Dzień Submariner 2020

Dzień okrętu podwodnego w 2020 roku będzie obchodzony w Rosji po raz 24. Ustalony termin to 19 marca.  Święto zostało ustanowione w 1996 r. Na polecenie naczelnego dowódcy rosyjskiej marynarki wojennej F.N. Grzmot Data nie została wybrana przypadkowo, uroczystości są zgodne z datą podpisania przez cara Mikołaja II dekretu w sprawie klasyfikacji okrętów podwodnych jako niezależnych jednostek marynarki wojennej.

Historia powstawania floty okrętów podwodnych

Pierwsze wzmianki o prototypie nowoczesnej łodzi podwodnej można znaleźć w źródłach rosyjskich z 1718 r. Efim Nikonow zaproponował Piotrowi I oryginalny projekt „ukrytego statku”. I nawet zbudowano kopię testową. Podczas testów statek został uszkodzony, a podczas naprawy Peter I zmarł, a projekt nigdy nie został zrealizowany.

W 1834 roku zbudowano pierwszą w historii metalową łódź podwodną. Adiutant generał Karl Schilder był zaangażowany w jego tworzenie. Ale ten projekt został zamknięty - rząd zaprzestał finansowania.

Zaledwie pół wieku później rosyjskie wojsko wróciło do idei tworzenia okrętów podwodnych. Pod koniec XIX wieku wynalazca Stepan Dzhevetsky przedstawił rysunki statku, który został wprawiony w ruch przez zespół żeglarzy, pedałując i obracając śmigło. Tego rodzaju statki nie znalazły jednak praktycznego zastosowania.

Pomnik łodzi podwodnej Stepan Dzhevetsky

Początek współczesnej historii floty okrętów podwodnych można uznać za początek XX wieku. Pod kierunkiem inżyniera morskiego, projektanta Iwana Bubnova, powstała łódź delfinów, którą można wykorzystać w operacjach wojskowych. W dosłownym tego słowa znaczeniu nowe okręty podwodne zostały ochrzczone ogniem w 1904 roku podczas wojny rosyjsko-japońskiej. I już w 1906 r. Mikołaj II wydał dekret o wprowadzeniu najnowszej jednostki - statku podwodnego - do klasyfikatora okrętów marynarki wojennej.

Podczas pierwszej wojny światowej okręty podwodne uczestniczyły w wielu bitwach, w których wykazały swoją niezbędność. Na początku II wojny światowej armia rosyjska była uzbrojona w ponad dwieście okrętów podwodnych. Po zwycięstwie rozpoczęła się nowa era w historii sowieckiej marynarki wojennej. Aktywnie tworzone były atomowe okręty podwodne, opracowano broń rakietową.

Po przetrwaniu trudnej dekady po rozpadzie Związku Radzieckiego marynarka wojenna stopniowo odzyskuje dawną świetność i staje się prawdziwą dumą kraju. Teraz rosyjska marynarka wojenna jest uzbrojona w podwodny diesel, pociski i krążowniki nuklearne. Zawód okrętu podwodnego jest szanowany i honorowy. Posiadanie silnej, zorganizowanej floty jest wskaźnikiem wysokiego poziomu rozwoju i siły kraju.

Obchody Dnia Podwodnych

Dzień okrętu podwodnego nie jest oficjalnym dniem wolnym, ale obchodzony jest uroczyście. Wydarzenia mające miejsce w tych miejscach, w których rozmieszczone są bazy Marynarki Wojennej, mają szczególną skalę. W tym dniu odbywają się parady i koncerty wakacyjne, demonstrowane są nowe ulepszone modele sprzętu, ćwiczenia demonstracyjne i rekonstrukcja bitew na morzu. Nabożeństwa żałobne dla zmarłych okrętów podwodnych odbywają się w kościołach morskich, odczytywane są modlitwy o zdrowie mieszkańców.

Pierwsze osoby stanu i dowódcy floty dziękują okrętom podwodnym, dyplomy, niezapomniane prezenty i nagrody przyznawane są szczególnie wyróżnionym. Wielu otrzymuje niezwykłą promocję. Dzień upływa pod znakiem ciszy ku pamięci zmarłych towarzyszy.

Nie tylko żeglarze świętują dzień nurka - to święto dla każdego, kto jest w jakiś sposób zaangażowany w projektowanie i tworzenie statków. Są to projektanci, inżynierowie, budowniczowie statków, pracownicy napraw, nauczyciele i studenci wyspecjalizowanych uniwersytetów, a także członkowie rodzin okrętów podwodnych.

Oprócz Dnia Submarinera w Rosji są podobne święta. Najbardziej znany jest Dzień Marynarki Wojennej, obchodzony jest latem 28 lipca. Miesiąc przed nim, 25 czerwca, obchodzą Dzień Marynarza. A 8 października dowódcy okrętów nawodnych, podwodnych i powietrznych otrzymują gratulacje.


Ciekawe fakty

  • Dzięki imponującym gabarytom - wyporności powierzchni 23 200 ton i podwodnemu 48 000 ton - okręt podwodny Shark jest największą okrętem podwodnym na świecie.
  • Na rekordowym 1027 m okręt podwodny Komsomolec zatonął w 1985 roku. Żadna inna łódź podwodna nie była jeszcze w stanie przekroczyć tego osiągnięcia.
  • Pierwszym statkiem przeznaczonym do badań biologicznych była rosyjska łódź podwodna Severyanka.
  • Debiut okrętów podwodnych na arenę działań wojennych miał miejsce w wojnie rosyjsko-japońskiej w latach 1904-1905.
  • Jedynym okrętem podwodnym na świecie, który uczestniczył w trzech wojnach, jest okręt podwodny Rosyjskiej Pantery. Statek pływał od 1916 roku i minął Cesarską, secesyjną i II wojnę światową.
  • Pierwszą łodzią podwodną, ​​która przekroczyła Arktykę pod lodem, była rosyjska łódź podwodna D-3. Stało się to w 1938 roku.
  • W 1966 r. Grupa kilku radzieckich atomowych okrętów podwodnych podróżowała po świecie pod wodą. Podróż trwała 45 dni.