OGE w informatyce w 2020 r

Uczniowie, którzy ukończą 9 klasę w 2020 roku, nie mają już zbyt wiele czasu. Sugerujemy omówienie zmian ogłoszonych przez FIPI na egzaminie z informatyki, a także różnic w przygotowaniu i formacie GIA-9.

Zainteresowanie informatyką rośnie z każdym rokiem, co oznacza, że ​​wzrośnie również liczba dziewiątoklasistów, którzy wybiorą informatykę w roku akademickim 2019-2020 jako jeden z przedmiotów OGE z wyboru. Już dziś warto pomyśleć o przygotowaniu się do egzaminu dla wszystkich, którzy planują połączyć swoje życie z tak popularnymi zawodami, jak programista, programista, specjalista ds. Bezpieczeństwa cybernetycznego itp. Powiemy Ci, jak zmieni się KIM w informatyce w nowym sezonie OGE, a także Powiemy Ci o tajemnicach skutecznego przygotowania.

Format egzaminu

W 2020 r. FIPI planuje modernizację KIMy dla OGE w dziedzinie informatyki. Innowacje są podyktowane cechami programu, zgodnie z którymi zostali przeszkoleni egzaminatorzy, którzy ukończyli klasę 9 w roku akademickim 2019-2020. Warto wziąć pod uwagę, że w przeciwieństwie do absolwentów wszystkich poprzednich lat, będzie to pierwszy absolwent, który studiuje zgodnie ze standardami federalnego standardu edukacyjnego od 1. klasy.

Głównym wymaganiem nowego standardu edukacyjnego wprowadzonego od roku akademickiego 2010-2011 jest praktyczne podejście do nauki informatyki, które wyklucza format maszynowy do nauczania tej dyscypliny.

W oparciu o standardy GEF i bieżące programy FIPI opracowało nowe KIM, z którymi zmierzą się absolwenci roku 2020. W przeciwnym razie format GIA-9 w informatyce pozostanie niezmieniony:

 • egzamin odbędzie się w ścianach własnej instytucji edukacyjnej;
 • czas trwania - 2 godziny 30 minut (150 minut);
 • Odpowiedzi na pierwszą część wpisuje się w formularzu;
 • odpowiedzią na zadania drugiej części jest plik, który trzeba będzie zapisać na komputerze;
 • korzystanie z jakichkolwiek kalkulatorów jest zabronione;
 • dostęp do Internetu na komputerze w dniu OGE jest zablokowany;
 • egzaminowani otrzymują puste pliki do wykonania niektórych zadań drugiej części.

Jednocześnie dokumenty normatywne stanowią, że absolwentom należy zapewnić komputery z oprogramowaniem, z którego studenci korzystają na lekcjach informatyki (procesory tekstu i tabel, edytor prezentacji, środowisko do kompilowania algorytmów, środowisko programistyczne) u absolwentów.

Ważne! Egzaminatorzy mają prawo wyboru języka programowania podczas rozwiązywania problemu nr 16.

Główne zmiany

Tak więc przygotowania do GIA powinny zawsze zaczynać się od wprowadzenia zmian w biletach, a my oferujemy bardziej szczegółowe spojrzenie na innowacje wersji demo nowego KIM przedstawione na stronie internetowej FIPI.

W 2020 r. Dziewiąte równiarki na jednolitym egzaminie państwowym w dziedzinie informatyki będą musiały wykonać 18 zadań (w 2019 r. Było ich 20), które zostaną podzielone na dwa bloki:

Blokuj

Ilość

Funkcje

№1

10

Z krótką odpowiedzią (bez komputera)

№2

8

Ze szczegółową odpowiedzią (praktyczna praca z komputerem)

Ważne! Nauczyciele zalecają, aby od 150 minut do pierwszego bloku przypisać 30 minut (3 minuty na pytanie), a pozostałe 120 minut należy przeznaczyć na realizację zadań praktycznych.

Spośród 10 zadań pierwszego bloku, 7 to pytania o poziomie podstawowym, a 3 o zwiększonej złożoności. W drugim bloku liczba zadań o wysokim stopniu złożoności wzrosła do 3, ale napotkane zostaną również zadania praktyczne na poziomie podstawowym i zaawansowanym.

Wszystkie zadania zostaną w przybliżeniu równomiernie podzielone na trzy główne tematy:

 1. Podstawy matematyczne;
 2. Technologia informacyjna;
 3. Algorytmizacja i programowanie.

Niektóre zadania w 2020 r. Będą podobne do zeszłego roku, ale w nowych KIM nie będą już miały gotowych opcji odpowiedzi, co eliminuje rozwiązanie problemu poprzez banalne zastępowanie liczb.

Klasyfikacja

Maksymalna liczba punktów testowych na OGE 2020 w informatyce wynosi 23.

Za prawidłową odpowiedź na każde pytanie z pierwszej części egzaminator będzie mógł uzyskać 1 punkt. W związku z tym, po poradzeniu sobie z 10 pytaniami, możesz zarobić tylko 10 punktów, co wystarczy, aby uzyskać certyfikat, ale nie otworzy drzwi specjalnej klasie lub uczelni absolwentowi.

Zadania drugiej części szacuje się na 1–3 punkty w zależności od poziomu trudności. Zadania nr 11-14 są oceniane na 1 punkt, trochę więcej (2 punkty) można uzyskać za prawidłowe wykonanie zadań:

 • № 15 (tworzenie prezentacji lub formatowanie tekstu);
 • №17 (algorytm dla executora „Robot”);
 • №18 (pisanie programu).

Maksymalną liczbę (3 punkty) można zdobyć, wykonując poprawnie wszystkie trzy akapity zadania nr 16 (praca w procesorze tabel).

Po zakończeniu audytu wszystkie podstawowe punkty są podsumowywane i przenoszone do klasy szkolnej w zalecanej skali:

Punkty

Ocena

18-23

5

12-17

4

5-11

3

0-4

2 (nie zdał)

W związku z tym, aby zostać przyjętym na studia i kontynuować naukę w specjalistycznych klasach, absolwent musi wykazać się wiedzą informatyczną na poziomie co najmniej 16 punktów.

Tajemnice przygotowania

Podobnie jak w każdej innej dyscyplinie, przygotowanie do OGE 2020 w zakresie „informatyki” obejmuje powtórzenie teoretycznych podstaw tematów badanych od klas 5 do 9, a także rozwijanie umiejętności praktycznych.

Jeśli przedmiot był w pełni nauczany w szkole przez te wszystkie lata, absolwenci nie powinni mieć problemów z realizacją zadań zaproponowanych w nowym KIM. Ale aby uzyskać maksymalną pewność siebie, warto:

 • ostrożnie zdemontować wersję demonstracyjną przedstawioną na stronie internetowej FIPI;
 • ćwiczyć rozwiązywanie problemów zaproponowanych w bazie danych GIA-9;
 • przejrzeć bilety na 2019 r., ponieważ większość zadań jest bardzo podobna pod względem brzmienia;
 • podkreślaj tematy, które powodują trudności i opracowuj je bardziej szczegółowo samodzielnie lub z korepetytorem.

Ważne! Niektóre zadania OGE 2020 będą wymagały od studenta ukończenia klasy 9 nie tylko dobrej orientacji w przedmiotach „informatyki”, ale także umiejętności wykonywania obliczeń matematycznych.

Ponieważ nie można używać kalkulatorów (w tym wbudowanego systemu operacyjnego komputera), niektórzy egzaminatorzy mogą mieć problemy z obliczeniami podczas rozwiązywania problemów z obliczaniem ilości informacji i liczby możliwych żądań do serwera. Jest tylko jedna rada - wytrenuj swój ustny wynik, nie spiesz się, aby wpisać ostateczną odpowiedź na formularzu i rozwiązać jak najwięcej problemów na etapie przygotowania (oczywiście bez użycia kalkulatora).

Podczas realizacji praktycznych zadań dokładnie przeczytaj warunek! Pamiętaj, że wszystkie obliczenia wykonywane w procesorze tabel muszą być wykonywane przy użyciu odpowiednich formuł lub funkcji. Podczas rozwiązywania zadania nr 18 musisz wykazać się umiejętnością prawidłowej manipulacji zmiennymi, a także łączenia operatorów pętli i rozgałęzień podczas pisania programu.

Oferujemy również zobaczyć wideo analiza rozwiązania zadania nr 16 z wersji demo obiecującego modelu OGE 2020 w informatyce: