Zimowe połowy w latach 2019-2020

Wielu mężczyzn już planuje spędzić kilka dni lub tygodni w latach 2019-2020 na zimowych połowach, zatruć się na zamarzniętym jeziorze lub rzece, aby uzyskać obfity połów i ładunek pozytywnych emocji. Doświadczeni wędkarze wiedzą, że wędkowanie w zimnych porach roku jest dość niebezpieczną działalnością, która ma swoje własne cechy i ograniczenia prawne.

Otwarcie zimowego sezonu połowowego

Jednoznacznie odpowiedz na pytanie - kiedy otwarcie połowów zimowych w sezonie 2019-2020 będzie jednoznacznie niemożliwe. Wszystko zależy od warunków pogodowych w regionie. Na przykład Moskale chodzą na lód nie wcześniej niż w grudniu i styczniu, a mieszkańcy północnych regionów przynoszą świeże ryby do domu w listopadzie. Miłośnicy wędkowania w centralnej Rosji zwykle mówią sobie nawzajem, że „lód wzrósł” lub lód zastygł na początku grudnia. Najważniejsze jest, aby zatrzymać odwilż, a w ciągu 3-5 dni będzie ujemna temperatura.

Eksperci zalecają, aby nie wychodzić na cienki lód na początku lub na końcu zimy. Jego grubość powinna być utrzymywana na poziomie 6-10 cm, w ciągu dnia pokrywa lodowa na zbiorniku zwykle staje się cieńsza o 1-2 cm, a ryzyko wpadnięcia do wody wzrasta, szczególnie jeśli ciągniesz ze sobą ciężki sprzęt. Podczas gdy staw nie jest wystarczająco zamarznięty, nie można rozpocząć połowów w dużych grupach i wjechać samochodem na lód. Jest to często zgłaszane przez pracowników EMERCOM w lokalnych gazetach lub innych mediach.

Funkcje łowienia na pierwszym lodzie

Zima stopniowo kładzie lód na jeziorach i rzekach, dlatego nie można w pośpiechu otwierać sezonu połowowego, lepiej jest starannie przygotować, zebrać sprzęt i sprzęt, zapytać na forach tematycznych. Jest to zwykle bardzo udane, ponieważ w tym okresie niewolnik, zarówno pokojowy, jak i drapieżny, nadal prowadzi aktywny tryb życia, zyskując siłę przed wiosennym tarłem. Bardzo ważne jest przestrzeganie następujących zasad:

 1. Wskazane jest jazda na nartach po zaśnieżonym stawie. Nie są przywiązane do nóg, dzięki czemu w krytycznej sytuacji można je szybko upuścić.
 2. Powinieneś zbadać miejsca w pobliżu trawy, zaczepy, krzaki wystające z wody. Zazwyczaj wokół takich narośli lód jest bardzo słaby i cienki.
 3. Lepiej jest łowić zimą na pierwszym lodzie w latach 2019-2020 w małej grupie, a nie samodzielnie, aby w przypadku, gdy dostaniesz lub pomożesz na czas.
 4. Jeśli jednak lód zniknął spod twoich stóp, nie powinieneś wpadać w panikę, natychmiast zrzuć wszystkie ciężkie rzeczy (pudło, czekan). Po wyjściu z wody musisz iść w kierunku, z którego rozpoczął się ruch wzdłuż zbiornika, a nie w przeciwnym niezbadanym kierunku. Doświadczeni wędkarze zimowi zawsze mają przy sobie uchwyty i długą linę (10-15 cm). Ten zestaw do samodzielnego ratowania pozwala ci przylgnąć do gęstych warstw lodu i samemu wydostać się z piołunu, jeśli w pobliżu nie ma pomocników.
 5. Jeśli lód zaczął osiadać lub pękać pod twoimi stopami, powinieneś się zatrzymać i powoli cofać, przesuwając się w stronę, od której zaczyna się ścieżka. Wracając na brzeg, musisz zmienić kierunek ruchu.
 6. Nie można dziurkować otworów bliżej niż 4-5 metrów od siebie. Jeśli w wydrążonym otworze nie ma ugryzienia, jest on przykryty porcją krakersów lub dżdżownic i pozostawiony w nowym miejscu (30-40 m). Po kilku godzinach możesz wrócić do pierwszej dziury, ponieważ tam pozostała potężna przynęta.

Aktywne gryzienie pierwszego lodu rozpoczyna się wcześnie rano lub po 15:00. Okoń jest obecnie szczególnie aktywny. Grabie są dobrze łapane przez cały dzień, a miętus zaczyna aktywnie dziobać o zmierzchu. W przypadku efektownych szczupaków lub okoni doświadczeni wędkarze wybierają miejsca przed dołami w pobliżu klifów. Na początku zimy duże ławice ryb koncentrują się w płytkiej wodzie, w pobliżu zalanych karpi, kikutów i zarośli trzcin.

W połowie sezonu mieszkańcy zbiorników wodnych udają się w głąb - do miejsc, gdzie wychodzi rzeka lub strumień, do centrum cofki. Wśród imponujących głębokości są płytkie „miejsca”, które są uwielbiane przez duże płocie, okonie i zarośla. Połowy można prowadzić nie tylko w tak płytkim miejscu, ale także w podejściach do niego, najważniejsze jest zrobienie przebrania, czyli rozłożenie płaszcza przeciwdeszczowego lub plandeki wokół miejsca połowu, aby nie przestraszyć podwodnych mieszkańców.

Co musisz zabrać ze sobą

Każdy rybak ćwiczy swoją technikę połowową. Może to być połów denny i balancer, zerzela lub mormyshka. Bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiedni sprzęt i sprzęt:

 1. Wędka Winterfishermen woli krótkie wędki baikal z okrągłym uchwytem i kołowrotkiem. Kompaktowa piankowa wędka z tworzywa sztucznego nadaje się do zarośli, okoni i innych małych ryb, a do wabienia dużych drapieżników, takich jak szczupak, wymagana będzie mocna wędka z mocnym uchwytem. Do połowów zimowych potrzebujesz cienkiej żyłki, najlepiej jednożyłowej lub plecionej (dla dużego szczupaka).
 2. Pudełko na sprzęt. Pełni także funkcję kału. Może przechowywać żywność i napoje, sprzęt, a także mały haczyk.
 3. Topór lodowy (wiertło wędkarskie). W nowoczesnych sklepach istnieje ogromna różnorodność modeli toporów lodowych. Doskonałą wytrzymałość mają wirniki „Leningrad”, droższe opcje są dostarczane ze Szwecji i Finlandii. Lodowata skorupa lodowa i okruchy lodu są usuwane za pomocą dużej aluminiowej miarki.
 4. Pojemnik na dysze. Są to drewniane małe pudełka, w których przechowywane są dysze dla zwierząt - larwy, mormysh, bloodworms i robaki. Szuflady muszą mieć otwory na wlot powietrza. Modele z tworzywa sztucznego są mniej praktyczne niż drewniane, ponieważ nie zapewniają wystarczającej ochrony dysz przed mrozem.
 5. Ekstraktor Urządzenie do usuwania haczyków z gardła ryby. Pozwala to nie uszkodzić sprzętu i samej ryby.
 6. Namiot ochronny lub daszek. Ponieważ wędkarz musi spędzić kilka godzin na otwartym mroźnym wietrze, potrzebuje ochrony przed zimnem. Może to być mały płócienny namiot z wyciętym dnem lub zwykłe schronienie od listew, na które naciągany jest gęsty materiał.

Oczywiście nie jest to pełna lista urządzeń i wyposażenia, które można przygotować na nadchodzący zimowy sezon połowowy 2019-2020. Doświadczony wędkarz ma zawsze pod ręką łyżkę do rzutowania, łuskę ryb, ziewacz, lornetkę, latarnię i termos z gorącą herbatą.

Jeśli chodzi o sprzęt, powinien on składać się z wodoodpornych butów (filcowe buty z wysokimi kaloszami i filcowymi wkładkami), bielizny termicznej, swetrów, odzieży wierzchniej i rękawic z neoprenu. Wiele firm dzisiaj rozwija i sprzedaje specjalne ubrania na zimowe wędkowanie. Możesz nawet zamówić specjalny kombinezon, który służy jako kamizelka ratunkowa na wypadek kontaktu z lodem.

Ograniczenia prawne

Od 1 stycznia 2020 r. Wejdą w życie nowe normy ustawy „Wędkarstwo rekreacyjne”. Wędkarstwo sportowe i amatorskie będzie nadal możliwe do bezpłatnego prowadzenia we wszystkich rosyjskich zbiornikach, z wyjątkiem rezerwatów przyrody i stref przemysłowych hodowli ryb.

Następujące metody połowów są surowo zabronione:

 • materiały wybuchowe
 • chemikalia
 • trujące odczynniki;
 • pręty elektryczne i inne urządzenia elektryczne;
 • sieciowe narzędzia sieciowe.

W 2018 r. Wprowadzono limity połowowe. Nie zmienią się one w 2019 i 2020 r. Dla każdego akwenu ustawia się je indywidualnie. Na przykład w dorzeczu Wołgi-Morza Kaspijskiego w regionie Astrachania jeden rybak może złapać do 10 kg ryb dziennie, a mieszkaniec regionu Tambow jest mniejszy - dla niego dzienna norma nie przekracza 5 kg.

Fani podwodnego rybołówstwa będą musieli odejść od plaż. Ograniczenia połowów cennych i rzadkich gatunków ryb będą obowiązywać tylko w regionach syberyjskim, północnym i dalekowschodnim. W przypadku połowów nazw poszczególnych ryb wymagane jest specjalne zarejestrowane zezwolenie. W przypadku naruszenia przepisów połowowych kodeks karny i administracyjny przewiduje kary, które zostały znacznie zaostrzone od 2019 r.