2020 Toyota Highlander

Niedawno Ford, Hyundai i Kia zaprezentowali nowe produkty w segmencie crossoverów z trzema rzędami siedzeń. Toyota nie miała długo czekać i zaprezentowała zaktualizowany Highlander 2020 na New York Auto Show w kwietniu tego roku. Fani marki przyznali, że crossover czwartej generacji połączył wszystkie najlepsze japońskie gigantyczne modele samochodów zaprezentowane w ostatnich latach.

O nowym

Jednym z głównych rynków Highlander są Stany Zjednoczone Ameryki. Model zajmuje drugie miejsce w popularności wśród crossoverów, ustępując jedynie Fordowi Explorer. W sumie w ubiegłym roku sprzedano 244511 samochodów tego modelu (dla porównania: 1148 sprzedano w Rosji w 2018 r.). Dlatego właśnie USA wybrano jako platformę do ogłoszenia nowych produktów. Nawiasem mówiąc, poprzednie pokolenia są również po raz pierwszy wprowadzane w Stanach.

Prezentacja Toyoty Highlander 2020 była dość oryginalna. Producent samochodów wydrukował około 200 elementów nowego crossovera na drukarce 3D, ręcznie pomalował je, a następnie połączył w określonej kolejności i zawiesił na oświetlonej konstrukcji. W rezultacie widzowie mogli podziwiać strzelisty model 3D.

Zewnętrzne

Na pierwszy rzut oka na Highlander 2020 może się wydawać, że jego ciało nie różni się bardzo od poprzedniej generacji. Jednak różnice w wyglądzie są oczywiste. Tak więc nowość otrzymała masywniejszy przedni zderzak i lekko zwężone światła. Fałszywa osłona chłodnicy jest podobna do tej, którą widzieliśmy już w RAV4 piątej generacji, ale nie dociera do dolnej krawędzi zderzaka. Zmiany wpłynęły na pokrywę bagażnika, tylne światła i zderzak. W wyposażeniu podstawowym model będzie wyposażony w koła 18-calowe; w przypadku sprzętu najwyższej klasy przewidziano koła 20-calowe.

Na zewnątrz nowej Toyoty Highlander wyraźnie widać cechy najnowszych generacji RAV4 i Avalon.

Twórcy stwierdzili, że nowy produkt (w porównaniu z przodkiem) będzie o 60 mm dłuższy (4950 mm), inne wymiary nie są odtajnione. Ze względu na wydłużoną podstawę objętość bagażnika również wzrosła, choć nieznacznie, o 65 litrów.

Wnętrze

Małe metamorfozy (w porównaniu z poprzednikiem) zostały poddane i wnętrze samochodu. Główną różnicą jest wyświetlanie systemu multimedialnego o przekątnej 12,3 cala. Dziś jest to jeden z największych ekranów w linii samochodów tej klasy. Ale nie będzie dostępny na wszystkich poziomach wykończenia, ale tylko na najwyższym poziomie, właściciele budżetowych wersji crossovera będą musieli zadowolić się 8-calowym wyświetlaczem.

Jeśli chodzi o sprzęt, japoński producent samochodów wyposażył całą linię Toyota Highlander 2020 we własny zestaw aktywnych systemów bezpieczeństwa Toyota Safety Sense 2.0 (zastąpiony Toyota Safety Sense P). Na liście funkcji:

  1. Systemy utrzymywania pasa ruchu i ostrzeżenie przed zderzeniem czołowym.
  2. Tempomat adaptacyjny.
  3. Automatyczne przełączanie świateł drogowych.
  4. Rozpoznawanie znaków drogowych i innych.
  5. Dla wygody kierowców pojawi się sterowanie głosowe systemów.

Dzięki zastosowaniu lepszych materiałów wykończeniowych i ulepszonej izolacji akustycznej (ponownie, w porównaniu z trzecią generacją), pozostanie we wnętrzu samochodu stanie się bardziej komfortowe.

Silnik, skrzynia biegów i skrzynia biegów

Poprzednie generacje Highlandera budowane są na platformie Camry. Nowość otrzymała platformę Toyota New Global Architecture (TNGA), na której dziś bazują prawie wszystkie samochody zjeżdżające z linii montażowej japońskiego koncernu samochodowego. Dzięki tej architekturze pod maską można zainstalować nie tylko sześciocylindrową benzynę w kształcie litery V, ale także silnik hybrydowy (benzyna-prąd).

Najlepszy silnik jest uważany za 3,5-litrowy silnik o mocy 299 koni mechanicznych. Zakłada się, że w niektórych krajach będzie można kupić zwrotnicę ze słabszym silnikiem. Objętość instalacji hybrydowej wynosi 2,5 m3, pojemność 243 litry. z W połączeniu z takimi jednostkami będzie działać 8-biegowa automatyczna skrzynia biegów Direct Shift.

Nowość dla rosyjskich nabywców będzie dostępna nie tylko w wersji z napędem na wszystkie koła, ale także z napędem na przednie koła. Podstawą będzie wersja 2WD, za 4WD trzeba będzie dodatkowo zapłacić.

Specyfikacje techniczne

Właściciele nowego 3,5-litrowego modelu Toyota Highlander 2018-2019 zobaczą pierwszą setkę na prędkościomierzu za 8,5 sekundy. Maksymalna prędkość jest elektronicznie ograniczona i wynosi 180 km / h. Dzięki tym właściwościom w trybie mieszanym samochód zużywa 8,5 litra na mieszany kilometr.

Dane techniczne innych wersji są obecnie utrzymywane w tajemnicy, jednak producenci obiecują, że instalacja hybrydowa zużyje nie więcej niż 6,9 litra na 100 km.

Koszt

Dokładny koszt Toyoty Highlander 2020 nie został jeszcze ogłoszony, ale zdaniem dealerów zaczyna się od 2,7 miliona rubli. Wiadomo na pewno, że modyfikacja benzyny będzie dostarczana w 5 poziomach wyposażenia (L, LE, XLE, Limited i Platinum), hybrydowy - w 4 poziomach wyposażenia (LE, XLE, Limited i Platinum).

Kiedy fani japońskiej marki będą mogli kupić nowość w Rosji, nie jest to zgłaszane. W Stanach Zjednoczonych rozpoczęcie sprzedaży wersji benzynowej planowane jest na grudzień 2019 r., A hybryda - w lutym 2020 r. Bliżej tego czasu zostaną ujawnione wszystkie szczegóły dotyczące nowej Toyoty Highlander 2020.