Noc Muzeów w 2020 roku

Festiwal „Noc Muzeów” w 2020 roku odbędzie się 18 maja. Dla wygody odwiedzających termin można przełożyć na dzień wolny, a mianowicie w nocy z soboty na niedzielę. Wtedy muzea i wiele innych instytucji, zarówno miejskich, jak i prywatnych, otworzą drzwi dla wszystkich i umożliwią bezpłatne zapoznanie się z wystawami.

Esencja wakacji

„Noc Muzeów” to festiwal odbywający się jednocześnie w 42 krajach Europy i Ameryki. Ponieważ obchodzone jest w ciemności i nie trzeba płacić za odwiedziny, ludzie o dowolnym poziomie dochodów mogą odwiedzać wakacje. Praca, nauka lub inne zajęcia w ciągu dnia nie będą przeszkadzać. Miłym dodatkiem jest pozwolenie na robienie zdjęć i nagrywanie filmów. Akcja realizowana jest w celu zachowania wartości muzealnych, a także przyciągnięcia zainteresowania ludzi w każdym wieku historią i kulturą. W dniu wakacji instytucje uzupełniają zwykłą listę usług, na przykład flash mobem lub wyjątkową wycieczkę, i przygotowują specjalny program.

Tradycyjnie w akcji biorą udział popularne muzea, galerie sztuki i posiadłości. Większość z nich zazwyczaj znajduje się w centrum miasta. Dzięki temu można odwiedzić wiele miejsc w krótkim czasie.

Historia

Pomysł świętowania „Nocy muzeów” narodził się w Europie w latach 70. XX wieku. Tam, w niektóre dni maja, muzea działały całkowicie bezpłatnie. Potem uroczystość nazwano nieco inaczej „wiosną muzeów”. Święto o nowoczesnej nazwie po raz pierwszy obchodzono w stolicy Niemiec w 1997 r. W ostatni weekend stycznia. Był to przytłaczający sukces i przeszedł do historii jako „Długa noc muzeów”. W 1998 r. W festiwalu wzięli udział nie tylko Berlin, ale także 20 niemieckich miast. Stopniowo „Noc muzeów” zaczęła być obchodzona we wszystkich stolicach europejskich. Na przykład w Paryżu mieszkańcy Francji i jego goście mogli dołączyć do idei wakacji od 2001 roku.

Nieco później każdego roku zaczęli zadawać określone tematy. Podczas „Nocy muzeów” odwiedzający mogli obserwować tematy: „Historia i opowiadania”, „Arcydzieła z magazynów”, „Pamięć” itp. Według statystyk w 2003 r. Australijski zbiór Liechtensteinu Hansa Adama II był bardzo popularny, aw 2004 r. 22 000 osób przybyło, aby przyjrzeć się historii katedry w Berlinie.

Święto otrzymało oficjalną nazwę dopiero w 2005 roku. Następnie Francja przedstawiła propozycję uczynienia tego festiwalu międzynarodowym. Rada Europy zatwierdziła ten pomysł. Od tego czasu akcje są pod jego kontrolą. W 2006 roku wydarzenie było obchodzone w 38 krajach. Wzięło w nim udział ponad 2000 instytucji.

W Rosji

W Rosji święto odbyło się po raz pierwszy w mieście Krasnojarsk. Został poświęcony 15-leciu Krasnojarskiego Muzeum Centrum. Wydarzenie okazało się ogromnym sukcesem i wzięło w nim udział 5000 osób. Po oficjalnym zatwierdzeniu Moskwa zdecydowała się wesprzeć akcję. W 2007 r. Działało w nim 10 instytucji miejskich i federalnych do godziny 21:00. W 2008 r. Dołączyło do nich wielu innych przedstawicieli kultury.

W tym samym roku Sankt Petersburg przyłączył się do międzynarodowej akcji. W uroczystości wzięły udział 33 muzea i sale wystawowe. Odwiedziło je 24 000 osób. Z roku na rok rośnie liczba instytucji i miast Rosji wspierających festiwal. „Noc Muzeów” w 2020 roku zapowiada się jeszcze bardziej ambitnie i spektakularnie niż w poprzedniej.

W 2011 r. 159 muzeów wsparło akcję w stolicy, aw Jekaterynburgu w festiwalu „Europejska Noc Muzeów w Jekaterynburgu 2011” wzięło udział około 70 000 osób.

W Moskwie

Oficjalny czas obchodów w stolicy Rosji trwa od 18:00 do 00:00, ale niektóre instytucje pracują do 02:00, a nawet 06:00. Data wydarzenia przypada na trzeci weekend maja. Prawie wszędzie wstęp jest bezpłatny. Wyjątkiem jest tylko kilka

Wśród instytucji biorących udział w akcji są:

 • Muzeum-Osiedle „Carycyno”;
 • Kreml moskiewski;
 • Muzeum Darwina;
 • Moskwarium;
 • Moskiewski Teatr Lalek;
 • Studio filmowe Soyuzmultfilm;
 • Galeria Tretiakowska itp.

Tylko jedna noc w Moskwie daje możliwość bezpłatnego obejrzenia aktualnych trendów w sztuce, zabytków i odwiedzenia niezwykłych wystaw. Oprócz tradycyjnych ekspozycji każda instytucja w stolicy przygotowuje specjalny program na wakacje, który może obejmować:

 • kursy mistrzowskie;
 • wykłady;
 • zadania;
 • projekty artystyczne;
 • pokazy filmów i wiele więcej.

Wakacje obejmują nie tylko muzea, ale także wiele innych obiektów w Moskwie. W osiedlach i parkach można oglądać różne przedstawienia i wydarzenia. Dla miłośników zwierząt moskiewskie zoo działa, a dla koneserów klasyki koncerty muzyki klasycznej odbywają się na stacjach metra.

W 2010 roku w wydarzeniu wzięły udział ambasady. Przedstawiciele Grecji, Francji i Belgii rozmawiali o cechach swojej pracy i oprowadzali po budynkach ambasady.

W Petersburgu

Według oficjalnych danych w 2018 r. Około 100 000 osób wzięło udział w wakacjach w północnej stolicy Rosji.

Podczas festiwalu w Petersburgu możesz odwiedzić:

 • Muzeum Artylerii;
 • Ogród botaniczny
 • Katedra św. Izaaka;
 • Biblioteka komiksów
 • TsPKiO nazwane na cześć S.M. Kirow
 • Dom bałtycki;
 • Dom Puszkina;
 • Wielka Sala Filharmonii D.D. Szostakowicz;
 • Zoo itp.

Instytucje znajdujące się w centrum są wygodne do odwiedzenia, ponieważ znajdują się obok siebie. W przypadku niektórych wybranych miejsc należy wziąć pod uwagę harmonogram mostów. W dniu wakacji na trasach prowadzących do muzeów i posiadłości uruchamiane są specjalne autobusy turystyczne i dodatkowe pojazdy.

Kiedy będzie obchodzona „Noc Muzeów”, wówczas każdy mieszkaniec Rosji będzie miał wspaniałą okazję dołączyć do życia kulturalnego w tym samym czasie, co inni mieszkańcy różnych krajów świata. Niestety, w majową noc 2020 roku nie będzie można zobaczyć wszystkiego naraz, więc każdy może wybrać tylko najbardziej interesujące dla siebie.

Noc muzeów lub wycieczka po światowej sławy muzeach: wideo

Zostaw Swój Komentarz