Literatura OGE w 2020 r

Absolwenci, którzy ukończyli 9 klasę w roku akademickim 2019-2020 i marzą o połączeniu życia z filologią lub dziennikarstwem, będą mieli okazję przećwiczyć egzamin literacki w ramach OGE 2020. Powiemy Ci, jaka będzie data testu i jakie zmiany oferuje FIPI w KIM nowej próbki.

Według wcześniejszych statystyk literatura jest najbardziej niepopularnym przedmiotem wśród dziewiątoklasistów. Jako dyscyplinę z wyboru wybiera ją nieco ponad 3% absolwentów. Ale w 2020 r. Wszystko może się zmienić, ponieważ liczba egzaminów wzrośnie do 6, a uczniowie będą musieli wybrać nie 2, jak poprzednio, ale 4 przedmioty do wyboru.

Format egzaminu

W 2020 r. Wielu absolwentów obawia się zdania egzaminu z literatury, ponieważ jego format znacznie różni się od innych egzaminów - na biletach nie ma takich testów znanych wielu, a kończąc pracę, należy odnieść się nie tylko do dużej ilości informacji przechowywanych w pamięci, ale także do wyrażenia własnej opinii .

Rzeczywiście format GIA-9 dla przedmiotu „literatury” znacznie różni się od reszty testów, o czym świadczą następujące fakty:

 1. To najdłuższy egzamin, ponieważ wykonanie pracy zajmuje 235 minut (3 godziny 55 minut).
 2. Bilety uprawniają do wyboru pytań.
 3. Uczestnicy mogą korzystać ze zbiorów tekstów i pełnych tekstów fabularnych (wszystkie dostarczone przez organizatorów).

Jednocześnie absolwenci 9 klas wezmą wszystkie przedmioty GIA w tym sezonie na podstawie swojej szkoły. Egzamin odbędzie się jednego dnia dla wszystkich instytucji edukacyjnych w Rosji.

Kiedy dokładnie 9 klasa zda OGE z literatury w 2020 roku, FIPI poinformuje bliżej listopada, kiedy oficjalny kalendarz GIA zostanie zatwierdzony.

Główne zmiany

Jeśli ogólny format GIA-9 nie zmienił się, struktura reformy KIM się jednak zmieniła. Główną zmianą jest wzrost liczby zadań.

W 2020 r. Na OGE w dziedzinie literatury absolwenci muszą odpowiedzieć na 5 pytań (w 2019 r. Było 4).

Pytania dotyczące biletów zostaną podzielone na 2 części:

Część

Rodzaj pytania

Ilość

№1

Analiza tekstu

4

(z wyborem jednej z 2 proponowanych opcji)

№2

Skład

1

(z wyborem jednego z 5 sugerowanych tematów)

Ważne! W OGE 2020 nie ma testów z odpowiedziami w literaturze. Podczas wykonywania zadań z pierwszej części konieczne jest udzielenie krótkiej szczegółowej odpowiedzi. Dla 1, 2 i 3 pytań - od 3 do 5 zdań, dla 4 zadań - od 5 do 8 zdań.

W specyfikacji programiści KIM zalecają podzielenie przydzielonego czasu między dwie części biletu w przybliżeniu jednakowo - 2 godziny na pracę nad pierwszym blokiem i 1 godzina 55 minut na komponowanie.

Numer części 1 zawiera 4 zadania z możliwością wyboru jednego z dwóch pytań (w 2019 roku było ich 3). Na przykład podczas rozwiązywania pierwszego zadania egzaminator powinien wybrać pytanie 1.1 lub pytanie 1.2. Nie możesz odpowiedzieć na oba pytania! Spędzasz tylko czas, ponieważ testerzy nie ocenią drugiej odpowiedzi.

Podczas wykonywania pierwszego bloku ważne jest:

 • pisać poprawnie;
 • Nie zniekształcaj pozycji autora;
 • unikać błędów rzeczowych i logicznych;
 • monitorować zgodność ze standardami mowy;
 • dokładnie wypełnij formularz czytelnym pismem.

Numer części 2 Zaprosi egzaminowanego do napisania eseju, wybierając jeden z 5 proponowanych tematów (w 2019 r. Były 4 warianty tematów). Tak więc w wersji demonstracyjnej nowego przykładu proponowane są następujące tematy:

Możesz dowiedzieć się, jakie inne prace można przesłać do OGE w 2020 r., Przeglądając pełną listę literatury opracowanej przez FIPI dla 9. klasy.

Pisząc esej, warto wziąć pod uwagę następujące ważne fakty:

 • optymalna objętość to 200 słów (prace zawierające mniej niż 150 słów nie są oceniane);
 • tekst powinien opierać się na stanowisku autora, ale jednocześnie wyrażać opinię badanego;
 • wolno otwierać teksty utworów;

Oczywiście, wykonując wszystkie 5 zadań, możesz i powinieneś użyć wersji roboczej. Warto wiedzieć, że wszystkie wpisy w projekcie lub w KIM między wierszami nie będą brane pod uwagę podczas sprawdzania pracy!

Klasyfikacja

Według literatury dotyczącej OGE w 2020 r. Można zdobyć maksymalnie 45 punktów (w 2019 r. Było 33 punkty).

Struktura oceny będzie następująca:

Zadanie

Maksymalny wynik

№1

6

№2

6

№3

6

№4

8

№5

13

Dla umiejętności czytania i pisania (cała praca)

6

Ważne! Ostatni parametr „umiejętności czytania i pisania” jest ustawiany z uwzględnieniem przestrzegania norm językowych przez egzaminatorów podczas wykonywania wszystkich 5 zadań. Kryterium nie jest ustawione, jeśli ukończono mniej niż 3 zadania.

Ponieważ nie ma testów w KIM, obie części literatury OGE są sprawdzane przez ekspertów zgodnie z kryteriami oceny ustalonymi przez FIPI.

Punkty naliczone za każde zadanie i za umiejętność czytania i pisania są sumowane i przenoszone do oceny 5-punktowej zgodnie z zalecaną tabelą korespondencji. Ponieważ maksymalny wynik znacznie się zmienił z 33 (w 2019 r.) Do 48 (w 2020 r.), Stara tabela nie ma już znaczenia. Jak przełożyć wynik oceny GIA-9 w 2020 r. Na temat „literatury” na ocenę, FIPI dodatkowo poinformuje cię bliżej końca października 2019 r.

Tajemnice przygotowania

Oczywiście wysokiej jakości przygotowanie do OGE w literaturze nie jest możliwe w ciągu jednego miesiąca, a uczniowie, którzy zdadzą ten przedmiot w 2020 roku, powinni dziś pomyśleć o nadchodzących egzaminach.

Główną trudnością przedmiotu jest duża ilość informacji, którą musi posiadać absolwent, oraz potrzeba ukształtowania praktycznych umiejętności w celu kompetentnego i logicznego przedstawienia myśli.

Od czego zacząć Oczywiście z analizy tekstów prac, na których pytania są formułowane na biletach GIA-9. W specyfikacjach FIPI zawiera pełną listę prac, które absolwenci powinni znać przed zaliczeniem OGE 2020.

Dowiedz się również, którzy tutorzy polecają najpierw przeczytać:

Krok numer 1. Czytamy i robimy notatki

Każde z dzieł najlepiej przeczytać w oryginale, najbardziej podstawowe w dzienniku czytelnika. Jeśli przygotowania odbywają się w krótkim czasie, możesz skorzystać z alternatywnych opcji - skróconej wersji i krytyki. Zwracamy uwagę na listę literatury i zagadnienia, które należy rozwiązać podczas czytania prac.

Krok numer 2. Jak najwięcej praktyki

Szkolenie praktyczne należy rozpocząć od rozważenia pytań z pierwszej części KIM. Oprócz wersji demonstracyjnej na rok 2020 możesz opracować zeszłoroczne bilety, ponieważ wiele pytań zostanie powtórzonych. Przydatne wskazówki dotyczące rozwiązywania zadań 1-4 można także znaleźć w sesjach wideo nowej wersji demonstracyjnej KIM.

Krok numer 3. Pisanie eseju

Zadanie nr 5 - esej na jeden z pięciu tematów zaproponowanych w bilecie. Chociaż wybór dziewiątej równiarki jest dość duży, dla większości z nich to zadanie wydaje się najtrudniejsze. Aby czuć się pewnie na egzaminie, należy wypracować wszystkie możliwe tematy, zaplanować przyszły esej i wybrać cytaty z prac.

Zobacz także poradę nauczyciela, jak poprawnie napisać esej na temat OGE:

Obejrzyj wideo: JAKIE KSIĄŻKI WYDAMY W 2019 ROKU? (Listopad 2019).