Sagaalgan w 2020 roku

Sagaalgan - tradycyjne święto w kulturze buddyjskiej, które symbolizuje początek Nowego Roku. Każdego roku przypada w różnych terminach od stycznia do marca. Zimowe wakacje są popularne w wielu regionach Rosji - na terytorium Ałtaju, Buriacji, Komi.

Data Sagaalgan

Według innego święto nazywa się Tsagan Sar. To początek nowego roku i nadejście wiosny, rozkwit przyrody i życia. W 2020 roku Sagaalgan będzie obchodzony 24 lutego.
Chronologia jest tradycyjnie przeprowadzana zgodnie z obliczeniami kalendarza księżycowo-słonecznego, ponieważ co roku przypada na nową datę. Obliczenia wykonują specjaliści używający tabel astrologicznych. Uroczysty dzień obchodzony jest zawsze pierwszego dnia nowego roku zgodnie z kalendarzem księżycowym.

Sagaalgan ma ogromne znaczenie dla wszystkich ludów mongolskich zamieszkujących ziemie Federacji Rosyjskiej. W Jakucji, Tuwie, Buriacji i wielu innych regionach Sagaalgan zostanie ogłoszony dniem wolnym od pracy. W Kałmucji jest to święto narodowe, które wiąże się z ożywieniem tradycji i uroczystości.

Tsagan Sar wszedł na listę oficjalnych świąt dopiero w 1990 roku i został zakazany w Związku Radzieckim.

Wakacyjna historia

Tsagans Sar lub Chaga-Bayram ma wiele nazwisk. Wszystko dlatego, że niezliczone narody i ich dialekty świętują to święto. Nowy rok to nie tylko początek nowego cyklu księżycowego. W tym dniu każda osoba starzeje się o rok, nawet jeśli świętuje swoje urodziny w zupełnie innym dniu. Oznacza to, że każdy Mongoł, który szanuje tradycje narodowe, może uznać Sagaalgan za swoje drugie urodziny.
Wiele lat temu festiwal poświęcony był żniwom, ponieważ obchodzony był wczesną jesienią. W tym czasie zebrane, zakończone dojenie zwierząt, ponieważ dzień ten często nazywano Białym Miesiącem. Z produktów mlecznych zwyczajowo gotowano potrawy podawane na stole Sagaalgan.
Wiele lat później uroczystość przeszła do końca lutego. Ta tradycja została założona przez wnuka Czyngis-chana i trwała do XIV wieku. Już w XVII wieku Tsagan Sar zaczął symbolizować czystość i świętość, wypełnione rytuałami i tradycjami. Od 2004 roku święto stało się oficjalnym dniem wolnym w niektórych regionach Rosji.
Teraz czciciele Sagaalgan obchodzą 3 dni i 3 noce, ale jest to pierwszy dzień wolny od pracy i obejmuje przestrzeganie obrzędów.

Tradycje i zwyczaje

Biały miesiąc Sagaalgan w 2020 roku obchodzony jest przez trzy dni, ale przygotowania rozpoczynają się znacznie wcześniej. Musisz marynować jedzenie, kupić mięso i przygotować pyszne przysmaki dla rodziny i dzieci.
Wspólne są następujące tradycje:

 • Przez kilka dni hostessy zabierają dom w porządek i porządek. Ważne jest nie tylko mycie podłóg i kurzu, ale także pozbywanie się starych niepotrzebnych rzeczy. Wszystkie śmieci, które gromadzą się w ciągu roku i nie są używane, należy wyrzucić.
 • Wierzący utrzymują jednodniowy post przed Nowym Rokiem.
 • Musisz kupić nowe ubrania lub przynajmniej jakiś element - na przykład szalik, pasek itp. Ponieważ wakacje to początek nowego roku i nowego życia, musisz zacząć od nowa z czystą twarzą - pozbyć się starego, dać szansę nowemu.
 • W przeszłości wszystkie niepotrzebne rzeczy i stare ubrania były wyraźnie palone na stosie. Teraz zwyczajowo przekazuje się swoje rzeczy ludziom, którzy ich potrzebują.

 • Wcześniej mężczyźni musieli odnawiać uprząż, siodło, podkowy dla swojego asystenta - konia. Czas się zmienił, a samochód stał się głównym pojazdem wśród przedstawicieli silniejszej płci. Dlatego należy mu poświęcać aktualizacje - aby wymienić opony, przeprowadzić konserwację lub po prostu kupić nową „choinkę” w salonie.
 • Rytuał oczyszczenia jest ostatnim etapem przygotowania. Zarówno ludzie, jak i dom z samochodem podlegają fumigacji ziołami.
 • Zwyczajowo gotuje się mięso - wołowinę lub jagnięcinę, które podaje się następnie na świątecznym stole. Popularne są także Buzuy i Bortsoki.

 • W dzień Sagaalgan musisz ubrać się na biało.
 • Na wakacjach zwykle odwiedza się, a także zaprasza krewnych i przyjaciół do domu. Nowy Rok, nawet zgodnie z tradycjami mongolskimi, powinien być obchodzony jasno, głośno i wesoło.
 • Przede wszystkim gratulacje dla starszych członków rodziny. Najmłodszy członek podchodzi do niego, wyciągając ręce i podnosząc dłonie. Starszy powinien opuścić ręce i patronować mu. Takie tradycje są traktowane jako wzajemny szacunek i wsparcie.
 • Nie ma ograniczeń jako prezenty. Zwykle prezenty wymieniane są bezpośrednio przy świątecznym stole, wraz z gratulacjami i życzeniami.

Ci, którzy chcą świętować Sagaalgan w 2020 roku, powinni pamiętać, że napoje alkoholowe nie są dozwolone na świątecznym stole. Zwyczajowo stosuje się ars, które są przygotowywane z kwaśnego twarogu.