Tańsze mieszkania w Rosji w 2020 roku

To, czy ceny mieszkań zmienią się w 2020 r., Jest bardziej niż istotne. Ponad 20% populacji Rosji nie ma własnego mieszkania. Zwykli obywatele, którzy marzą o zakupie mieszkania, czekają na odpowiedni moment, by kupić „dobry i niedrogi”. Zamożni Rosjanie są również zainteresowani rynkiem nieruchomości, ale w celu opłacalnego inwestowania swoich oszczędności. Tańsze lub droższe metry kwadratowe w najbliższej przyszłości są zainteresowane obydwoma.

Czynniki wpływające na cenę

Trudno jest przewidzieć, czy mieszkania staną się tańsze czy tańsze w 2020 roku. Największy wpływ na rynek nieruchomości mają czynniki ekonomiczne. Należą do nich:

 • poziom płac ludności;
 • sytuacja bezrobocia;
 • dług obywateli;
 • warunki pożyczek bankowych i wiele więcej.

Krótko mówiąc, im mniej ludzi ma siłę nabywczą, tym niższy jest popyt, a tym samym niższa cena. Co więcej, jak zauważają ekonomiści, stan krajowej gospodarki jest czasem odzwierciedlany w bardzo niestandardowych cenach nieruchomości. Prawo gospodarcze „podaży i popytu” w prawdziwym życiu często nie działa. Tak więc niestabilność finansowa w kraju nie zmniejsza popytu, ale raczej go wzmaga. Wywoływany jest efekt oczekiwań cenowych i ludzie w pośpiechu kupują nieruchomości, mając nadzieję na uratowanie zgromadzonych. Często transakcje te są całkowicie nieopłacalne z powodu dalszego spadku cen.

Koszt „ukochanego snu” wielu Rosjan zależy w dużej mierze od czynników politycznych. Ogromne znaczenie ma polityczny kurs władz w zakresie zapewnienia mieszkań dla ludności. Zwiększony popyt stymuluje:

 • rządowe programy dopłat do kredytów hipotecznych;
 • kapitał macierzyński;
 • dotacje pieniężne w formie zaliczki na rzecz obywateli o niskich dochodach itp.

Negatywny wpływ na rynek ma napiętą sytuację geopolityczną na świecie. Uzależnienie od kursu dolara, kosztu baryłki ropy i sankcji nałożonych na Rosję może objawiać się zarówno wzrostem popytu i cen mieszkań, jak i całkowitą stagnacją rynku nieruchomości. Tak więc w 2014 r., Po wprowadzeniu pierwszych sankcji, w wyniku przystąpienia Krymu do Rosji, odnotowano ogromną liczbę transakcji. W wyniku niewiarygodnego popytu bezwładności ceny metra kwadratowego wzrosły i osiągnęły rekordowy poziom do pierwszego kwartału 2015 r. Przeciwnie, podobna sytuacja niestabilności gospodarczej w 2008 r. Doprowadziła do całkowitego braku transakcji i znacznego spadku cen.

Dla informacji. Według Ministerstwa Budownictwa pięć regionów o najniższych kosztach mieszkania to Kabardyno-Bałkaria, Dagestan, Saratów, region Briański i Kałmucja. Koszt za metr kwadratowy w tych regionach wynosi średnio 30 tysięcy rubli.

Dynamika cen za metr kwadratowy w nowych budynkach

Niejednorodna dynamika cen nowych budynków ustabilizowała się i przyjęła pozytywny trend. Liderem wzrostu kosztów był słoneczny Soczi. Od stycznia do grudnia 2018 r. Cena „metra” wzrosła o prawie jedną czwartą. W tym samym okresie ceny mieszkań w Moskwie wzrosły tylko o 3%. Wzrost kosztów nowych budynków był oczekiwany z następujących powodów:

 • anulowanie wspólnej budowy;
 • wiadomości o rosnącym koszcie kredytów hipotecznych w najbliższej przyszłości;
 • Podwyżka VAT;
 • upadek rubla.

Sugeruje to, że istnieje więcej warunków do podniesienia cen niż ich obniżenia. Ale z drugiej strony podaż nowych budynków znacznie przewyższa popyt na nie. Wraz ze wzrostem oprocentowania kredytów hipotecznych i sprzedażą nowych mieszkań wskaźnik ten zmieni się jeszcze bardziej na korzyść wniosku. Według ekonomistów raczej nie spowoduje to spadku cen, ale nie ma powodu, aby obawiać się gwałtownego wzrostu. Większość prognoz zgadza się, że koszt metrów kwadratowych w nowych domach nie wzrośnie o więcej niż 10%.

Ceny na rynku wtórnym

Na wtórnym rynku mieszkaniowym utrzymuje się trend wzrostowy kosztu „kwadratu”. Analizę przeprowadzono w 79 regionach Rosji, w 75 z nich odnotowano wzrost cen. Wzrost był niewielki (średnio z 0,1% do 3%). Rekordowy wzrost cen mieszkań wtórnych odnotowano w regionie Amur - 9,6%. W Moskwie metr kwadratowy wzrósł o 6,6% i zatrzymał się na 203561 rubli. Ceny mieszkań spadły tylko w 4 regionach Federacji Rosyjskiej. Na przykład w regionie Iwanowo cena mieszkań spadła o 0,5%.

Eksperci uważają, że jest mało prawdopodobne, aby koszty mieszkania dalej rosły. Jeden z czynników, który dotychczas utrzymywał ceny na tym samym poziomie, jest nadal istotny. Mówimy o niskim poziomie wypłacalności populacji. Większość ludzi ledwo łączy koniec z końcem. Ponadto „wtórne” przegrywa z segmentem nowych budynków, a obniżka ceny jest być może główną bronią w walce o klientów.

Do notatki. Według agencji nieruchomości większość Rosjan woli kupować mieszkania bez remontu w nowych budynkach z rozwiniętą infrastrukturą niż odnowione mieszkania na rynku wtórnym.

Lokalizacja ma znaczenie

Lokalizacja, czyli lokalizacja mieszkania, odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu jego ceny na rynku. To jest opinia ekspertów. Według statystyk agencji nieruchomości tylko 33% obywateli wybiera po cenie. Dla pozostałych Rosjan podstawowymi kryteriami są w tej chwili status miasta lub regionu, a także prestiż regionu. Tak więc w regionie moskiewskim i obszarach w pobliżu wybrzeża Morza Czarnego koszt za metr kwadratowy rośnie niezależnie od czynników zewnętrznych.

W obrębie miasta lub dowolnej osady cena zależy od środowiska życia. Większość kupujących nie jest przeciwna przepłacaniu, ale żyje w ekologicznie czystym obszarze o niskim poziomie kryminogenności. Jeśli chodzi o komfort okolicy, dziś nie jest to już powód do przeciążania sprzedaży. Jest to raczej norma i bez przyzwoitej infrastruktury jest mało prawdopodobne, aby sprzedaż mieszkania była droga, pomimo ogólnej tendencji wzrostu cen.