Ceny samochodów w 2020 r .: prognoza

Rosjanie planujący zakup samochodu są zainteresowani prognozami cen na 2020 rok. W oparciu o trendy zmian cen wielu podejmuje ważną decyzję - odłożyć transakcję na przyszły rok lub kupić pojazd w najbliższej przyszłości. W oparciu o wcześniejsze doświadczenia analitycy już ustalili, czego oczekuje przemysł motoryzacyjny w ciągu najbliższych dwóch lat.

Czynniki wpływające na koszt samochodu

Rynek motoryzacyjny w Rosji jest bardzo wrażliwy na ogólne czynniki ekonomiczne. Na znaczące wahania wpływa zarówno stosunek podaży i popytu, jak i polityka cenowa wiodących producentów i dealerów branży motoryzacyjnej. Jednocześnie rynek nowych samochodów, a nie używanych, zależy w największym stopniu od zmian w ogólnej sytuacji gospodarczej. Do czynników mających wpływ na proces ustalania cen o szczególnym znaczeniu należą:

  • System finansowy i kredytowy państwa. Mówimy o polityce finansowej obecnego rządu i wpływie światowej gospodarki. Na przykład wielkość kluczowej stopy, od której zależy dostępność kredytów dla ludności lub zainteresowanie banków udzielaniem kredytów samochodowych.
  • Konkurencyjne środowisko. Im więcej ofert na rynku, tym niższe ceny. Sprzedawcy walczą o klientów poprzez rabaty, raty lub inne atrakcyjne oferty.
  • Przepisy państwowe. Różne rodzaje ukierunkowanych programów, kwot, subsydiów, subsydiów, ulg podatkowych, zamówień państwowych i innych sposobów bezpośredniego i pośredniego udziału państwa mają ogromne znaczenie dla przemysłu motoryzacyjnego.
  • Możliwości dla konsumentów. Siła nabywcza ludności, a także preferencje obywateli wpływają na rynek i ceny.

Ponadto ceny pojazdów zależą od wahań kursów walut i ogólnej tendencji wzrostu cen towarów i usług.

Warunki wstępne wzrostu cen

Według wiodących producentów głównym czynnikiem podnoszącym ceny pojazdów silnikowych w 2020 r. Jest podwyżka stawki VAT o 2%. Eksperci twierdzą, że jest mało prawdopodobne, aby którykolwiek z uczestników rynku zgodził się zapłacić tę kwotę z własnego zysku. Według analityków, w wyniku zmian w podatku VAT samochody wzrosną o 6-7%. Ponadto szczyt wzrostu nastąpi dokładnie w 2020 r. Wynika to z faktu, że do początku 2020 r. Pozostałości towarowe z 2018 r. Zostaną wyprzedane, a zapasy składników zakupionych po starych cenach wyczerpią się.

Analitycy tłumaczą wzrost o ponad 2% faktem, że wytwarzanie tak złożonych produktów, jak samochody, wiąże się z zakupem dużej liczby komponentów i surowców. Podwyższony podatek VAT jest płacony wielokrotnie na każdym etapie produkcji. Ponadto, jak pokazuje praktyka, producenci, aby zwiększyć marże, z pewnością skorzystają z możliwości zwiększenia kosztu o ponad 2%. W rezultacie ostateczna cena dla kupującego znacznie wzrasta. Eksperci są pewni, że koszt pojazdów, ze względu na zmiany stawki VAT, zmieni się niezależnie od kraju pochodzenia.

Nie mniej ważne w mechanizmie cenowym są nadal wahania kursu wymiany rubla. Jak pokazuje praktyka, osłabienie waluty krajowej natychmiast prowadzi do wyższych cen w salonach samochodowych. Dokładnie tak się stało w 2015 roku. Jednak liderzy większości firm motoryzacyjnych są skłonni wierzyć, że jeśli rubel nie przekroczy 75 rubli za euro, wzrost nie przekroczy 5-7%.

Fakt, że wzrost cen samochodów jest nieunikniony, mówi szef Grupy Volkswagen Rus Markus Ozegovich. Według niego samochody na rynku rosyjskim są wciąż tańsze w porównaniu z głównymi rynkami europejskimi, więc nadal istnieje potencjał do dalszego wzrostu. Szef wyjaśnił również, że powolny, ale stały wzrost dolara znacznie zwiększa koszty produkcji.

Dla informacji. W pierwszym kwartale 2019 r. Koszt samochodów wzrósł średnio o 5%. Co najmniej dodane do ceny Havala, Chevroleta i krajowego UAZ - tylko 1,6 - 1,9%.

Ograniczenia cenowe

Głównym powodem, dla którego wszyscy najwięksi producenci pojazdów ostatnich sił powstrzymują ceny, jest spadek popytu. Sytuacja gospodarcza w kraju powoduje, że inflacja przewyższa wzrost płac. Dlatego zakup samochodu osobowego dla wielu rodzin jest niedopuszczalnym luksusem. Konkurencja między markami dla obywateli wypłacalnych jest bardzo zacięta. Chociaż statystyki pokazują wzrost sprzedaży, większość z nich kupuje segment budżetowy. Dlatego w walce o klientów producenci utrzymają wzrost klasy ekonomicznej w przedziale 1-2%, jak uważa większość analityków.

Dealerzy samochodowi przyznają, że zdecydowanie nie nastąpi gwałtowny wzrost cen w 2020 r. Ponieważ może to spowodować załamanie i tak już mało aktywnego popytu. Ewentualny wzrost będzie niewielki i wynosi 1-2%, i będzie stopniowo. Według analityków zmiana ceny nawet o 10% może znacznie zmniejszyć popyt. Marki częściej wybierają taktykę oczekiwania i zobaczą, będą obserwować konkurentów i ich ceny.

Niewielką nadzieję, że ceny samochodów pozostaną niezmienione, zapewnia stabilna stawka kluczowa i środki wsparcia rządu. Uruchomione programy państwowe „Pierwszy samochód” i „Samochód rodzinny” zostały przedłużone do 2020 r. 3 miliardy rubli zostaną przeznaczone z budżetu kraju na preferencyjne kredyty samochodowe. Kupujący otrzymają 10% rabatu na koszt samochodu przy wpłacie zaliczki.

Dla informacji. W ramach państwowych programów wsparcia na 2018 r. Zakupiono ponad 130 tys. Pojazdów.

Prognozy ekspertów i producentów

Według prognoz metodologów niezależnej agencji RatingLab.ru, ceny na rynku motoryzacyjnym wzrosną o 4% w styczniu 2020 r. Druga fala podwyżek ma nastąpić przed sezonem letnim. W rezultacie około 4% zostanie dodane do średniego kosztu. W przyszłości trend wzrostu wartości będzie kontynuowany w krokach co jeden procent miesięcznie. Ale do końca roku, kiedy popyt znacznie spadnie, w wyniku rabatów i promocji samochody stracą 3-4% ceny.

Nie da się uniknąć wzrostu cen w 2020 r., Mówi szef marki Skoda. Według Jana Prochazka wszystkie zasoby, które pomagają ograniczyć skok cen, już dawno się wyczerpały. Podobną opinię wyraża dyrektor generalny firmy konsultingowej Walter Construction Evgeny Walter. Biorąc pod uwagę stabilny kurs wymiany rubla, ceny pojazdów wzrosną o nie mniej niż 10%, mówi szef.