Mistrzostwa Świata w Biathlonie 2019-2020

W sezonie 2019/2020 międzynarodowe zawody w biathlonie obejmują kilka ważnych wydarzeń: Letnie Mistrzostwa Świata w Letnich Mistrzostwach Świata w Biathlonie, Puchar Świata (BMW IBU World Cup), Puchar Świata (Mistrzostwa Świata w Biathlonie) i European Open Cup (IBU Cup Biathlon) . Zawody odbywają się w kilku etapach, zgodnie z wynikami których sporządzany jest ranking sportowców. Zwycięzcy każdego rodzaju mistrzostw biathlonu zostaną zaprezentowani wiosną 2020 r. Po zsumowaniu wszystkich wyników.

Letni Puchar Świata

W sezonie 2019/2020 na Białorusi odbędą się dwa główne światowe zawody biathlonowe:

 • Letnie Mistrzostwa Świata Juniorów (21-25 sierpnia 2019 r.);
 • Puchar IBU (02-08 marca 2020).

Wydarzenia sportowe odbędą się w Narodowym Centrum Zimowego Treningu Olimpijskiego „Raubichi”. Decyzja została podjęta na spotkaniu Międzynarodowej Unii Biathlonowej. Podczas dyskusji miejsce corocznych letnich wyścigów i igrzysk europejskich uzgodniono z innymi federacjami krajowymi i organizacjami międzynarodowymi reprezentującymi biathlon.

Narodowe Centrum „Raubichi” zostało otwarte ponad 40 lat temu i zostało odbudowane zgodnie z nowoczesnymi wymogami prowadzenia zawodów sportowych na wysokim poziomie. Centrum już z powodzeniem gościło letnie mistrzostwa młodzieży w 2015 r., W których wzięło udział wielu wybitnych sportowców.

Upoważnieni przedstawiciele Republiki Białorusi już zapowiedzieli gotowość do prowadzenia innych sportów. Jednak ich harmonogram jest zatwierdzany z wyprzedzeniem i możesz złożyć wniosek na kolejny okres czterech lat w 2019 r.

Mistrzostwa Świata

Puchar Świata (BMW IBU World Cup) jest jednym z najbardziej prestiżowych zawodów wśród profesjonalnych biathlonistów. Zawody obejmują występy w następujących dyscyplinach:

 • klasyczny wyścig indywidualny - zawody indywidualne (limit czasowy: 20 km dla mężczyzn i 15 km dla kobiet, cztery cele);
 • Sprint - konkurs sprintu (limit czasowy: 10 km dla mężczyzn i 7,5 km dla kobiet, dwa cele);
 • wyścig pościgowy - zawody pościgowe (oddzielny wyścig startowy z dystansem próbnym 12,5 km dla mężczyzn i 10 km dla kobiet, cztery cele);
 • Start masowy - Konkurs Start masowy (konkurencja z jednoczesnym startem z dystansem testowym 15 km dla mężczyzn i 12,5 km dla kobiet, cztery cele);
 • sztafeta - sztafeta (zawody drużynowe z przejściem jednego etapu 7,5 km dla mężczyzn i 6 km dla kobiet, dwa cele);
 • sztafeta mieszana - sztafeta mieszana (konkurencja drużyn mężczyzn i kobiet, z przejściem jednego etapu 7,5 km dla mężczyzn i 6 km dla kobiet, dwa cele);
 • Pojedynczy sztafeta mieszana - Pojedynczy sztafeta mieszana (zawody drużynowe mężczyzn i kobiet, w których para mija łącznie osiem linii ognia).

Punkty są przyznawane sportowcom za pokonanie każdego etapu wszystkich dyscyplin i są uwzględniane zarówno osobno, jak i w ogólnej klasyfikacji. Najlepsi sportowcy są oznaczeni odpowiednimi koszulkami:

 • żółty - absolutny lider w klasyfikacji generalnej;
 • czerwony - dla lidera w danej dyscyplinie.

Ostateczne wyniki Mistrzostw Świata BMW IBU obejmują również wyniki Mistrzostw Świata. Zgodnie z wynikami sezonu zwycięzca otrzymuje nagrodę pieniężną i trofeum Crystal Globe. Zachęty pieniężne przysługują również sportowcom, którzy zajęli niższe miejsca (od 2 do 10). Kwota zależy od dyscypliny.

W sezonie 2019/2020 Puchar Świata tradycyjnie składa się z 9 etapów, które odbywają się w różnych krajach. Kalendarz jest ustalany z wyprzedzeniem i publikowany na oficjalnym portalu Międzynarodowej Unii Biathlonowej.

Harmonogram prestiżowego wyścigu o puchar w sezonie 2019/2020 jest następujący:

Analizując statystyki z ostatnich kilku sezonów, można wyróżnić kilku stałych liderów, którzy konsekwentnie zajmują wysokie pozycje. Wśród nich są:

 • Martin Fourcade, francuski biathlonista, który wygrał mężczyzn przez 7 kolejnych sezonów;
 • Johannes Tines Boe, norweski sportowiec, wstępny zwycięzca sezonu 2018/2019 (drugie miejsce zajmuje Rosjanin Alexander Loginov);
 • Kaisa Mäkäräinen - przedstawicielka Finlandii, która zajmuje wiodącą pozycję wśród kobiet (w swoim arsenale 26 zwycięstw);
 • Laura Dahlmeier jest sportowcem z Niemiec, została zwycięzcą wśród kobiet w sezonie 2016/2017 (w sumie ma 22 zwycięstwa).

Mistrzostwa Świata

Mistrzostwa Świata w Biathlonie 2020 odbędą się w Antholz (Włochy) w dniach 12-23 lutego. Wyniki tych zawodów zostaną uwzględnione w klasyfikacji generalnej podczas podsumowywania wyników Mistrzostw Świata, a także zostaną uwzględnione przy sporządzaniu oceny krajowych federacji biathlonu.

W 2019 roku Mistrzostwa Świata odbyły się w Östersund (Szwecja). Zwycięzcami tego konkursu są:

Imię sceniczneKobietyMężczyźniZespoły mieszane
Rasa indywidualnaH. Eberg (Szwecja)A. Peiffer (Niemcy)-
SprintA. Kuźmina (Słowacja)J.T. Boe (Norwegia)-
PościgD. Herrman (Niemcy)D. Pidruchny (Ukraina)-
Masowy startD. Wierer (Włochy)D. Windisch (Włochy)-
SztafetaS. Sulemdal, I. Thandrevold, T. Eckhoff, M. Olsby-Royseland (Norwegia)L. Helge Birkelann, W. Sh. Christiansen, J. T. Boe, T. Boe (Norwegia)-
Przekaźnik mieszany--M. Olsby-Royceland, T. Eckhoff, J. T. Boe, V. Sch. Christiansen (Norwegia)
Pojedynczy przekaźnik mieszany--M. Olsby-Royceland, J.T. Boe (Norwegia)

Zawody europejskie

Europejskie zawody w biathlonie kontynentalnym obejmują Mistrzostwa Europy (które odbędą się w Estonii w 2020 r.) I Puchar Europy (IBU Cup Biathlon), który składa się z ośmiu etapów.

Puchar IBU

W serii zawodów sportowcy pokażą swoje umiejętności w standardowych dyscyplinach:

 • rasa indywidualna (zawody indywidualne);
 • sprint (konkurs sprintu);
 • Zawody pościgowe
 • Konkurs Super Sprint
 • start masowy (konkurs startowy);
 • przekaźnik mieszany (Mixed Relay);
 • Pojedynczy przekaźnik mieszany

Punkty wydajności w każdej dyscyplinie są liczone w ogólnej klasyfikacji. Jednocześnie wskaźniki osiągnięte w Mistrzostwach Europy nie są uwzględniane w ogólnym wyniku wyników zawodów.

Kalendarz Pucharu Europy 2019/2020:

Najwybitniejsi sportowcy z ostatnich trzech sezonów, którzy wykazali najlepsze wyniki IBU Cup, to:

SezonMężczyźniKobiety
2018/2019Anton Babikov (Rosja)Victoria Slivko (Rosja)
2017/2018Vetle Shostad Christiansen (Norwegia)Carolyn Horchler (Niemcy)
2016/2017Aleksiej Wołkow (Rosja)Daria Virolainen (Rosja)

Mistrzostwa Europy

Otwarte Mistrzostwa Europy (IBU Otwarte Mistrzostwa Europy) to prestiżowe zawody, w których mogą brać udział sportowcy z dowolnego kraju na świecie. Uczestnicy pokażą swoje umiejętności w następujących dyscyplinach w zależności od kategorii:

 • rasa indywidualna (mężczyźni, kobiety juniorzy i juniorzy);
 • sprint (mężczyźni, kobiety juniorzy i juniorzy);
 • wyścig pościgowy (mężczyźni, kobiety juniorzy i juniorzy);
 • sztafeta (mężczyźni i kobiety);
 • sztafeta mieszana (juniorzy i juniorzy).

W 2020 r. Mistrzostwa Europy odbędą się w estońskim mieście Otepää od 24 lutego do 1 marca. A w 2019 roku został przyjęty w Republice Białorusi w Narodowym Centrum Zimowego Treningu Olimpijskiego „Raubichi”. Według wyników Mistrzostw Europy 2019 ogólne wyniki w medalach są następujące:

 1. Szwecja
 2. Rosja
 3. Norwegia
 4. Bułgaria
 5. Republika Białorusi
 6. Niemcy
 7. Ukraina
 8. Francja

Uwaga Lista uczestników 2019/2020 oraz szczegółowy harmonogram wyścigu z późniejszymi wynikami będą znane bliżej startu zawodów.