Prognoza na 2020 r. W Rosji

Niekorzystne warunki zewnętrzne na arenie światowej nadal mają negatywny wpływ na rosyjską gospodarkę. Według analityków obecna napięta sytuacja na Wschodzie i wojna handlowa USA z Chinami mogą spowodować znaczące wahania kursów walut w 2020 r. Jak dokładnie zmieni się kurs, jest w 100% niemożliwe do przewidzenia. Jednak wiodące agencje analityczne i departamenty rządowe odpowiedzialne za rozwój gospodarczy kraju są w stanie uchwycić główne trendy w nadchodzących latach.

Możliwa dynamika dolara amerykańskiego

Dobrobyt obywateli rosyjskich zależy nie tylko od tego, ile będzie kosztować główna światowa waluta rezerwowa, nie tylko w 2020 r., Ale także w kolejnym okresie. Wzrost dolara w stosunku do rubla natychmiast reaguje na rosyjską gospodarkę z objawami kryzysowymi. Pomimo aktywnej realizacji państwowego programu zastępowania importu zdecydowana większość towarów sprzedawanych w Rosji to nadal produkcja zagraniczna. Lwia część krajowych producentów jest zmuszona kupować komponenty „zza wzgórza”. W związku z tym wraz ze wzrostem amerykańskiej waluty ceny w rosyjskich sklepach wzrosną.

Z drugiej strony silny dolar i słaby rubel są korzystne dla skarbu państwa. Umowy na dostawę produktów zgodnie z kontraktami państwowymi sektora obronnego oraz przemysłu naftowego i gazowego są w większości zawierane w walucie amerykańskiej. Dlatego wraz ze wzmocnieniem dolara zwiększa się pełnia skarbu. Z tego samego powodu wzrost amerykańskiej jednostki monetarnej jest bardzo przyjemny dla przedsiębiorstw przemysłowych, które wykonują prace na zlecenie ojczyzny lub państw trzecich. Chociaż rząd jest zdecydowany stopniowo odchodzić od dolara podczas przeprowadzania międzynarodowych rozliczeń w większości kontraktów długoterminowych, cena towarów i usług jest ustalana dokładnie w walucie amerykańskiej.

Na notowania w USD wpływ mają wydarzenia polityczne i gospodarcze na arenie światowej, a także stan gospodarki USA. Im lepsze rzeczy są w amerykańskim stanie, tym silniejszy jest dolar i odwrotnie. Z czynników zewnętrznych cena ropy ma szczególny wpływ na USD. Zależność jest taka - im droższe „czarne złoto”, tym tańszy dolar. Nieprzewidziane okoliczności w postaci klęsk żywiołowych lub „rewolucji” w innych krajach mogą prowadzić do natychmiastowego wzrostu ceny dolara lub odwrotnie - całkowitego upadku. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe fakty, ekonomiści przewidują scenariusz zmiany wartości jednostki pieniężnej na kolejne lata.

Według Ministerstwa Finansów Federacji Rosyjskiej sytuacja na rynku walutowym w 2020 r. Może się rozwijać w trzech scenariuszach:

  • podstawowe - dolar wyniesie 82,5 rubla.;
  • konserwatywny - dolar wyniesie 84,2 rubli;
  • cel - dolar wyniesie 75,6 rubli.

Eksperci z Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego uważają, że wzrost cen konsumpcyjnych w 2020 r. Utrzyma się na poziomie 3,4%. Niska inflacja, zdaniem ekspertów, przyczyni się do stabilności rubla. Średni kurs waluty krajowej USA według prognoz Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego wyniesie 63,8 rubla. Eksperci z „Centrum rozwoju” Wyższej Szkoły Ekonomicznej podzielają ten punkt widzenia. Według jednego ekonomisty za jednego dolara amerykańskiego w 2020 r. Będzie trzeba zapłacić 65,3 rubla. Analitycy z petersburskiej firmy inwestycyjnej Dochód sugerują, że jeśli Waszyngton zaostrzy sankcje, koszt jednego dolara do początku 2020 r. Wyniesie 73,5 rubla.

Projekcje euro

Koszt drugiej najważniejszej waluty rezerwowej ma niewielki wpływ na rosyjską gospodarkę. Jednocześnie Rosjanie uważają europejską walutę za wiarygodną i zachowują lwią część swoich oszczędności w euro. Wartość euro jest ściśle związana z dolarem amerykańskim. Ponieważ € i $ są głównymi konkurentami na rynku walutowym, ich wartość zmienia się odwrotnie. Deprecjacja waluty amerykańskiej powoduje wzrost popytu na euro, co zwiększa jego wartość i odwrotnie. Niemniej jednak zmiana stopy procentowej EBC i wprowadzenie różnych bodźców ekonomicznych mają największy wpływ na euro. Wraz ze spadkiem stopy procentowej euro spada, a wraz ze wzrostem rośnie.

Większość ekspertów uważa, że ​​inwestowanie ich pieniędzy w kontekście pogarszających się stosunków w Unii Europejskiej jest ryzykownym przedsięwzięciem. Nie wiadomo, w jaki sposób będą konwertowane depozyty w walucie europejskiej otwarte poza UE. Według metodologów firmy PrognozEx, w pierwszym kwartale 2020 r. Nastąpi wzrost europejskiej waluty. Średni miesięczny wzrost wyniesie około 3%. Następnie trend wzrostu zostanie zastąpiony przedłużającym się spadkiem do końca roku. Według agencji w grudniu 2020 r. Koszt jednego euro nie przekroczy 67 rubli. Analitycy są przeciwnego zdania, że ​​zgodnie z wynikami 2020 r. Euro w stosunku do rubla osiągnie poziom 84 rubli.

Co czeka chińskiego juana

Chińska waluta narodowa od dawna należy do pięciu najbardziej poszukiwanych walut światowych. Yuan ma szczególne znaczenie dla bliskich, przyjaznych stosunków między Rosją a Chinami. Kontrakty na dostawę różnych produktów są szacowane na miliardy rubli. Tak owocna współpraca doprowadziła do podjęcia przez rządy Rosji i Chin decyzji o stopniowym porzucaniu dolara na rzecz rozliczeń w rublach i juanie. Ograniczy to zależność dwustronnych porozumień od wpływu państw trzecich. Ale spadek wartości dolara i przejście na rosyjsko-chińską walutę nie może być natychmiastowe, zajmie to trochę czasu. Ponadto standard cen towarów od wielu lat jest powiązany z walutą amerykańską.

Według prognoz większości ekonomistów i naukowców wartość renminbi w 2020 r. Nie zmieni się dramatycznie. Przebieg chińskich „pieniędzy ludu” jest wyraźnie kontrolowany przez Ludowy Bank Chin. Każdego dnia na oficjalnym portalu chiński bank centralny publikuje zalecaną wartość ceny renminbi w stosunku do innych walut. W przypadku zmiany wartości waluty o ponad 2% zadeklarowanej wartości, bank koryguje wartość o dostępne instrumenty finansowe. Według PrognozEx wartość renminbi na początku 2020 r. Wyniesie około 89,33 rubli, a do końca roku maksymalna wartość prawdopodobnie nie przekroczy 100,05 rubla.