OGE w sprawie historii w 2020 r

Przez kilka lat FIPI obiecywała, że ​​OGE z historii stanie się obowiązkowym egzaminem dla uczniów kończących klasę 9 - dowiedz się, jakie zmiany naprawdę nastąpią w 2020 r., Jaka będzie data testu i na co zwrócić uwagę w przygotowaniu.

Ważne! W 2020 r. Dziewiąte równiarki przyjmą 6 przedmiotów. Dwa obowiązkowe (język rosyjski i matematyka), a także 4 do wyboru.

Analizując zeszłoroczną selekcję absolwentów, eksperci oczekują wzrostu zainteresowania historią, ponieważ z jednej strony jest to ważny krok dla tych, którzy planują przejąć historię na USE, az drugiej strony reasekuracji. Jeśli coś nagle zmieni się w roku szkolnym 2019-2020, a OGE w zakresie historii zostanie ogłoszone jako obowiązkowe, wiadomość nie będzie zaskoczona.

Format egzaminu

Historia jest jednym z tych przedmiotów, na które najbardziej wpłynęła reforma OGE 2020. Tak drastyczne zmiany wiążą się z poważnymi zmianami w programie, które nastąpiły po wprowadzeniu nowych standardów edukacyjnych (GEF).

Po przeanalizowaniu kodyfikatora i specyfikacji oczywiste jest, że na OGE w 2020 r. Zadania obejmą kurs „Historia Rosji”, a także główne okresy historii ogólnej:

 1. od starożytności do początku XVI wieku;
 2. okres XVI - XVII wieku;
 3. od XVIII do początku XX wieku.

Dla obecnych absolwentów priorytetem nie jest sucha znajomość dat, wydarzeń i wielkich nazwisk, ale umiejętność pracy z informacjami, wyciągania wniosków i wyrażania własnych myśli. Dlatego nie sądzę, że OGE dotyczące historii w 2020 r. Są prostymi testami. W nowych KIM zadania wyboru jednej poprawnej odpowiedzi z kilku proponowanych opcji są zminimalizowane.

Ogólnie rzecz biorąc, format samej OGE w historii dla absolwentów klasy 9 w 2020 r. Pozostanie taki sam:

 • czas trwania egzaminu - dokładnie 3 godziny (180 minut);
 • miejsce - Jedno z biur rodzimej instytucji edukacyjnej;
 • ddodatkowe materiały i wyposażenieNie ma autoryzacji do używania.

Szczegółowy kalendarz GIA FIPI będzie bliżej listopada 2019 r. Gdy tylko zostanie oficjalnie zatwierdzony, jako pierwsi poinformujemy Cię o datach OGE dotyczących historii w 2020 r.

Główne zmiany

Po przejrzeniu wersji demonstracyjnej przedstawionej na stronie internetowej FIPI widać, że struktura egzaminu w 2020 r. Ulegnie znacznej zmianie, ponieważ w KIM dla OGE w historii zamiast 35 zadań będzie tylko 22 pytań. Ale jednocześnie, według ekspertów, absolwentom znacznie trudniej będzie uzyskać maksymalną liczbę punktów.

Zaktualizowany KIM składa się z dwóch części:

Część

Liczba zadań

Rodzaj odpowiedzi

№1

14

Krótka odpowiedź

№2

8

Szczegółowa odpowiedź

Razem

22

W takim przypadku gradacja według poziomów trudności będzie miała następującą postać:

Trudność

Ilość

Basic

12

Zwiększona

7

Wysoki

5

Jak widać, istnieje wiele zadań o wysokim stopniu złożoności. Należą do nich zadania, w których konieczne jest częściowe wyszukiwanie akcji, ustalanie nowych reguł i algorytmów akcji, stosowanie wiedzy w niestandardowych sytuacjach.

Dziewiątym równiarkom będą oferowane zadania różnego rodzaju:

 • wybór jednej z proponowanych odpowiedzi;
 • wybór kilku proponowanych odpowiedzi;
 • pasujące elementy;
 • definicja według opisu terminu, nazwy, tytułu, roku lub stulecia;
 • analiza sytuacji historycznej;
 • pisanie dzieła historycznego.

W KIM będą mapy, wykresy, tabele, diagramy, obrazy obiektów historycznych i pomników rzeźby, fragmenty tekstu ze źródeł historycznych.

Szczególną trudnością dla niektórych absolwentów może być zadanie nr 22 - krótki esej historyczny oparty na proponowanych kluczowych elementach.

Ważne! W zadaniu nr 22 egzaminator może wybrać jeden z 3 proponowanych tematów.

Podczas wykonywania ważne jest:

 • poprawnie określ epokę i wydarzenie;
 • używać podanych słów i zwrotów w znaczeniu historycznym;
 • Nie zniekształcaj faktów historycznych.

Klasyfikacja

Znacząco zmieniając strukturę KIM OGE 2020 przez historię, FIPI opracowało również zaktualizowany system oceny, który powinien być prowadzony przez uczniów, którzy ukończyli klasę 9 i nauczycieli przygotowujących ich do GIA.

Maksymalny wynik w historii OGE 2020 wynosi 40 (w 2019 r. Było 44).

Podział punktów za prawidłowe odpowiedzi będzie następujący:

Punkty

Numery pytań

1

2, 3, 5-9, 11-14

2

1, 4, 10, 15-18, 20

3

19, 21

7

22

Oczywiście bez dokładnego przygotowania i poprawnych odpowiedzi na zadania o podwyższonej i dużej złożoności nie należy liczyć na wysoki wynik. Po zreformowaniu KIM-ów, aby osiągnąć naprawdę godny wynik, wyraźnie nie będzie wystarczającej wiedzy podstawowej, a zakres umiejętności praktycznych, które powinny obejmować również umiejętność prawidłowego i logicznego wyrażania swoich myśli, będzie wymagał naprawdę szerokiej.

Warto również wziąć pod uwagę, że ze względu na zapowiadane zmiany próg i progi minimalne mogą również ulec zmianie. Tak więc, aby uzyskać certyfikat, najprawdopodobniej będziesz musiał zdobyć co najmniej 12 punktów, a do przyjęcia do klasy profilu więcej niż 30.

Tajemnice przygotowania

Biorąc pod uwagę wszystkie opisane innowacje, oczywiste jest, że w 2020 r. Przygotowanie OGE do historii będzie wymagało dużo siły i cierpliwości od dziewiątoklasistów. Ilość informacji, które musisz posiadać i swobodnie operować, jest dość duża, a do egzaminu pozostało mniej czasu. Od czego zacząć

 1. Aby odświeżyć pamięć głównych okresów historycznych, kompilując mini-kompendium z ważnymi faktami, datami, nazwami, wydarzeniami. Możesz pracować ze szkolnymi podręcznikami, a także ze specjalnymi zbiorami zalecanymi do przygotowania się do GIA.
 2. Przećwicz rozwiązywanie typowych zadań, przechodząc testy online opracowane specjalnie dla OGE z historii 2020 roku.
 3. Jeśli wydrukowany tekst jest trudny do odczytania, obejrzyj filmy dokumentalne i ilustrowane materiały.
 4. Twórz mapy wiedzy, które pomogą Ci zapamiętać złożone tematy.
 5. Ćwicz pisanie mini-esejów. Pomoże to nowej wersji demonstracyjnej OGE 2020 dotyczącej historii, w której wymieniono 3 tematy do wyboru, a także bilety z poprzednich lat.

Historia jest interesującym i niezbędnym przedmiotem. Jeśli jednak w wiedzy do poziomu 9 pojawią się znaczące luki, niezwykle trudno będzie je „załatać” w możliwie najkrótszym czasie. Sukces może zapewnić doświadczony nauczyciel i systematyczne szkolenie, ale tylko pod warunkiem determinacji i samodyscypliny samego dziewiątego równiarki.

Oferujemy również szczegółową analizę wersji demonstracyjnej OGE 2020 na temat historii pod adresem wideo:

Obejrzyj wideo: 14 przepowiedni na 2019, które się nie sprawdziły (Październik 2019).