Rajd Dakar w 2020 roku

W 2020 r. Odbędzie się kolejny rajd Dakar. Profesjonaliści i amatorzy z całego świata sportów motorowych wezmą udział w zawodach międzykontynentalnych, w tym zespół z Rosji (który od lat wykazuje doskonałe wyniki). W nowym roku mistrzostwa zmienią swoją lokalizację, przenosząc się z Ameryki Południowej do Eurazji. W kwietniu 2019 r. Organizatorzy rajdu oficjalnie ogłosili ramy czasowe zawodów i przedstawili trasy, które uczestnicy będą musieli pokonać, aby otrzymać prestiżowe trofeum.

Miejsce

Od założenia rajdu w 1978 r. Do 2009 r. Wyścigi odbywały się w Afryce i Europie, a obowiązkowy start lub meta miał miejsce w stolicy Senegalu, Dakar. W tamtych czasach wyścig był nazywany „Paryż-Dakar”. Przez następne 10 lat mistrzostwa odbywały się w Ameryce Południowej na trasach do Peru, Chile, Argentyny i Boliwii. W nowym sezonie postanowiono zmienić lokalizację.

Następny wyścig „Dakar” -2020 będzie sprzedawany na Bliskim Wschodzie w Arabii Saudyjskiej. Będzie to 30. kraj organizujący maraton. Królestwo zajmuje większość Półwyspu Arabskiego i jest myte przez Morze Czerwone - na zachodzie i Zatokę Perską - na wschodzie. Tutaj znajdują się dwa najważniejsze miasta dla wszystkich muzułmanów - Mekka i Medyna.

Większość kraju zajmują pustynie i półpustynie. Centralna część terytorium to ogromny płaskowyż pustynny o powierzchni około 1 mln km2, poprzecinany rzadkimi wysuszonymi rzekami. Są tu trzy duże pustynie - Big Nefood, Small Nefood i Rub al-Khali. Taki naturalny krajobraz jest idealny dla ras tej klasy. Uczestnicy muszą pokonać długie odległości w palącym słońcu, przechodząc przez pustynie, wydmy, góry i wzgórza.

Data

Tradycyjnie konkursy odbywają się na początku stycznia. W 2020 r. Uruchomienie zaplanowano na 05 stycznia w mieście Dżudda. Wyścig zakończy się 17 stycznia w Al-Qiddiyah.

W styczniu najkorzystniejszą pogodę dla maratonu obserwuje się w Arabii Saudyjskiej. Temperatura powietrza w ciągu dnia wynosi 25-30 ° C, a nocą - około 16 ° C. Dla porównania latem temperatura na pustyni utrzymuje się powyżej 50 ° C. Śnieg tutaj jest rzadki nawet w styczniu. Czasami wpada w góry, ale nie co roku. Niemniej jednak burze piaskowe często występują na pustyniach, co znacznie komplikuje nawigację i ruch pojazdów.

Trasy

Autostrada Dakar-2020 przebiega przez prawie całe terytorium kraju. Uczestnicy ruszają z wybrzeża Morza Czerwonego i ruszają na północ wzdłuż pasma górskiego Al-Hijaz. Dalej trasa skręca na wschód przez pustynię Big Nefud i skręca na południe. Przechodząc przez góry Tuvaik, tworzy pętlę i kończy się w centralnej części.

Wyścig otwierający odbędzie się w Dżuddzie. Jest to drugie co do wielkości miasto królestwa, jest uważane za jego centrum gospodarcze i bramę do Mekki. Od 2 stycznia do 5 stycznia wszyscy uczestnicy są tutaj gromadzeni, a pojazdy sprawdzane.

Zdecydowano się na dzień odpoczynku w Rijadzie, największym mieście i stolicy Arabii Saudyjskiej. Z arabskiego nazwa ta tłumaczy się jako „ogrody”. Miasto położone jest na nizinie, więc jest porośnięte roślinnością. I wokół rozległych połaci pustyni.

Zakończenie wyścigu i ogłoszenie wyników nastąpi 17 stycznia w Al-Kiddiy. Rajd „Dakar” będzie pierwszą globalną imprezą, która odbędzie się w nowym mieście. Al-Kiddiya to zabawny mega projekt położony 40 km od stolicy. Jego podstawa została położona w 2018 roku. Zgodnie z głównym planem miasto obejmie wiele parków rozrywki i kurortów zaprojektowanych dla rodzin. W ten sposób Dakar przyczyni się do rozwoju nowej perły wschodu.

Członkowie

Zawody odbędą się wśród amatorów i profesjonalistów długodystansowych wyścigów samochodowych w następujących kategoriach:

  • motocykle;
  • ATV
  • samochody;
  • SxS;
  • ciężarówki.

Drużyny z całego świata biorą udział w rajdzie Dakar. Rejestracja w kategoriach Motocykle i quady zakończyła się 15 lipca 2019 r. Reszta potrwa do 31 października 2019 r. Włącznie.

Koszt rejestracji będzie kosztował kierowców porządną kwotę - od 14 800 EUR (w przypadku „Motocykli”) do 41 400 EUR (w przypadku „Ciężarówek”). Istnieje również system zniżek, a nawet prawo do bezpłatnego uczestnictwa. Przyznawany jest najlepszym pilotom, którzy sprawdzili się w konkursie dla młodych talentów „Droga do Dakaru”. W 2019 r. Odbyły się one w Meksyku i Maroku. W tym roku zwycięzcami z prawem do bezpłatnego udziału w głównym wyścigu w Dakarze są Luis Javier Palayo (SxS), Mirko Gritti (Motocykle) i Frederick Pitout (SxS).

Wyścigi są dozwolone w seryjnych i zmodyfikowanych modelach pojazdów, o określonej masie i objętości silników. Wszystkie pojazdy podlegają obowiązkowej kontroli przed uruchomieniem i są podzielone na kategorie i podkategorie.

Od kilku lat mistrzowski zespół KAMAZ z Rosji, który występuje w kategorii Trucks, wykazuje doskonałe wyniki. Zespół bierze udział w maratonie samochodowym od 1996 roku i ma na koncie 16 zwycięstw, w tym zwycięstwo w 2019 roku. KAMAZ-master jest uważany za najsilniejszy zespół na świecie w klasie ciężarówek sportowych.

W 2019 r. Mistrz KAMAZ zdobył 1 i 2 miejsce w rajdzie Dakar w Peru.

Pierwsze miejsce w indywidualnej klasyfikacji wśród pilotów kategorii „Ciężarówki” z całego świata zajmuje Vladimir Chagin - wygrał 7 zwycięstw. Od 2011 roku opuścił duży sport i jest teraz szefem projektu Silk Road Rally - rosyjskiego odpowiednika Dakaru.

Trzecie miejsce w klasyfikacji indywidualnej zajmuje zasłużony mistrz sportu Rosji - Eduard Nikolaev. Jest trzykrotnym zwycięzcą wyścigu, w tym jednym wygranym w 2019 roku.

W nowym sezonie zespół z nową energią będzie nadal bronił swojej pozycji lidera, podbijając ogrom Arabii Saudyjskiej.

Galeria zdjęć Rajdu Dakar:

Obejrzyj wideo: Kuba Piątek. Co słychać? Dakar 2020. BMSvideo (Luty 2020).

Zostaw Swój Komentarz