Zemsky program nauczycielski w 2020 r

Na wniosek Prezydenta w 2020 r. Planowane jest uruchomienie programu Nauczyciel Zemsky. Powinien rozwiązać jeden z najważniejszych problemów rosyjskiej edukacji - zminimalizować niedobór personelu w szkołach wiejskich. W ciągu roku wszyscy nauczyciele, którzy zdecydują się na pracę w szkołach wiejskich, będą mogli otrzymać znaczną rekompensatę materialną.

Inicjatywa prezydenta

Dobra praktyka uruchomienia programu Zemsky Doctor dla pracowników służby zdrowia doprowadziła do zaoferowania podobnej opcji dla nauczycieli, co zostało ogłoszone przez Władimira V. Putina podczas lutowego wystąpienia do Zgromadzenia Federalnego. Główną ideą „nauczyciela Zemsky'ego” jest to, że specjaliści gotowi przenieść się w 2020 r., Aby kontynuować swoją działalność zawodową w „odludziu”, aby zapłacić 1 milion rubli z budżetu federalnego. Pieniądze można wydać na dowolny cel bez konieczności przedstawiania raportu:

 • zakup mieszkania (mieszkania, domy prywatne);
 • zakup ziemi i materiałów budowlanych;
 • spłata kredytu hipotecznego.

Rekompensata zostanie przyznana po przeprowadzce do osad wiejskich, osad miejskich, robotniczych i miast o populacji do 50 000 mieszkańców.

Inicjatywa związana jest z faktem, że spośród 42 000 szkół Federacji Rosyjskiej 26 000 pracuje na obszarach wiejskich i brakuje około 12 000 nauczycieli. Głównymi przyczynami tej sytuacji są:

 • Działalność związana z profilowaniem. Po kilku latach „szkolnego” doświadczenia wielu specjalistów decyduje się na zmianę zawodu lub jest gotowych do pracy poza specjalizacją, preferując lepiej płatną pracę.
 • Duża liczba ram wieku emerytalnego, których nie można zastąpić po przejściu na emeryturę. Ponadto ze względu na wiek nie zawsze są w stanie poradzić sobie ze swoimi obowiązkami, mogą zapewnić studentom przestarzałe materiały, co również nie przyczynia się do poprawy jakości edukacji.

Program powinien „zrekompensować” niedobór nauczycieli w małych miejscowościach, aby w pełni zrealizować prawo dzieci do bezpłatnego pełnego kształcenia. Brak wystarczającej liczby specjalistów w szkołach wiejskich znacznie obniża jakość procesu edukacyjnego, a niektóre instytucje edukacyjne muszą zostać całkowicie zamknięte. Brak personelu ma również negatywny wpływ na wyniki egzaminu. Jeden nauczyciel jest zmuszony przeprowadzić kilka przedmiotów, ale nie zawsze radzi sobie z danym tomem, więc uczniowie po prostu nie otrzymują wystarczającej wiedzy.

Na poziomie regionalnym w Rosji wcześniej działały podobne projekty, przewidujące dodatkowe płatności do wynagrodzeń w pierwszych 3-5 latach pracy. Ale większość z nich jest przeznaczona głównie dla młodych osób poniżej 35 roku życia, a nowy program pomoże przyciągnąć szerszą gamę specjalistów, niezależnie od wieku i doświadczenia.

Korzyści dla nauczycieli

Ważny aspekt: ​​przez analogię z uczestnikami programu Zemsky Doctor nauczyciele planują zwiększenie barier wieku do 50 lat. Począwszy od 2020 roku możliwe będzie przyciągnięcie do wioski nie tylko absolwentów wyższych uczelni, ale także wszystkich zainteresowanych nauczycieli z dużym doświadczeniem. Ponieważ ograniczenia wiekowe zostaną zniesione, wnioskodawca stawia następujące wymagania:

 • obecność wyższego wykształcenia pedagogicznego;
 • umowa z kierownictwem szkoły wiejskiej na okres minimum 5 lat.

Ponadto omawiane są inne możliwe warunki, które będą musieli spełnić nauczyciele, którzy są gotowi zostać uczestnikami programu Nauczycielski Zemsky od 2020 r. I zmienić życie miejskie na wiejskie.

Korzyści dla uczestników:

 • „podnoszenie” w wysokości 1 miliona rubli;
 • Zapewnianie płatności mieszkaniowych lub czynszowych;
 • możliwość zmiany miejsca zamieszkania na region bardziej atrakcyjny (na przykład Krym, Terytorium Krasnodarskie z mieszkaniami nad morzem);
 • realizacja potencjału twórczego, możliwość zwiększenia.

Program będzie szczególnie odpowiedni dla specjalistów, którzy nie mają własnego mieszkania lub chcą kontynuować działalność zawodową w spokojnych warunkach wiejskich. Wielu jest gotowych opuścić ruchliwe miasto, ale nie ma wystarczających środków, aby się przenieść, więc będą chcieli wykorzystać tę szansę. Nauczycielowi wystarczy decyzja o lokalizacji, wypełnienie wniosku i otrzymanie odpowiednich korzyści. Na miejscu zapewnione zostanie mu bezpłatne mieszkanie, a w przypadku jego braku zrekompensują czynsz.

Rusz się i zostań

Jednym z głównych zadań programu Zemsky dla nauczycieli jest nie tylko zachęcanie nauczycieli do przeprowadzki do wioski, ale także pozostanie i rozwój w dziedzinie zawodowej. Aby to zrobić, urzędnicy będą musieli wziąć pod uwagę szereg błędów popełnianych podczas wdrażania podobnego programu, aby przyciągnąć lekarzy na wieś o nazwie Zemsky Doctor. Następnie młodzi specjaliści zarejestrowali hipotekę na proponowany milion rubli lub kupili mieszkanie w mieście, do którego wrócili po uczciwej pracy przez trzy lata we wsi. W ten sposób nie uzyskano konsolidacji personelu.

Przeprowadzka powinna na początku być nie tylko korzystna finansowo, ale także powodować chęć pozostania w celu dalszego pobytu. W tym celu planowane jest zapewnienie nauczycielom wiejskim mieszkań, wyższych wynagrodzeń i gwarancji socjalnych. Podobne zasady istniały już w latach 1991-2004 na mocy ustawy o rozwoju społecznym wsi. Ale z czasem płace w szkołach wiejskich stały się takie same jak w szkołach miejskich; rachunki za usługi komunalne zostały zmniejszone lub anulowane. Tak więc wcześniejsi nauczyciele byli zwolnieni z opłat za prąd i ogrzewanie, ale z czasem ta korzyść została anulowana, co znacząco wpływa na budżet rodziny. Na przykład tylko do ogrzewania w zimie wymagane jest około 5-6 maszyn do drewna opałowego, z których każda kosztuje około 8000 rubli, lub do 40 000 za całą zimę, według stawki nauczania wynoszącej 14 500 rubli.

Dla porównania lekarz, który przenosi się do pracy w wiosce, otrzymuje „premię” z budżetu federalnego w postaci miliona rubli, a nauczyciel w podobnej sytuacji otrzymuje dopłaty z budżetu regionalnego, których w wielu regionach Federacji Rosyjskiej jest niewiele. Na przykład w regionie omskim kwota płatności regionalnych przy przejściu do „outback” wynosi 20 000 rubli, co nie jest wystarczającą zachętą.

Nawet jeśli poprzednie błędy zostały wzięte pod uwagę przy pomocy programu Zemsky Teacher, możliwe było jedynie zmniejszenie całkowitego deficytu personalnego, ale nie całkowite jego wyeliminowanie. Znaczne wynagrodzenie materialne i zapewnienie mieszkań jest kuszącą perspektywą tylko dla części nauczycieli. Wielu ekspertów woli mieszkać i uczyć dzieci w dużych miastach z powodów osobistych.

Putin zaproponował rozpoczęcie programu nauczycielskiego Zemsky w 2020 roku: wideo