Cnota - poprawa stoczni do 2020 roku

Możesz wykazać się aktywnym obywatelstwem i wnieść realny wkład w poprawę swojego miasta w XXI wieku bez wychodzenia z domu. Ta możliwość została zapewniona przez rząd stolicy dla mieszkańców miast i dzielnic regionu moskiewskiego. Dzięki jednej wirtualnej książce skarg i sugestii „Dobrodel” Moskale mają teraz możliwość uczestniczenia w ulepszaniu dziedzińców. Front pracy na 2019 r. Został już ustalony, a obszary, które zostaną poprawione w 2020 r., Należy jeszcze wybrać. Decydującą rolę odegrają opinie mieszkańców.

Przydatny projekt

„Super pomysł” - dokładnie tak reagują mieszkańcy stolicy i regionów metropolitalnych na pomysł rządu dotyczący zorganizowania interaktywnej platformy „Dobrodel”. Dzięki temu „inteligentnemu systemowi” ludność może pozostawić skargi, a także wiadomości z życzeniami bezpośrednio do władz. Wszystkie najpilniejsze problemy ludzi są, jak mówią, na widoku i znane samemu gubernatorowi. Z kolei szef regionu, jeśli to konieczne, wywiera odpowiedni wpływ na przywódców gmin.

Wszystkie wiadomości otrzymane na stronie są sortowane przez system na kategorie tematyczne. Oto niektóre z nich:

 • problemy biznesowe;
 • obiekty medyczne;
 • ekologia;
 • Praca MFC;
 • poprawa stoczni i terytoriów publicznych;
 • wychowanie fizyczne, sport itp.

Oficjalny portal rządu moskiewskiego został otwarty w 2015 roku. Jego popularność rośnie z roku na rok. Podczas pracy otrzymano ponad dwa miliony skarg od ludności. Większość z nich pozwoliła zidentyfikować awarie w pracy organizacji na różnych poziomach i wyeliminować problemy. Witryna ma kilka nagłówków i jest otwarta przez całą dobę:

 • skargi
 • ankiety
 • głosowanie;
 • informacje zwrotne;
 • cnoty.

W sekcji „reklamacje” każdy może zostawić prośbę z opisem problemu. Aplikacja zostanie zarejestrowana z przypisaniem numeru, a jej status przetwarzania można śledzić w czasie rzeczywistym. Pełnotekstowe wiadomości innych obywateli są również dostępne do przeglądania. W sekcji „ankiety” obywatele mogą wyrazić swoją opinię na różne tematy zaproponowane przez urzędników państwowych. Na przykład w listopadzie 2018 r. Tematem dyskusji było „Rzeczywiste problemy zdrowotne w Twojej okolicy”. Informacje zwrotne pozwalają moskiewskim rozwiązywać problemy w pracy samego portalu dobrodel.mosreg.ru. Wnioski rozpatrywane są w ciągu dwóch dni roboczych. Najbardziej aktywnych użytkowników i ich dobre uczynki można wyświetlić, klikając sekcję „zalety”.

W drodze głosowania władze określają, które konkretne obiekty lub terytoria zostaną w pierwszej kolejności zagospodarowane. W ten sposób jeden z placów zostanie uporządkowany w 2020 r. Oznacza to, że im bardziej aktywni są mieszkańcy, tym większe są szanse, że ich terytorium domu zostanie objęte programem poprawy.

Dla informacji. W ramach projektu poprawy terytoriów krajowych w 2019 roku głosowało ponad 55 tysięcy osób. W tym roku zostanie uporządkowanych ponad 1300 jardów, nieco więcej niż ta liczba była wyposażona w przeszłości.

Co będzie podwórkiem

Na poziomie legislacyjnym ustalona jest lista obowiązkowych elementów dotyczących rozmieszczenia terytorium w pobliżu domu. Należą do nich:

 • place zabaw;
 • miejsca parkingowe;
 • nowy system oświetlenia;
 • pojemniki na śmieci;
 • tablice informacyjne;
 • zielone przestrzenie.

O konkretnych decyzjach i szczegółach pracy decydują mieszkańcy pobliskich domów. W tym celu może zostać zorganizowane dodatkowe spotkanie „na żywo”. Razem obywatele mogą wybrać najważniejsze obszary poprawy i omówić szczegóły. Na przykład elementy placu zabaw, lokalizacja planowanych drzew lub krzewów.

Podczas wykonywania prac w 2020 r. Do obowiązkowych elementów stoczni zostaną dodane sklepy i kosze na śmieci. O ich lokalizacji decyduje także głosowanie powszechne. Ważne jest, aby wiedzieć, że każde zgromadzenie narodowe powinno zakończyć się przygotowaniem aktu koordynacji rodzajów pracy. Prawidłowo wykonany dokument musi mieć podpis przedstawiciela społeczeństwa i mieszkańców. Ponadto wszystkie decyzje powinny znaleźć odzwierciedlenie w planie stoczni, który stanowi integralną część aktu zatwierdzającego.

Jak głosować

Aby móc współpracować z organami wykonawczymi i pozostawić swój głos na podwórko domowe, należy zarejestrować się na stronie dobrodel.mosreg.ru. Ponadto musisz korzystać z konta ESIA lub usług rządowych. Algorytm głosowania jest prosty:

 • na stronie głównej witryny pod nagłówkiem „Głosowanie” należy znaleźć w kategorii aktywnego „Projektu na rzecz ulepszenia terytoriów krajowych 2020”;
 • wybierz swoją gminę na mapie;
 • w polu po prawej stronie ekranu z proponowanej listy wybierz żądany element i kliknij go.

Jeśli głos zostanie policzony, na ekranie pojawi się komunikat. Jeśli chcesz, możesz opisać problem lub zaoferować swoje pomysły. Pod koniec głosowania portal utworzy listy adresowe, które wskażą wszystkie stocznie objęte programem poprawy na 2020 r. Z reguły głosowanie nad projektem budowlanym trwa około 10 dni. Otwórz go jesienią tego roku na następny.

Na oficjalnej stronie internetowej „Dobrodel” w sekcji „o projekcie” znajduje się szczegółowa instrukcja zostawiania wiadomości lub głosowania.

Kto może wziąć udział w programie?

Wszystkie stocznie regionu moskiewskiego mogą ubiegać się o udział w projektach usprawniających w 2020 roku. Ale niektóre wyjątki są prawnie ustanowione. Terytoria stoczni nie będą mogły ubiegać się o nowy wygląd:

 • oddany do użytku po 2013 r .;
 • kompleksowo zaprojektowany od 2015 do 2018 r .;
 • odnoszące się do domów przesiedleńczych w ciągu najbliższych 7 lat.

Oprócz stron wybranych w wyniku głosowania w Dobrodlu, inne dziedzińce zostaną również uwzględnione na liście planów kompleksowej poprawy. Mówimy o witrynach uwzględnionych w imieniu Władimira Putina i gubernatora regionu moskiewskiego na podstawie apeli obywateli do lokalnych władz, na zalecenie Gosadmtekhnadzora z regionu moskiewskiego i stowarzyszenia przewodniczących rad budynków mieszkalnych w regionie moskiewskim.