Łyżwiarstwo figurowe Grand Prix 2019-2020

Grand Prix łyżwiarstwa figurowego 2018-2019 to prestiżowy konkurs komercyjny, który odbywa się od ponad 10 lat. Uczestniczą w nich najlepsi sportowcy na świecie z najwyższą oceną na początku turnieju. Bitwa o najsilniejszych przyciąga miliony fanów łyżwiarstwa figurowego na świecie, ponieważ na lodzie rozwijają się poważne pasje.

Harmonogram etapów

Harmonogram Grand Prix w łyżwiarstwie figurowym na lata 2018-2019 jest następujący:

Imię sceniczneDataMiejsce
„Skate of America”18-20 października 2019 rUSA
„Skate of Canada”25-25 października 2019 rKanada
„Trophee de France”1-3 listopada 2019 rFrancja
„Puchar Chin”8-10 listopada 2019 rChiny
„Puchar Rostelecom”15-17 listopada 2018 rRosja
„NHK Trophy”22-24 listopada 2018 rJaponia

Ostatnia część Grand Prix odbędzie się we Francji (Strasburg) w dniach 5–8 grudnia 2019 r. Zgromadzi zwycięzców i laureatów poprzednich etapów, którzy zagrają między sobą o tytuł najlepszych łyżwiarzy na świecie.

Regulamin turnieju

Grand Prix 2019 w Łyżwiarstwie Figurowym składa się z sześciu etapów. Na każdym z nich w swojej dyscyplinie (jazda na łyżwach pojedynczych kobiet, jazda na łyżwach pojedynczych mężczyzn, jazda na łyżwach w parach i taniec na lodzie) wystąpi 12 zawodników (par). Warto zauważyć, że sportowcy, którzy zajęli pierwsze sześć linii w protokole końcowym na Mistrzostwach Świata 2018, automatycznie mają prawo mówić w dwóch etapach. Pozostałe kwoty są przydzielane zgodnie z oceną. O tym, na jakim etapie będą startować sportowcy, decyduje losowanie.

W zależności od osób zatrudnionych na etapach miejsc, sportowcom przyznaje się określoną liczbę punktów. W przypadku jazdy na łyżwach pojedynczych kobiet i mężczyzn system wygląda następująco: 1. miejsce - 15 punktów; 2. miejsce - 13, trzeci - 11 itd. Punkty zdobywa tylko pierwszych ośmiu łyżwiarzy figurowych. W rozgrywkach w parach punkty są przyznawane tylko za pierwsze sześć miejsc: 15 punktów za pierwsze miejsce, 13 punktów za drugie miejsce, 11 punktów za trzecie itd. Pod koniec sześciu etapów turnieju punkty są liczone, a ośmiu najlepszych sportowców przechodzi do finałów Grand Prix.

Jazda na łyżwach dla kobiet

W łyżwiarstwie pojedynkowym kobiet konkurencja w latach 2019-2020 osiągnie szczyt. Kilku innych łyżwiarzy może dołączyć do sensacyjnej konfrontacji między Aliną Zagitovą i Evgenia Medvedeva. Chodzi przede wszystkim o młodą galaktykę „gwiazd” hodowaną przez Eteri Tutberidze - Aleksandra Trusową (zwycięzcę młodzieżowego Pucharu Świata), Alenę Kastornayę, Annę Szcherbakową. Dodaj tutaj Sofię Samodurową, która jeździła na łyżwach w najbardziej stabilnym sezonie w ubiegłym sezonie, Elizabeth Tursynbaeva, która po raz pierwszy wykonała czwarty lutz wśród dziewcząt, Elizaveta Tuktamysheva, która zachwyca publiczność szczerymi czynszami, i otrzymujemy wybuchową mieszankę kandydatów do zwycięstwa.

Należy zauważyć, że w zawodach kobiet na łyżwach tylko Japońka Rika Kihira może konkurować z Rosjanami, jednak stabilnie działa tylko przed swoją publicznością. Warto też się obawiać Caitlin Osmond, która po porażce w poprzednim sezonie z pewnością będzie chciała się zrehabilitować i według plotek przygotowuje skomplikowany program. W każdym razie na łyżwach dla kobiet w latach 2019-2020 nie będzie nudno.

Łyżwiarstwo pojedyncze męskie

Niestety, Rosja od dawna nie zajmowała wysokich miejsc w jeździe na łyżwach dla mężczyzn. Sportowców, którzy zakwalifikują się do finałów Grand Prix, można policzyć na palcach. Wśród nich są:

  • Michaił Kolyada;
  • Maxim Kovtun;
  • Alexander Samarin.

Być może Michaił Kolyada ma największą szansę na wygraną przynajmniej na jednym etapie, ale w tym celu musi sobie poradzić z podniecenia. Nie jest tajemnicą, że na ważnych początkach minionego sezonu Michaił szczerze „popłynął”, popełniając poważne błędy i niefortunne upadki. Tak było na przykład na Mistrzostwach Świata 2018, kiedy Kolyada zajęła tylko szóste miejsce. Maxim Kovtun i Alexander Samarin są bardziej stabilni pod tym względem, ale skaczący arsenał nie pozwala im jeszcze zajmować wysokich miejsc.

Główna bitwa w Grand Prix mężczyzn odbędzie się między Shomo Uno i Nathanem Chenem. W tej chwili są to najlepsi łyżwiarze na planecie, a jeśli żaden z nich nie zostanie objęty serią obrażeń, publiczność w pełni ucieszy się z ich epickiej konfrontacji.

Łyżwiarstwo parowe

W łyżwiarstwie parowym w Rosji wszystko nie jest tak złe, jak w męskim singlu. Najlepsze wyniki w ubiegłym sezonie należą do duetów Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov i Natalia Zabiyako / Alexander Enbert. Zajęli odpowiednio drugie i trzecie miejsce na Pucharze Świata w japońskiej Saitamie. Chińska para Sui Wenjing / Han Tsun osiągnęła rekord świata. Z pewnym postępem Rosjanie mają szansę rywalizować o mistrzostwo na osobnym etapie. Niemniej jednak główna walka rozpocznie się w finałach Grand Prix, gdzie aby zdobyć złoto, nasze pary będą musiały dołożyć wszelkich starań, aby pokonać Chińczyków.

Taniec na lodzie

W tańcu lodowym największą szansę na piedestale ma rosyjska para Ekaterina Bobrova / Dmitry Soloviev. Kolejnym pretendentem do wysokich miejsc z Rosji jest Alexander Stepanova / Ivan Bukin. W ubiegłym sezonie sportowcy nie przegapili gwiazd z nieba, ograniczając się do skromnych wyników. W nadchodzącym Grand Prix konieczne jest oddanie wszystkiego w 100%, w przeciwnym razie Amerykanie (Madison Hubbell / Zachary Donoghue) i Kanadyjczycy (Tessa Virtue / Scott Moir) nie zostawią szansy na wygraną.

Dlatego na spotkaniu Międzynarodowego Stowarzyszenia Łyżwiarzy (ISU) zdecydowano, kiedy i gdzie odbędzie się Grand Prix Łyżwiarstwa Figurowego 2019-2020. Od października do grudnia fani najbardziej spektakularnego sportu czekają na sześć etapów i finał w Strasburgu. Rosja ma doskonałe szanse na medale, szczególnie w jeździe na łyżwach jedno i dwuosobowych.

O planach Aliny Zagitovej i Evgenii Miedwiediewy na nowy sezon zobacz następujący film: