują przewidzieć, jaka będzie nadchodząca zima 2019-2020 w różnych regionach Rosji. Prognozy dokonują prognozy, analizując dane statystyczne z poprzednich lat, a także śledząc zmiany klimatu i procesy zachodzące w atmosferze. Aby uzyskać najbardziej wiarygodne zdjęcie, zalecamy zapoznanie się z długoterminowymi prognozami pogody, a także znakami ludowymi. Co może wskazywać na zbliżające się mroźne i przedłużające się (lub odwrotnie, łagodne i ciepłe) zimy.

Cechy geograficzne Rosji

Mówiąc o pogodzie w Rosji, zawsze należy określić, o jakim regionie mówimy, ponieważ kraj ten znajduje się w 4 strefach klimatycznych:

 • arktyczny;
 • subarktyczny;
 • umiarkowany
 • podzwrotnikowy.

Oczywiście warunki klimatyczne i warunki temperaturowe w tych regionach mają wiele istotnych różnic. Co więcej, nawet pogoda w różnych regionach Rosji położonych w strefie umiarkowanej również nie jest jednolita. Wpływa na odległość od mórz i gór, a także na specyfikę ruchu mas powietrza, które powodują radykalne zmiany warunków pogodowych.

Zima w arktycznym klimacie

Niezwykle krótkie i mroźne lata (3-4 tygodnie) i długie surowe zimy o ekstremalnie niskich temperaturach są typowe dla osad położonych w strefie arktycznej. To tutaj rejestrowane są zapisy absolutnego minimum, chociaż średnia temperatura przez miesiące nie wygląda tak przerażająco.

W regionach najbardziej wysuniętych na północ zima 2019-2020, jak zawsze, nadejdzie we wrześniu, ogłaszając się przymrozkami nocnymi i gwałtownym pogorszeniem pogody.

Zima w klimacie subarktycznym

Zimy w strefie subarktycznej są bardzo dotkliwe, ponieważ silne wiatry i zamiecie łączą się w niskich temperaturach. Pogoda całkowicie zależy od przemieszczania się mas powietrza, przynosząc cyklony z arktycznych szerokości geograficznych i krótkie ocieplenie z kontynentalnej części Rosji.

Ciężkość klimatu można ocenić na podstawie tabeli średnich temperatur zimy i lata w osadach strefy subarktycznej.

Prognoza meteorologiczna obiecuje, że na Dalekim Wschodzie i północno-wschodniej Syberii zima 2019-2020 nadejdzie pod koniec września, chociaż jej przybycie będzie stosunkowo łagodne, bez gwałtownych skoków temperatury.

Umiarkowana zima

Większość Rosji znajduje się w strefie umiarkowanej. Ale tutaj wyróżniono 4 kolejne strefy klimatyczne, co wynika z cech geograficznych regionów.

Klimat

Region

Funkcja

KontynentalneCentrum i południe od równiny Zachodniej SyberiiGorące lata i mroźne zimy, niewielki deszcz
Umiarkowany kontynentalnyEuropejska część RosjiWarunki temperaturowe są różne dla części północnej i południowej, ale temperatura rzadko spada do -25ºС
Ostro kontynentalnyWschodnia SyberiaZimy są śnieżne i bardzo zimne (do -48 ºС)
Monsun kontynentalnyPołudniowy Daleki WschódW miesiącach zimowych temperatury często spadają poniżej -30 ° C, ale silne burze śnieżne są rzadkie

Aby zrozumieć, kiedy w różnych regionach strefy umiarkowanej czekać na nadejście mrozów i jaka będzie w przybliżeniu zima 2019-2020, możesz zapoznać się ze średnią temperaturą dla miesięcy. Według prognoz meteorologów nadchodzący sezon nie będzie bardzo zimny, co oznacza, że ​​średnia temperatura nie będzie się znacznie różnić od normy klimatycznej.

Mieszkańcy tych regionów Rosji spotkają pierwsze nocne przymrozki w październiku lub na początku listopada (w zależności od położenia geograficznego), a stabilnego wiosennego upału należy oczekiwać nie wcześniej niż w drugiej połowie kwietnia.

Zima w klimacie podzwrotnikowym

Subtropiki obejmują tylko niewielką część Rosji, położoną na wybrzeżu Morza Czarnego. Cechy klimatyczne determinują także bliskość Kaukazu, co utrudnia przepływ mas zimnego powietrza.

Z reguły zimy na obszarach podzwrotnikowych są łagodne, stabilna pokrywa śnieżna powstaje tylko w regionach górskich, aw miastach przybrzeżnych temperatura nawet w styczniu i lutym jest bliska zeru i rzadko spada poniżej -10 ° C.

Jeśli szukasz ciekawego miejsca na wakacje w 2019 i 2020 r., Radzimy zapytać, jaka będzie zima na półwyspie krymskim, ponieważ to tutaj możesz dobrze odpocząć o każdej porze roku. Jednak długoterminowa prognoza niewiele pomoże w określeniu optymalnych dat, ponieważ pogoda w nadmorskich miastach jest niestabilna, a zima 2020 roku z pewnością przyniesie tu niespodzianki w postaci gwałtownego ochłodzenia, okresów ulewnych deszczy, przebijających wiatrów, aw niektórych miastach nawet opadów śniegu.

Jedno jest dobre - w klimacie podzwrotnikowym takie zjawiska naturalne nie pozostają długo i szybko ustępują.

Pogoda w zimie 2019-2020 w Moskwie

Stolica Rosji znajduje się w strefie umiarkowanego klimatu kontynentalnego, który kształtuje cechy pogody. Co więcej, w różnych częściach miasta zimno odczuwa się nieco inaczej. Tak więc na Wzgórzach Wróblich temperatura powietrza jest zwykle nieco wyższa, a nawet w mrozie jest zawsze cieplej niż w innych obszarach. Ta cecha wynika z ukształtowania terenu - stromego zbocza, które działa jak bariera dla wiatru.

Według prognoz meteorologów zima 2020 roku będzie raczej łagodna dla stolicy. Nie oczekuje się ekstremalnie niskich temperatur, chociaż oczekuje się, że Moskale, podobnie jak inni mieszkańcy umiarkowanych szerokości geograficznych, będą miały swoiste „wahania temperatury” - nagłe zmiany pogody ze znacznym spadkiem lub wzrostem temperatury powietrza.

Zima w Moskwie ogłosi się na długo przed nadejściem roku 2020 - prognoza zapowiada mróz i śnieg w listopadzie. Co w rzeczywistości jest normą klimatyczną dla regionu. Platforma prognozy pogody „Well and the weather” obiecuje mieszkańcom i gościom stolicy na nadchodzący grudzień, styczeń i luty takie wskaźniki:
Jak widać w kalendarzu pogody, grudzień zapowiada się bardzo ciepło i śnieżnie, a przymrozki zaczną się tuż przed Nowym Rokiem, który nie ustąpi nawet w pierwszych tygodniach 2020 roku.

Wróżby

Od czasów starożytnych ludzie zwracali uwagę na to, jak przyroda przygotowuje się na nadchodzącą zimę, ponieważ rośliny i zwierzęta niemal bezbłędnie przewidują, jak ciężki będzie nadchodzący sezon.

Aby zrozumieć, jak będzie wyglądać nadchodząca zima 2019-2020 w twoim regionie Rosji, zalecamy zwrócenie uwagi na takie znaki wskazujące na wczesną i mroźną zimę:

 1. Ptaki wykluwają się w stadach wcześnie i odlatują w cieplejsze klimaty.
 2. W pobliżu wsi często można spotkać mieszkańców lasu (lisy, wilki, zające).
 3. Zimujące ptaki w Rosji (gile) przybywają wcześnie.
 4. Zające wcześnie zmieniają futro.
 5. Jarzębina urodzi obficie.
 6. Pierwszy śnieg ma miejsce, gdy drzewa jeszcze nie zrzuciły liści.
 7. Na łuku powstaje wielowarstwowa „odzież”.

Ludzie zauważyli również, że prawie nigdy nie idą dwie bardzo mroźne zimy z rzędu.

Sugerujemy, abyś śledził, w jaki sposób rośliny i zwierzęta przygotowują się w Twoim mieście lub wiosce na nadchodzący zimny sezon i dokonał prognozy, jaka będzie zima w 2020 roku w twoim regionie Rosji, dzieląc się spostrzeżeniami i sugestiami w komentarzach.

Obejrzyj wideo: Jaka będzie pogoda w przyszłości 2019 Zmiany pogodowe (Listopad 2019).