Dzień Poezji 2020

W całej historii ludzkości poezja była jedną z kluczowych form wyrażania myśli i uczuć. Poezja istniała we wszystkich językach i kulturach, martwiąc się o najbardziej tajne wątki duszy, udzielała odpowiedzi na pilne pytania. Nic dziwnego, że powstały święta - Dzień Poezji, który w 2020 roku będzie obchodzony 21 marca po raz 21. Najlepszym sposobem na świętowanie Dnia Poezji jest czytanie i słuchanie wspaniałych wierszy.

Historia występowania

Historia wakacji rozpoczęła się prawie 100 lat temu. Pod koniec lat 30. ubiegłego wieku amerykańska poetka Tessa Suisy Webb zaproponowała uhonorowanie poetów. Ohio poparło inicjatywę i ogłosiło 15 października Dniem Poezji. Data nie została wybrana przypadkowo - w tym dniu urodził się starożytny poeta i filozof Wergiliusz. Początkowo święto obchodzono tylko w jednym stanie. Dwie dekady później kolejne 38 stanów amerykańskich przyłączyło się do uroczystości poetyckich w Ohio, a także w całym kraju - Meksyku, a święto nazwano Narodowym Dniem Poezji.

Pod koniec tysiąclecia święto przybyło do Europy. Już w 1998 r. Na spotkaniu UNESCO rozważano możliwość ustalenia nowej znaczącej daty, wraz ze złożeniem Księstwa Monako, a rok później oficjalnie ogłoszono Światowy Dzień Poezji. Pierwsze uroczystości odbyły się w wielu stolicach świata 21 marca 1999 r. W tym dniu obchodzony jest Dzień Poezji. Pomimo dość „solidnego wieku” wakacji wiele osób nawet nie podejrzewa jego istnienia.

Tradycja świętowania

Oprócz bezpośrednich „sprawców” - poetów, poetów, poetów, krytyków literackich, tłumaczy, dziennikarzy, a także wszystkich ludzi, którzy nie są obojętni na twórczość poetycką.

Z reguły w tym dniu odbywają się czytania literackie i wieczory poetyckie, prezentowane są nowości książkowe. Transmisje telewizyjne i radiowe o życiu i twórczości znanych poetów. I oczywiście w te święta przyznają się do miłości do poezji i bezpośrednio szanują twórców. Utalentowani autorzy otrzymują zasłużone nagrody, są nagradzane. W Stanach Zjednoczonych 21 marca to prezentacja starej, prestiżowej grupy młodych poetów Yale Prize.

Obchody w Rosji

Język rosyjski, być może jak żaden inny, został stworzony do poezji. Bogate słownictwo, różnorodne formy słów, wiele sufiksów i zakończeń, które nadają wyrazowi kolorystykę - wszystko to przyczynia się do głębokiej i pięknej prezentacji. A lista genialnych rosyjskich poetów ma tendencję do nieskończoności.

Od debiutu w odległym 1999 roku w rosyjskich miastach regularnie odbywają się duże imprezy w dzień poezji.

 • W Magnitogorsk w 2002 r. Zorganizowano Światowe Forum Poezji.
 • W 2014 roku w Petersburgu miało miejsce oryginalne poetyckie wydarzenie. Przez osiem godzin ludzie z zawodów twórczych stolicy północnej, znani aktorzy teatralni i filmowi czytali poezję Michaiła Lermontowa. Wybór autora nie był przypadkowy; w tym roku obchodzono 200. rocznicę urodzin poety.
 • W 2017 r. W Jarosławiu odbył się poetycki tłum mobów, poświęcony twórczości Konstantina Balmonta i poświęcony 150. rocznicy.
 • Od 2001 roku Rosja ma tradycję organizowania wielodniowych festiwali poetyckich. W Moskwie odbywa się międzynarodowy festiwal „Biennale poetów”, który nie pasuje do formatu jednego dnia, ale trwa tydzień lub dłużej.

Ceremonie wręczenia różnych nagród są również dostosowane do uroczystości. Corocznie, 21 marca, zwycięzcy „Poety”, „Konta Moskiewskiego” i poetyckich nagród „Oscara” otrzymują uznanie. Dla autorów prowincji ustanowiono specjalną nagrodę Moskwa-Tranzyt.

Interesujące fakty o poezji

 • Najstarszy wiersz ukazał się 44 wieki temu.
 • Interesujący wiersz palindrom napisał chiński poeta Su Hui, który żył w IV wieku. Można go odczytać na 2848 sposobów.
 • Słowniki rymów znane były w średniowieczu.
 • Istnieje raczej rzadki typ fobii - metrofobia. To strach przed poezją, niemożność zrozumienia i wyczucia rymowanych linii.
 • Muzułmański Koran oparty jest na rymowanych strunach.
 • W Chinach cesarz Qianlong, który rządził Królestwem Środkowym w XVIII wieku, był swoisty dla poetów. Wysłał do egzekucji autorów smutnych wierszy.
 • Naukowcy z University of Liverpool w wyniku badań odkryli, że czytanie i recytacja wierszy ma korzystny wpływ na aktywność mózgu.
 • W Holandii poeci występują na pogrzebach. Podczas ceremonii pogrzebowej całkowicie samotnych ludzi, którzy nie mają nikogo, kto mógłby pożegnać słowa, poeci czytają specjalnie przygotowane wiersze. Ich usługi są opłacane przez usługi komunalne.