Sadzenie szczawiu w 2020 roku

Pod pierwszym wiosennym słońcem w łóżkach wielu ogrodników naszego kraju pożyteczne warzywa - szczaw, które powinny być sadzone zgodnie z przepisami kalendarza księżycowego w 2020 r., Zaczynają co roku zielenieć. W końcu od dawna wiadomo, że sadząc rośliny w specjalne sprzyjające dni, możesz uzyskać aktywny wzrost sadzonki, a następnie obfity i użyteczny plon.

Podstawowe zasady uprawy

Soczyste liście o przyjemnej kwasowości są umieszczane nie tylko w ukochanej zielonej zupie. Różnorodne sałatki i dodatki, pożywne zupy i koktajle witaminowe przygotowywane są ze świeżego szczawiu. Roślina zielna z rodziny gryki jest uprawiana w jednym miejscu przez 3-6 lat, chociaż istnieją odmiany roczne. Podczas lądowania należy wziąć pod uwagę następujące punkty:

  1. Wiosenne warzywa kochają słońce, ale niezbyt gorące, dlatego do jego kiełkowania lepiej wybrać miejsce pod drzewami, przy ogrodzeniu lub za domem.
  2. Szczaw rośnie dobrze w miejscach, gdzie wcześniej zbierano kapsułki, seler, marchew, natkę pietruszki, rzodkiewkę i buraki.
  3. Nawozy, na przykład chlorek potasu, superfosfat, kompost lub obornik, dodaje się do ogrodu, w którym nasiona planuje się sadzić jesienią, a następnie wykopuje ziemię.
  4. Szczaw jest półkrzewem i rośnie bardziej aktywnie w glebie torfowej lub piaszczystej gliniastej.
  5. Przed siewem działka jest oczyszczana ze wszystkich chwastów, zwłaszcza trawy pszenicznej, która wysysa większość wilgoci i składników odżywczych z gleby.
  6. Szczaw można wysiewać wiosną i latem, a nawet późną jesienią. Najważniejsze jest, aby zachować sezonowe cechy rolnicze sadzenia.

Najczęściej ogrodnicy sieją warzywa na wiosnę, gdy gleba jest wystarczająco wilgotna. Wstępne nasiona nie są nawet namaczane. Wczesne pędy szczawiu aktywnie rosną i zyskują soczystość. Po letnim siewie pojawiają się krzewy, które należy systematycznie podlewać. Ale ich system korzeniowy doskonale dostosowuje się do gleby, dobrze się rozwija i przyniesie obfite zbiory kultury szczawiowej następnej wiosny. Siew nasion przed zimą często kończy się niepowodzeniem, ponieważ sadzonki wykluwają się przed pierwszymi przymrozkami i po prostu umierają. Dlatego wskazane jest rozpoczęcie prac jesiennych w październiku, szczególnie w regionach o surowych zimach. W tym przypadku materiał siewny umieszcza się w ziemi, nie kiełkując. Wszystkie procesy wzrostu i twardnienia sadzonek muszą odbywać się w glebie, aby kiełki miały siłę przetrwać mróz.

Kiedy siać szczaw w kalendarzu księżycowym

Według kalendarza księżycowego na 2020 r. Ogrodnicy i ogrodnicy planują nie tylko sadzenie szczawiu, ale także resztę pracy - podlewanie, spulchnianie gleby, przerzedzanie. Eksperci nie zalecają wykonywania prac nad nowiu, a także w dni, gdy księżyc zanika:

MiesiącPomyślne dniDni neutralneZłe dni
Kwietnia1-7, 24-2915, 308-14,16-23
Maja1-6, 23-29, 3114, 307-13, 15-22
Czerwca1-4, 22-27, 29-3013, 285-12, 14-21
Lipiec1-4, 21-26, 28-3113, 275-12, 14-20
Październik1, 17-22, 24-3010, 232-9, 11-16, 31
Listopad16-21, 23-298, 221-7, 9-15, 30

Po wybraniu dobrego dnia do sadzenia szczawiu na sadzonkach w 2020 r. Ogrodnicy powinni przygotować bruzdy o wysokości 1,5-2 cm z odległością między nimi 20-30 cm. Ziemia jest podlewana, a następnie nasiona są sadzone na głębokość 1,5-2 cm, a wystarczająco gruby. Aby sadzonki pojawiły się szybciej, łóżko jest pokryte folią lub polietylenem. Pierwsza wykluwa się witamina po 2-2,5 tygodniach po wysianiu, jest kilkakrotnie przerzedzana, pozostawiając odstępy między pędami najpierw 5-7 cm, a następnie 10-15 cm. Odrywane są duże liście szczawiu, a na ich miejsce pojawia się nowy młody wzrost.

Sadzenie zieleni dla sadzonek

Jeśli na balkonie jest wolna przestrzeń lub przeszklona loggia lub na dziedzińcu jest wyposażona jałówka, możesz zasiać szczaw na sadzonki w styczniu lub lutym, aby wiosną 2020 r. Uzyskać wczesne soczyste warzywa. Prace najlepiej weryfikować za pomocą kalendarza księżycowego:

MiesiącPomyślne dniDni neutralneZłe dni
Stycznia1,2, 4-9, 26-313, 1710-16, 18-25
Luty1, 3-8, 24-292, 169-15, 17-23

Do uprawy szczawiu stosuje się kłącza zdrowej rośliny, która rosła na otwartym łóżku przez 2-4 lata, chociaż sadzonki można również kiełkować z nasion. W warunkach szklarni i domu dobrze rośnie w Odessie szczaw liściasty, Ałtaj i Majkop. Gleba do uprawy zieleni domowej jest zwykle kupowana w sklepie (gliniastym lub lekko kwaśnym).

Do sadzenia szczawiu w domu w okresie styczeń-luty 2020 r. Będziesz potrzebować małych pojemników, doniczek lub pudełek z gniazdkami. Spuść z kamyków lub ekspandowanej gliny wlewa się na ich dno, a następnie wypełnia ziemią. Korzenie z pąkami są pogłębiane o 3-4 cm, a nasiona o 1,2 cm. W celu przyspieszenia kiełkowania uprawy są przykryte plastikową osłoną lub polietylenem, a gdy gleba wyschnie, są spryskiwane lub podlewane prostą, osadzoną wodą.

Szczaw jest dość odporną na zimno rośliną, która toleruje gwałtowne zmiany temperatury, ale jej sadzonki najlepiej uprawiać na słonecznym parapecie południowym. Podczas uprawy zieleni podlewanie, spulchnianie i przerzedzanie są okresowo przeprowadzane w domu, aby krzaki rosły lepiej i otrzymywały więcej wilgoci i tlenu.

Od lutego do marca szczaw sadzi się również w glebie szklarniowej. Aby to zrobić, użyj zdrowych kłączy lub nasion, które wcześniej nasączono do wykrawania. Spuchnięte nasiona są rozrzucone na małych rowkach. Są wypełnione mieszanką gleby, podlewane i posypane warstwą torfu lub próchnicy. Przez 10-15 dni pierwsza zieleń pojawia się w szklarni. Następnie opiekuje się nim tak samo, jak na otwartym terenie.

Właściwa opieka

Ważne jest, aby początkujący mieszkańcy lata znali nie tylko daty i dni, w których należy sadzić szczaw w 2020 r., Ale także jak odpowiednio dbać o nasadzenia, aby nie umarły. Powinny być okresowo chwastami z chwastów, poluzować glebę dla lepszego wzrostu i oddychania systemu korzeniowego. Szypułki należy wyciąć, ponieważ obniżają one jakość żywności liściastych warzyw. Po każdym cięciu szczawiu podaje się mocznik lub inne płynne nawozy. Wiosną próchnica lub popiół są rozproszone między rzędami. Pod koniec sezonu, przed nadejściem pierwszych przymrozków, cała ziemska część plonu zostaje odcięta, a dla zachowania żywotnych zdrowych kłączy, są one ściółkowane, to znaczy posypane warstwą torfu lub kompostu.

Jak sadzić i hodować szczaw w domu: wideo