FIPI: obiecujące modele OGE w 2020 r

W 2020 r. Główny egzamin państwowy (OGE) odbędzie się nieco w zaktualizowanym formacie. Powodem tego jest przejście do standardów federalnych, które są stopniowo wprowadzane w ciągu ostatnich 8 lat. Na stronie FIPI są już obiecujące modele materiałów kontrolnych, które z grubsza pokazują, co nas czeka w przyszłym roku.

Główne różnice w nadchodzących egzaminach

Nowe modele egzaminacyjne, które można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej FIPI (fipi.ru), mają jedną wspólną cechę: są one bardziej zaprojektowane tak, aby wykorzystywać umiejętności i wiedzę dzieci do rozwiązywania konkretnych problemów, w tym komunikacyjnych i praktycznych. Podczas gdy wcześniej uczniowie byli testowani głównie pod kątem tego, jak dobrze pamiętali materiał szkoleniowy, teraz będą musieli wykazać się umiejętnościami wykorzystania zdobytej wiedzy.

Przypominamy, że obiecujący model to po prostu projekt przeznaczony do dyskusji społecznych i zawodowych. Nadal można to zmienić.

Studenci powinni być w stanie usystematyzować informacje, porównać fakty, wybrać argumenty, aby wyjaśnić jedną lub drugą tezę i poprawnie przekazać swoje myśli. Oczywiście wymaga to odpowiedniego szkolenia. To właśnie robią instytucje edukacyjne od 8 lat. Od 2011 r. Dzieci w wieku szkolnym zaczęto nauczać zgodnie ze standardami federalnymi (GEF), koncentrując się tylko na rozwijaniu praktycznych korzyści z każdego przedmiotu i rozwijaniu niezbędnych umiejętności u uczniów.

To ci, którzy studiowali przez 9 lat w ramach nowego programu, zdadzą jednolity egzamin państwowy według nowych szablonów w 2020 roku. Dlatego nie powinieneś się bać, nie wymagają one od uczniów niczego nierealnego. Ponadto od ponad roku testowane są modele projektowe we wszystkich regionach Rosji.

Uwaga: ćwiczenia starego typu z OGE nie zostaną jeszcze całkowicie usunięte.

Przedmiotami obowiązkowymi dla OGE 2020 pozostają język rosyjski i matematyka. Ile będzie dodatkowych egzaminów - nie można jeszcze dokładnie powiedzieć. Najprawdopodobniej ich liczba wzrośnie z 2 do 4, ale ta decyzja nie została jeszcze sfinalizowana. Wśród dodatkowych przedmiotów nadal pozostają chemia, biologia, nauki społeczne, fizyka, historia, informatyka, geografia, literatura i język obcy (angielski, niemiecki, francuski i hiszpański). Na stronie internetowej FIPI są już prototypy OGE we wszystkich 11 dyscyplinach (2 główne i 9 drugorzędnych).

Historia

Teraz „historia” przedmiotu jest badana liniowo w GEF: od pierwszej do dziewiątej klasy badają długi czas, poczynając od czasów starożytnych, aż do 1914 r., W latach 10–11 szczegółowo badają stulecia XX - XXI wieku. Wcześniej w szkole średniej powtarzali po prostu cały bieg historii w skróconej formie. Zostanie to odzwierciedlone w OGE 2020.

Liczba zadań zostanie zmniejszona z 35 do 22, ale ich zawartość będzie głębsza:

  • zamiast po prostu określić, do której epoki należy mapa, konieczne będzie wskazanie, które zdarzenie jest na niej przedstawione;
  • zamiast określać, kto i kiedy napisano tekst historyczny, należy znaleźć w nim błędy;
  • zamiast wybierać przyczynę zdarzenia z listy, musisz podać fakty, które to wyjaśnią.

Oznacza to, że nie wystarczy wybrać opcję odpowiedzi. Będziemy musieli połączyć tezy i fakty, uzupełnić tabele i diagramy itp. Pytania pojawią się także w historii innych krajów.

Matematyka

W prototypie egzaminu z matematyki liczba zadań w pierwszej części została zmniejszona: było ich 20, a stało się 17. Wśród nich są problemy z algebrą i geometrią, chociaż nie ma formalnego podziału, jak to miało miejsce w poprzednich latach.

W drugiej części zmniejszono również objętość pracy, ale dodano złożone problemy w teorii prawdopodobieństwa i teorii liczb. Jednocześnie testy stały się bardziej interesujące, zmuszają do uwzględnienia logiki i myślenia. Można powiedzieć, że teraz egzamin będzie przypominał egzamin z matematyki.

Język rosyjski

W 2020 r. Na OGE w języku rosyjskim studenci czekają na następujące zadania: pierwsza część - prezentacja, druga część - testy, trzeci - esej. Ogólnie model perspektywiczny jest podobny do tego, który widzieliśmy w ostatnich latach. Istnieją zadania, takie jak wykonywanie interpunkcji / analizy syntetycznej tekstu, wykonywanie analizy leksykalnej słowa, umieszczanie przecinków itp.

Najbardziej oczywistą różnicą jest zmniejszenie ilości pracy. Jeśli wcześniej w drugiej części było 14 punktów, teraz będzie ich tylko 9. Nie ma istotnych różnic w samych problemach.

Fizyka

W próbce projektowej OGE w fizyce widać, że teraz na egzaminie będzie więcej tabel, diagramów, diagramów, a także eksperymentów praktycznych. Ponownie nacisk kładziony jest na stosowanie umiejętności nabytych w procesie uczenia się. Teraz dzieci nie tylko uczą się praw fizyki, ale są zachęcane do myślenia o tym, jak odkryto dane prawo, jak można je zweryfikować itp. Ponadto uczniowie powinni być w stanie rozpoznać, które zasady fizyczne stoją za pewnym zjawiskiem naturalnym lub sprawić, aby urządzenia / urządzenia domowe działały.

Podobne zadania znajdują się w prototypie KIM do egzaminu z fizyki:

  • Jak zmienia się ogniskowa i moc optyczna obiektywu danej osoby, gdy patrzy na zegarek?
  • Jak działa kuchenka mikrofalowa?
  • Jakie zjawiska fizyczne kryją się za kompasem / lutownicą elektryczną?

Liczba zadań wzrosła z 26 do 28.

Informatyka

Według informatyki jest mniej testów (18 w porównaniu z 10), ale teraz praktyczne zadania z drugiej części nie będą teraz 2, ale 8. Będą musiały zostać całkowicie wykonane na komputerze. W obiecującym modelu stworzonym przez FIPI można znaleźć takie elementy, jak: utwórz prezentację, utwórz dokument w edytorze tekstu, dokładnie powtarzając styl próbki, wprowadź dane w arkuszu kalkulacyjnym, napisz algorytm, który rozwiązuje konkretny problem. Oznacza to, że 9. równiarki będą potrzebować wiedzy i umiejętności, które muszą posiadać specjaliści IT.

Inne przedmioty

Istota zmian w obiecujących modelach z innych przedmiotów jest taka sama. W biologii, oprócz zagadnień ogólnych (gdzie jest właściwe przedsionek serca itp.), Pojawia się więcej problemów społecznych związanych z życiem codziennym: zdrowe odżywianie, ekologia, choroby. Liczba pytań została zmniejszona do 26.

Egzamin z geografii jest bardzo interesującą innowacją - teraz uczniowie muszą korzystać z informacji z mediów. 9-równiarki, którzy zdadzą chemię, będą musieli popracować nad eksperymentami. Na przykład potwierdź, że siarczan amonu znajduje się w wydanej Ci kolbie. Egzamin z badań społecznych będzie zawierał pytania, w których należy opisać osobiste doświadczenia, na przykład napisz, jakie zasady powinni stosować członkowie rodziny przy wyborze produktów.

W przyszłości nowe standardy zostaną wdrożone w Unified State Exam. Zgodnie z planem powinno to nastąpić w 2022 r., Tylko dla tych samych studentów, którzy jako pierwsi przetestują zaktualizowaną OGE.