Przebudowa autostrady Nosovikhinsky 2018-2020

W 2018 r. Opracowano plan przebudowy autostrady Nosovikhinsky w ramach projektu Regionu Moskwy „Rozwój i eksploatacja kompleksu transportu drogowego na lata 2017–2021”. Na początku 2020 r. W tym kierunku pojawią się nowe wiadukty i wiadukty z sześcioma pętlami zakrętów.

Plan odbudowy

Kwestia przebudowy autostrady Nosovikhinsky była od dawna dyskutowana w rządzie regionu moskiewskiego, ponieważ każdego roku ruch w tym kierunku znacznie wzrasta. Biorąc pod uwagę, że gałąź ta przejmuje ruch na autostradzie Gorky i rozładowuje korki Balashikha, sytuacja pogarsza się każdego dnia. Dodaj do tego rosnące mikrodystencje i niespójną politykę rozwoju obszarów miejskich, która nie przewiduje możliwości poszerzenia trasy - dla mieszkańców Żeleznodorożnego i Kupawny pokonanie dwupasmowej Nosovikha, która wynosi 78 km, staje się prawdziwym bólem.

Przebudowa autostrady Nosovikhinsky miała się rozpocząć w 2018 r. Wraz z rozbudową autostrady przechodzącej ulicami Tsentralnaya, Oktyabrskaya i Sovetskaya w Żeleznodorożnym. Z drogi dwupasmowej należy uzyskać co najmniej 4 pasy, a na osobnych odcinkach 6. 6. Dodatkowo władze postanowiły zbudować wiadukt w Saltykovce i na stacji kolejowej Reutovo, który umożliwi rozładunek ruchu na Nosovikha. Częściowe rozwiązanie tego problemu widać także przy układaniu nowej autostrady, zachodniej obwodnicy węgla elektrycznego. Powinien połączyć 20 km autostrady Nosovikhinsky z wiaduktem i ulicami Bolszaja Wasilewo i Wokzalnaya (Elektrougli).

Plan odbudowy obejmuje nie tylko rozbudowę jezdni i budowę nowych objazdów, ale także ulepszenie terytorium wzdłuż autostrady. Aleksiej Kozłow, szef Wydziału Architektury i Urbanistyki administracji dzielnicy miasta Reutov, ogłosił w styczniu 2019 r., Że administracja miasta negocjuje z rządem Moskwy w sprawie przyznania pieniędzy na ulepszenie odcinka autostrady położonego na granicy między Reutovem a Novokosino. W tej chwili nie ma chodników i przystanków autobusowych, fasady domów są nieodpowiednie i nie ma terenów zielonych. Zgodnie z planem prace te powinny zostać zakończone pod koniec 2019 r.

Jak idzie praca?

Terminy wielu punktów planu upłynęły pod koniec 2019 r., W rzeczywistości na początku trzeciego kwartału tego roku prace nie zostały nawet ukończone o 50%. Jedyne, co prawie udało im się zrobić, to wiadukt na 20 kilometrze. Pod koniec lutego 2019 r. Budowa tej witryny przeszła do ostatniego etapu. Wkrótce zmotoryzowani zapomną o korkach na przejeździe kolejowym w pobliżu miejscowości Vishnyakovo.

Nowa droga zwiększy ruch do 80 tysięcy pojazdów dziennie. Kierownik tego projektu, Igor Markov, powiedział, że wraz z 800 metrami czteropasmowej autostrady 90% prac zostało zakończonych przy układaniu łączności. Wkrótce mieszkańcy Bałaszychy, Żeleżodorożnego, Nogińska i Elektrostalu będą mogli szybko dostać się do Moskwy, a wewnętrzna komunikacja między wsiami dzielnicy Noginsky ulegnie znacznej poprawie. Nie będzie sygnalizacji świetlnej, a dozwolona prędkość wyniesie 150 km / h. Otwarcie tej działki planowane jest na czwarty kwartał 2019 r.

Gorzej jest z wiaduktami Saltykovka-Balashikha i Reutov. W pierwszym przypadku budowę rozpoczęto jeszcze przed przyjęciem planu przebudowy autostrady Nosovikhan w 2016 r. W styczniu 2019 r. Wykonawca oddał 1,6 km planowanego odcinka 1,7 km. i rozpoczął prace nad przebudową obiektów użyteczności publicznej znajdujących się w obszarze wiaduktu. Służba prasowa Ministerstwa Transportu i Infrastruktury Drogowej Obwodu Moskiewskiego poinformowała, że ​​w tym samym czasie trwało zagospodarowanie placu przy stacji Saltykovskaya.

Wiadukt Reutova został wykonany tylko w 65%, choć władze obiecują oddać go do użytku we wrześniu 2019 r. Nadal trwają prace nad montażem i montażem konstrukcji przęsła, montażem żelbetowych podpór i ścian oporowych. W styczniu 2019 r. Ukończono tylko trzeci i czwarty filar, w sumie będzie ich sześć, a całkowita długość przęsła wyniesie 3,1 km, do tej pory ukończono tylko 1,2 km. Ministerstwo Transportu wyjaśniło, że w ramach przebudowy autostrady Nosovikhinsky ponownie rozważą kierunki jazdy na skrzyżowaniu wzniesionego podjazdu i głównej autostrady do 2020 r., Czyli przed oficjalnym otwarciem ruchu na nowym wiadukcie.

Prace nad obwodnicą „Western Elektrougli” rozpoczęły się pod koniec 2018 r. Wiosną 2019 r. Zapełniły nasyp chodnika przy jednoczesnej reorganizacji komunikacji komunikacyjnej w obszarze roboczym. Nakładanie fundamentu palowego drogi i budowę wału ziemnego nakreślono na okres, w którym ustalono stabilną temperaturę dodatnią. Ta strona nie jest uważana za strategicznie ważną pod względem rozładunku Nosovikha, dlatego planują ją ukończyć do 2021 r.

Na rekonstrukcję autostrady Nosovikhinsky przeznaczono 5,6 miliarda rubli, a fundusze te wystarczą na nowe rozwiązania i rozwiązanie problemu. Każdy zakład zatrudnia od 35 do 50 osób i od 4 do 9 urządzeń. Budowa wiaduktów wyeliminuje korki na skrzyżowaniu torów kolejowych z autostradą, które paraliżują ruch nie tylko na głównej autostradzie, ale także utrudnią ruch w miastach w strefie problemowej.