Kiedy można łowić w Wielkim Poście w 2020 r

Warunki Wielkiego Postu prawosławnego zmieniają się co roku, podobnie jak data Zmartwychwstania Chrystusa, obchodzona przez prawosławnych chrześcijan na całym świecie w Wielkanoc. Jasne wakacje poprzedzają okres najcięższych i ciągłych ograniczeń dietetycznych. Jeśli wszystko jest jasne w przypadku głównych grup produktów i zakazu ich konsumpcji, powstaje wiele pytań dotyczących ryb i owoców morza, zwłaszcza wśród prawosławnych, którzy po raz pierwszy pością. Dla tych, którzy są zainteresowani, kiedy można jeść ryby w Wielkim Poście w 2020 r., Należy zapoznać się z następującymi informacjami.

Czas

48 dni - właśnie w tym okresie prawosławni muszą powstrzymać się od jedzenia, co jest zabronione podczas Wielkiego Postu. 40 z nich jest związanych z okresem, w którym Jezus Chrystus wędrował przez pustynię, oswajając swoje ciało z brakiem jedzenia. Następne 8 dni są najcięższe, ponieważ poświęcone są ostatnim dniom życia Zbawiciela, jego cierpień i egzekucji.

W 2020 r. Okres postu wypada od 2 marca do 18 kwietnia, więc Wielkanoc będzie dość wcześnie.

Kwestia kontrowersyjna

Chwile zabraniające używania mięsa w okresie chudym mają jednoznaczną interpretację. Biblia mówi, że w raju ludzie jedli tylko wegetariańskie jedzenie, ponieważ żyli w zgodzie z naturą i nie zabijali czujących istot. Mięso rzeźnych zwierząt zawiera w sobie energię strachu i gniewu, którą człowiek nasyca. Wszystkie żywe istoty są stworzeniami Boga, co oznacza obrażanie, a tym bardziej zabijanie ich w tym świętym okresie dla prawosławnych jest prawdziwym bluźnierstwem.

Ale Biblia nie mówi wprost o rybach, a ten produkt naprawdę różni się od wszystkich innych rodzajów mięsa. Dlatego nawet duchowieństwo miało odmienne zdanie na ten temat, ale w czasach Wielkiego Postu opracowano jednolitą strategię kościelną dotyczącą ryb.

Okresy specjalne

Aby nie naruszać ogólnych zasad ustanowionych w tym okresie, należy przede wszystkim pamiętać o najbardziej rygorystycznych etapach. Pierwszy z nich w 2020 roku przypadnie w czysty poniedziałek, 2 marca. W tej chwili zabrania się nie tylko jedzenia ryb, mięsa, alkoholu, ale także wszelkich innych produktów.

Dieta w innych okresach zależy od dni tygodnia:

  • Poniedziałki, środy, piątki - dozwolona jest czysta woda, chleb bez drożdży, świeże i suszone owoce i warzywa, kompot lub gotowanie;
  • Wtorki i czwartki - można jeść gorące dania bez dodawania jakiegokolwiek oleju;
  • Soboty i niedziele - dania z dodatkiem oleju roślinnego (lepiej, jeśli będą to różne rodzaje - sezam, oliwka, siemię lniane, kukurydza, słonecznik itp.).

Jeśli chodzi o ryby, istnieją dwa okresy, kiedy jest to dozwolone dla wszystkich bez wyjątku:

  • 7 kwietnia - Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny;
  • 12 kwietnia - Niedziela Palmowa.

W Dniu zwanym Łazarzową Sobotą w Ortodoksji można zjeść kawior wszystkich rodzajów ryb. Ale nawet w tych dniach należy pamiętać, że liczba dań z ryb, które należy spożywać, powinna być rozsądna i umiarkowana, ponieważ immoderacja jest jedną z głównych wad, przed którymi wierzący starają się chronić w tym okresie.

Jeśli chodzi o nadmierne ograniczenia samego siebie, całkowite odrzucenie ryb, co czasami obserwuje się u niektórych osób na czczo, prawosławie nie zachęca do takiego podejścia, ponieważ wierzący musi być pokorny i przestrzegać ogólnych zasad. Pragnienie odróżnienia się od reszty jest przejawem dumy, więc nie musisz ograniczać diety ponad to, co powinno.

Koncesje

Wszystko to dotyczy tych, którzy ściśle przestrzegają kanonów. Ale nie wszyscy mają post w tej formie. Kapłani radzą początkowo wybrać formę, którą dana osoba jest w stanie wytrzymać do końca: jest to znacznie lepsze niż rozpoczęcie w bardzo surowej formie i nie można się jej oprzeć.

Istnieją kategorie, dla których zaleca się relaks. Tacy ludzie mogą jeść ryby i owoce morza każdego dnia. Należą do nich:

  • kobiety w ciąży i karmiące piersią;
  • dzieci i młodzież w wieku poniżej 18 lat;
  • osoby cierpiące na poważne choroby przewlekłe lub chore w czasie Wielkiego Postu;
  • osoby starsze.

Wszystkie te kategorie wymagają dobrego odżywiania, więc kościół stanowi dla nich wyjątek. Mogą jeść ryby każdego dnia Wielkiego Postu, ale z umiarem. Najważniejsze jest, aby okres abstynencji towarzyszyć modlitwom, szczerej pokucie, komunii i wizytom w kościele.

W jakiej formie jest ryba?

Jeśli chodzi o chude ryby, oznaczają one przede wszystkim odmiany o niskiej zawartości tłuszczu, takie jak leszcz, mintaj, karp, flądra, morszczuk itp. Możesz sobie pozwolić na śledzia, różowego łososia, sandacza.

Najkorzystniej jest gotować ryby na parze podczas Wielkiego Postu lub gotować: w ten sposób będzie bardziej chuda i nie będzie wchłaniać oleju, jak podczas smażenia. Możesz gotować ciasta z rybami lub piec ciasta w piekarniku; zaleca się stosowanie bułek z filetami rybnymi. Ponadto możesz gotować na grillu - ta wspaniała metoda pozwala zapisać wszystko, co przydatne. Wielkopostna zupa rybna lub gulasz warzywny z rybami również będą obfite i smaczne.

Co ugotować w poście: porady wideo 5 dań z chudej ryby