Koreański Nowy Rok 2020

Wraz ze zwykłym Nowym Rokiem Sollal obchodzony jest w Korei. Główne święto kraju, Koreański Nowy Rok w 2020 roku, będzie obchodzone 25 stycznia. Jego data zwykle przypada między końcem stycznia a połową lutego i oznacza przybycie wiosny do Korei zgodnie z kalendarzem księżycowym. W inny sposób jest również nazywany „orientalnym” lub chińskim nowym rokiem.

Koreańskie tradycje noworoczne

Sollal obchodzony jest przez trzy dni: Sylwester, bezpośrednio świąteczny, i kolejne dni. W tym okresie życie na wsi zamarza. Małe sklepy i kawiarnie wyjeżdżają na weekend, to samo dotyczy agencji rządowych.

Koreański Nowy Rok jest uważany za czysto rodzinne wakacje. Dlatego wszyscy odwiedzają krewnych, zbierają się w domu ojca. Koreańczycy obserwują tradycje i ceremonie przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Sebe

Wakacje powinny być w hanbok. Podobnie będą mieszkańcy Korei w Nowym Roku 2020. Hanbok to tradycyjny ubiór, który jest zwykle noszony przez młodsze pokolenie rodziny. W tych szatach zwyczajowo kłania się nisko starszym. Ceremonia nazywa się „sebe”. W odpowiedzi na ukłon starsi wypowiadają życzenia noworoczne i dziękują dzieciom symboliczną kwotą pieniędzy - „sebon”. Ta tradycja jest nienagannie honorowana we wszystkich zakątkach kraju.

Char

Oprócz zabawy zwyczajowo w Sullal upamiętnia się zmarłych krewnych. O świcie Koreańczycy nakrywają do stołu, zakładają tradycyjną szatę i czczą przodków. Zwykle ceremonia „chare” odbywa się na początku wakacji, przed „sebe”. Główną różnicą tej ceremonii jest to, że podczas „zaklęcia” pamiętają zmarłych przodków, a podczas „sebe” - oddają cześć wciąż żywym.

Tol

Inną ciekawą tradycją jest „zadaszenie”. Według niej wszyscy Koreańczycy starzeją się o rok podczas Sollal. Wcześniej w Korei nie obchodzono indywidualnych urodzin. Dlatego w Nowym Roku każdy po prostu rzucił +1 do wieku, nawet noworodki. Teraz urodziny obchodzone są osobno, ale tradycja warunkowa pozostaje.

Ttok i ttokkuk

Tradycyjną ucztą w Sollal jest tort ryżowy ttok. Na świąteczny stół przygotowywana jest również pikantna zupa ttokkuk. Uważa się, że jeśli ktoś zjadł całą miskę zupy z kluseczkami, to zestarzał się o rok. Dlatego, gdy Koreańczycy mówią o wieku, często słyszysz pytanie: „Ile misek Tokokuka zjadłeś w ciągu życia?”.

Wcześniej tradycyjne potrawy przygotowywano w dzień pierwszego pełni księżyca, a jest to już 15 dni przed Sollal. Teraz ta tradycja jest coraz bardziej ignorowana i mogą gotować ttok i ttokkuk nawet bez powodu. Ale mimo wszystko ciasta i zupy z pewnością będą na świątecznym stole na cześć Koreańskiego Nowego Roku 2020.

Rozrywka

Świętowanie Sollala nie ogranicza się do zwykłych spotkań przy stole. Zwykle wakacje są bardzo aktywne. Ktoś woli tradycyjną grę planszową „Ununori”. Mężczyźni i chłopcy wychodzą na zewnątrz, aby latać latawcami. Również męska połowa może grać w „chegichkhagi” - jest to koreańska wersja piłki nożnej, do której używana jest miękka piłka.

Dziewczęta i kobiety jeżdżą na tradycyjnych koreańskich huśtawkach. Taka para kołysząca się na huśtawce w postaci dużej łodzi nazywa się „nolttvigi”. Podczas bujania każda z dziewcząt próbuje wykonać jakąś akrobatyczną sztuczkę.

Grają też „konginolie” - żonglując pięcioma kamykami.

Co dają Sollalowi?

Koreańczycy wolą dawać niezwykle przydatne prezenty. Najczęściej są to różne bony upominkowe. To świetna opcja, ponieważ ten, kto ją otrzymał, będzie mógł pozbyć się przekazanej kwoty.

Często prezentowane są również różne opakowania żywności lub kosmetyki. Mogą pięknie owijać i prezentować masło, płatki zbożowe, konserwy, a także żele pod prysznic, szampony, pasty do zębów i kremy. W prezencie możesz także zdobyć chemię gospodarczą, która później przyda się na farmie.

Dla Koreańczyków zwykły Nowy Rok to tylko konwencja. Młodzi ludzie mogą wyjść na imprezę lub spędzić wieczór z przyjaciółmi. Ale głównym świętem zimy jest Sollal. To święto, które wszyscy obchodzą, w dzisiejszych czasach rodziny się łączą. Koreańczycy szanują starożytne tradycje. Pomimo tego, że tradycyjne stroje są drogie, starają się mieć hanboka i solbima w swojej garderobie, aby poprawnie świętować Sollala.