Muzułmański kalendarz na rok 2020 z świętami

Na całym świecie jest prawie 1,6 miliarda wyznawców islamu. Podobnie jak prawosławni, mają własne pamiętne daty zaznaczone w kalendarzu muzułmańskim. W jakie dni święta przypadają w 2020 roku?

Święta muzułmańskie

W 2020 r. Kalendarz oznaczał wiele dat czczonych przez muzułmanów. Pomimo krajowych interpretacji kalendarza księżycowego Proroka, w świecie muzułmańskim na 2020 r. Akceptowane są ustalone daty kalendarza gregoriańskiego.

Gregoriańska data kalendarzowaKalendarz muzułmańskiNazwa wakacjeWartość, tradycje
28 stycznia3 dni Jumad al-AhirCierpienie FatimyŚwięto związane jest z imieniem córki Proroka. W islamie Fatima jest czczona jako symbol czystości i strachu przed Bogiem. Śmierć Fatimy jest interpretowana jako męczeństwo, więc datę tę poprzedza 20-dniowa żałoba. W Iranie Dzień Cierpienia Fatimy uznawany jest za święto państwowe.
27-28 lutegoPierwszy piątek wigilii w rajabNoc prezentówPamiętajcie o małżeństwie rodziców Proroka. W poprzedni czwartek zwyczajowo trzymano się mocno, a w samą noc wychwalano Allaha. Im bardziej szczere okrzyki, tym większa łaska jest wysyłana od Wszechmocnego.
21-22 marca26-27 numer RajabNoc WniebowstąpieniaJest to związane z pamięcią wydarzeń z nocnej podróży Mahometa i jego wstąpienia do Allaha. Wierzący spędzają tę noc czytając Koran i opowiadając sobie nawzajem wydarzenia z czasów starożytnych.
7-8 kwietnia14-15 Sha Ban numberBaraat nocnyDrugie imię to Noc Rozgrzeszenia. Allah wybacza wszystkim, którzy szczerze modlą się do niego w tych dniach. Trzeba modlić się w samotności, pamiętając o zmarłych. Tradycja wstrząsania Drzewem Życia jest interesująca: imiona są zapisane na liściach, których liść spada, w tym roku ma umrzeć.
24 kwietnia1 dzień RamadanuPoczątek świętego miesiąca i początek Wielkiego Postu.Zwyczajowo nie tylko pości się, ale także czyni dobre uczynki, torując im drogę do Raju.
19-20 maja26-27 dnia ramadanuNoc przeznaczeniaMuzułmanie wierzą, że anioły schodzą na ziemię tej nocy. Modlitwa w tej chwili jest uważana za najsilniejszą w roku. To ta noc decyduje o losie każdego żyjącego na ziemi.
24-26 maja1-3 dzień ShavvalEid al Fitr (Uraza Bairam)Koniec Ramadanu, rozmowa po długim poście. Ten dzień spędza się z rodziną, lecząc biednych, dając jałmużnę, dając prezenty.
31 lipca10 dni Zul HijjEid al-AdhaJeden z dwóch głównych dni w kalendarzu. Święto ofiar dla upamiętnienia legendy, która mówi o przykazaniu Allaha Prorokowi, aby poświęcił swego syna. Świętowaliśmy 3 dni z pielgrzymką do Mekki.
20 sierpnia1 dzień MuharramIslamski Nowy RokRok 1442 pojawi się w kalendarzu muzułmańskim.
29 sierpnia10 dzień MuharramaDzień Smutku, Dzień AshuraWedług legendy w tym dniu powstało Niebo, Ziemia, anioły i Adam. Według muzułmańskich wierzeń koniec świata powinien nadejść również w tym dniu.
28-29 października12 nocy Rabi-ul-AvvalBoże Narodzenie ProrokaPewnego dnia obchodzone są zarówno narodziny, jak i śmierć Mahometa, ponieważ dokładna data jego narodzin nie jest znana. Pomimo tego, że muzułmanie nie mają zwyczaju świętować urodzin, w niektórych krajach tradycja ta rozwinęła własne tradycje. Na przykład w Pakistanie przysługują mu 3 dni wolne, szerokie uroczystości odbywają się w Algierii, Syrii, Tunezji i Maroku. W Egipcie organizują imprezy dla dzieci.

Funkcje kalendarza muzułmańskiego

Islam jest obliczany od dnia, w którym prorok Mahomet przeprowadził się z Mekki do Medyny, a stało się to 16 lipca 622 r. W rzeczywistości jest to kalendarz księżycowy: początek dnia to czas zachodu słońca. Miesiąc trwa 29-30 dni, jego początek zbiega się z pojawieniem się półksiężyca (neomania) Księżyca po nowiu. Interesujące jest to, że w różnych krajach żyjących zgodnie z Koranem początek miesiąca nie pokrywa się. Data nowiu jest obliczana astronomicznie, ale pojawienie się neomanii zależy od położenia geograficznego i zjawisk atmosferycznych. A także, zgodnie z długą tradycją, początek nowego miesiąca (pojawienie się sierpa na niebie) powinien naprawić dwie osoby.

Podobnie jak w gregoriańskim, muzułmański kalendarz ma 12 miesięcy, ale czas trwania roku jest o 10 dni krótszy. Miesiące nie są powiązane z konkretnymi datami, więc przez długi czas mogą spaść latem lub zimą. Ponadto muzułmanie mają wyraźną sekwencję miesięcy:

 • Muharram. Nowy Rok przychodzi dopiero pierwszego dnia tego miesiąca. Jeden z czterech zakazanych okresów, w których żadna akcja wojskowa nie jest dozwolona.
 • Safar Jest uważany za najbardziej pechowy okres. Być może wynika to z faktu, że w drugim miesiącu po Muharramie, w drodze do bitwy żołnierzy, spotkali puste osady, w których nie było nic do zyskania. Nie grają wesel w Safar, nie rozpoczynają nowych interesów.
 • Rabi-ul-avval. Najbardziej czczony wśród muzułmanów, ponieważ między jego 11 a 12 dniem w odległym 571 roku narodził się prorok Mahomet. W Rabi-ul-Avval zmarł.
 • Rabi-us-Sani. Tłumaczone oznacza „druga wiosna”. Kończy cykl wiosenny.
 • Jumad al-ula. Zwykle jest to miesiąc zimowy, co oznacza „zamrożenie”. Swoją nazwę zawdzięcza obserwacjom przyrody, kiedy woda zamarzła, nastąpiła susza i natura zamarła.
 • Jumad al-ahir. Drugi, ostatni zimowy miesiąc.

 • Rajab. Święty czas zanotowany w Koranie. Grzech popełniony w Rajab jest uważany za bardzo poważny. W tym miesiącu zabroniono walki, a nawet obrony.
 • Shaban. Wypada w czerwcu według kalendarza gregoriańskiego. Starożytni Arabowie rozpoczęli rok od niego. Jeden z najbardziej wojowniczych miesięcy.
 • Ramadan To tłumaczy się jako „być gorącym”. Najgorętszy czas to, gdy ziemia dosłownie nagrzewa się od ognia. Jest to szczególnie czczone przez muzułmanów, ponieważ to w Ramadanie Koran został wysłany do ludzi.
 • Shavval. Po spalonym Ramadanie zaczyna się okres koczowniczy. Wcześniej plemiona wyruszały w poszukiwaniu nowych ziem i pożywienia. Jest to szczególnie cenne dla muzułmanów poszczących przez 6 dni, co odpowiada całemu rokowi postu.
 • Zul Gaada. Za okresem koczowniczym nastąpił odpoczynek i tak tłumaczy się nazwę 11 miesięcy w islamie. Zul Gaada jest również podkreślany w Koranie jako święty czas, w którym nie można grzeszyć.
 • Zul Hijj. Jest to uważane za zabronione, szczególnie pierwsze 10 dni się w nim wyróżnia. To miesiąc pielgrzymek śladami Proroka. Szczególnie czczony jest 9. dzień Zul Hij, dzień Arafa. Ten post jest nagradzany odpuszczeniem grzechów za dwa lata.

Zostaw Swój Komentarz