W 2020 roku Rosjanie zredukują święta noworoczne

Ostatnio prawie wszystkie media podały, że w 2020 r. Wszyscy pracujący Rosjanie skrócą klasyczne święta noworoczne z 10 do 8 dni. Niepopularna decyzja została podjęta przez rosyjską trójstronną komisję ds. Rozstrzygania stosunków społecznych i pracowniczych (RTK) w dniu 31 maja 2019 r. Zatwierdziła odpowiedni dekret rządu D.F. Miedwiediewa, aby dodać weekend 2 stycznia do świąt majowych.

Wspólne tradycje styczniowe

Ustawowo ustanowiono i określono w Kodeksie pracy, że pierwsze 8 dni w roku uważa się za wolne od pracy we wszystkie ferie zimowe i Boże Narodzenie. W latach 2017-2018 wakacje trwały 2 dni dłużej, ponieważ 30 grudnia i 31 grudnia przypadały w sobotę i niedzielę. Oczywiście takie mini-wakacje przypadły do ​​gustu wszystkim mieszkańcom Federacji Rosyjskiej, ale w nadchodzącym 2020 roku Rosjanie nadal skracają czas świąt noworocznych. Należy to wziąć pod uwagę przy planowaniu podróży i świętowaniu Nowego Roku i Bożego Narodzenia za granicą.

Koniec 2019 r. Przypada na poniedziałek i wtorek, a 4 i 5 stycznia - w sobotę i niedzielę, więc zostaną one przesunięte na te same daty, ale w maju. Taka propozycja została zgłoszona w Dumie Państwowej przez parlamentarzystów z frakcji LDPR i Partii Komunistycznej. Wypowiadali się przeciwko długiemu zimowemu weekendowi, argumentując, że przedłużające się wakacje i częste biesiady podważają zdrowie sprawnych rosyjskich obywateli i obniżają wskaźniki ekonomiczne, zarówno w tym miesiącu, jak i przez cały rok.

Inne frakcje parlamentarne poparły tę inicjatywę. Uzgodnili również, że Rosjanie powinni ograniczyć święta noworoczne w nadchodzącym 2020 roku. Inicjatywę tę poparł szef rządu Federacji Rosyjskiej D.F. Miedwiediew. Wyjaśnił, że styczniowe wakacje pogarszają sytuację gospodarczą, prowadzą do spadku PKB i zwiększają liczbę obrażeń.

Jakie wakacje są spodziewane

Chociaż liczba świąt noworocznych w 2020 r. Zostanie zmniejszona, nasi rodacy czekają na dodatkowe dni na relaks:

  • Dzień Obrońcy Ojczyzny - 20-25 lutego.
  • Międzynarodowy Dzień Kobiet - 7-9 marca.
  • Święto wiosny i pracy od 1 do 5 maja.
  • Dzień Zwycięstwa w 2020 r. - od 9 do 11 maja.
  • Dzień Rosji od 12 czerwca do 14 czerwca.
  • Dzień Jedności 4 listopada.

Są to dni ustawowo wolne od pracy wskazane w dekrecie rządowym, który jest przyjmowany co roku, po uprzedniej koordynacji z dużymi pracodawcami i organizacjami związkowymi. W tym roku 2019, w lecie Rosji, Dzień Rosji czeka - środa, 12 czerwca. Nie mógł zostać przywiązany do weekendu 15 i 16, ponieważ spadł w środku tygodnia roboczego. Co więcej, ponad 2 dni pracownicy będą mogli odpoczywać tylko w listopadzie. 2-4 listopada odbędzie się Dzień Jedności Narodowej.

Czy Rosjanie potrzebują więcej odpoczynku?

Specjaliści często kłócą się o to, czy potrzebne są długie weekendy, ponieważ każda osoba pracująca ma prawo do oficjalnego 28-dniowego urlopu. Ponadto niektóre kategorie i urzędnicy mają prawo do przedłużonego urlopu. Na przykład pracownicy Ministerstwa ds. Nagłych Wypadków i innych służb ratowniczych mają prawo do zwolnienia do 40 dni, przedstawiciele Komitetu Śledczego, weteranów wojennych i niektórych kategorii pracowników służby zdrowia do 30 dni (czas trwania legalnego urlopu w tych przypadkach zależy od długości służby).

Według ekspertów Organizacji Współpracy Gospodarczej, która opublikowała swój raport w 2018 r., Rosyjscy mieszkańcy pracują znacznie dłużej niż inni Europejczycy, ale mają niższy wskaźnik wydajności pracy. Pod względem liczby przepracowanych roboczogodzin Federacja Rosyjska znalazła się w pierwszej piątce najbardziej „pracujących państw”. Wyprzedził Grecję, Kostarykę, Koreę Południową, Meksyk, ale kraj zajmuje tylko 34 miejsce pod względem wydajności pracy. Takie wskaźniki przygnębiają rząd Federacji Rosyjskiej, dlatego planuje się szereg działań mających na celu zwiększenie wskaźników produkcji w wiodących branżach.

Jeśli chodzi o liczbę dni powszednich przypadających na święta, jest ich 14 w 2019 r. I 15 w 2020 r. Dla porównania Chiny wyprzedzają 21 dni pod względem liczby dni roboczych na świecie, a następnie Kolumbia i Indie - 18 dni, Liban i Hongkong - 17 dni, Japonia i Argentyna - 16 dni. W Finlandii i na Słowacji jest 15 wakacji rocznie. A w Wielkiej Brytanii - tylko 8 dni, więc nasi rodacy nie powinni być szczególnie zdenerwowani, na tle Brytyjczyków, będą mieli pełne świąteczne mini-wakacje zimą.