Sadzenie cukinii w 2020 r .: kalendarz

Cukinia to wybredne warzywo, które może uprawiać nawet początkujący rolnik. Aby zaplanować, kiedy sadzić cukinię na sadzonkach i szklarni w 2020 roku, warto zajrzeć do kalendarza księżycowego. Kultura jest bezpretensjonalna w wyjeździe, szybko śpiewa i nie wymaga obfitego podlewania. Jednak ogrodnicy zauważają, że w zależności od stanu fazy księżyca roślina może zachowywać się inaczej. Sadzone w dobry dzień sadzonki będą mocne, a rośliny lepiej przyniosą owoce.

Rosnące sadzonki cukinii

W otwartym terenie warzywa najlepiej sadzić sadzonkami. Ta metoda pozwala na wcześniejsze zbiory. Jest to najbardziej istotne w zimnych regionach. Możesz rozpocząć sadzenie cukinii dla sadzonek w 2020 roku w marcu lub kwietniu.

Przed siewem należy namoczyć nasiona w wodzie lub słabym roztworze manganu. Po wykiełkowaniu kilka nasion należy pogłębić w ziemi o około 2-4 cm i podlać. Najlepiej sadzić rośliny w osobnych doniczkach lub kubkach torfowych. Optymalna temperatura dla sadzonek wynosi 22-25 stopni.

Ważne! Zastosowanie miseczek torfowych eliminuje uszkodzenie systemu korzeniowego podczas przeszczepu.

Grunt pod sadzenie można kupić, ale możesz to zrobić sam. Jeśli nie masz czasu na zakupy, po prostu wymieszaj torf i piasek w równych proporcjach.

Górny opatrunek należy wykonać dwa razy: pierwszy raz 7-10 dni po kiełkowaniu kiełków, a drugi raz po kolejnych 2 tygodniach. Rośliny zostaną w pełni przygotowane do przesadzenia do gleby w miesiąc po siewie. Na tydzień przed sadzeniem doniczki należy umieścić na oknach, aby cukinia została temperowana.

Sadzenie na zewnątrz

W ciepłych regionach kraju można obejść się bez sadzonek i sadzić kiełkowane nasiona w otwartym terenie. Lepiej to zrobić w drugiej połowie kwietnia.

Uwaga! Uważaj na mróz. Mrozy mogą zniszczyć młode rośliny. Jeśli cukinia została już posadzona i zgodnie z prognozą pogody obiecują zimno, wówczas sadzonki należy przykryć.

Lepiej wybrać dobrze oświetlony obszar. W cieniu warzywo kwitnie słabo i wydaje mało owoców. Nie zapomnij o płodozmianie. Nie sadzić cukinii w miejscu, gdzie kiedyś był melon. Roślina będzie wygodniejsza tam, gdzie rosły ziemniaki, cebula lub buraki.

Miejsce lądowania jest przygotowane zgodnie z odmianą. Odległość między roślinami krzewów powinna wynosić co najmniej 70 cm, a dla reszty można pozostawić nieco mniejsze szczeliny. Studzienki są kopane według wielkości systemu korzeniowego, a do każdej studzienki wlewa się trochę wody. Po zakończeniu wszystkich przygotowań sadzonki ostrożnie usuwa się z doniczek i przesadza.

Jeśli nie ma przygotowanej sadzonki, nasiona należy namoczyć przez noc i wykiełkować w wilgotnej tkance. Po pojawieniu się pędów, kiełkujące nasiona są zakopywane w ziemi na 2-3 cm i lekko podlewane.

Kalendarz księżycowy do sadzenia cukinii w 2020 roku

Jeśli łatwo jest określić miesiąc sadzenia cukinii, znając klimat swojej okolicy, wybór dokładnej daty jest trudniejszy. Doświadczeni rolnicy skupiają się na fazach księżycowego dnia i księżyca. Zdecydowanie nie warto lądować w pełni i nowiu. Ale okres wschodzącego księżyca jest potrzebny do doskonałej uprawy cukinii.

W 2020 r. Najkorzystniejsze daty to:

MiesiącDzień
Luty1, 2, 3, 6, 7, 24, 25, 28, 29
Marzec1, 4, 5, 6, 7, 8, 27, 28
Kwietnia1, 2, 7, 24, 28, 29
Maj4, 5, 6, 7, 25, 26
Czerwca1, 2, 3, 4, 22, 23, 30
Lipiec1, 2, 3, 4, 23, 27, 28, 29, 30, 31
Sierpnia2, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 28, 29
Wrzesień1, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 29, 30
Październik1, 17, 18, 20, 21, 22, 23, 26, 27, 31

Rosnące cukinie w szklarni

Jeśli na działce znajduje się szklarnia, możesz uprawiać warzywa przez dłuższy czas. Sadzenie cukinii w szklarni w 2020 r. Można rozpocząć na początku lutego. Owoce uprawiane w takich warunkach mają delikatniejszy smak, a ich czas dojrzewania jest znacznie krótszy.

Kompaktowe zielone odmiany dobrze nadają się do warunków szklarniowych. Zajmują mniejszy obszar, ale dają dużo owoców. Możesz przygotować sadzonki do sadzenia w zwykły sposób. Nie ma w tym żadnych specyficznych funkcji.

Ważne! Nie zapomnij przewietrzyć pomieszczenia. Wysoka wilgotność jest szkodliwa dla cukinii.

Cukinia nie jest wybredna co do warunków. Mogą rosnąć nie tylko w wyposażonych szklarniach, ale także w zwykłych schroniskach. Wysokość i szerokość pomieszczenia również nie jest ważna, ale dla wygody przetwarzania lepiej pozostawić szerokie przejścia. Nie zapomnij wyposażyć szklarni w okna i urządzenie grzewcze. Optymalna temperatura wynosi 20-26 stopni w ciągu dnia i nie mniej niż 19 stopni w nocy.

Przydatne wskazówki

Podczas sadzenia i sadzenia cukinii zwróć uwagę na takie szczegóły:

  1. Cukinia jest wygodniejsza do sadzenia sadzonek. Zapewni to szybsze zbiory.
  2. Możesz zbierać owoce, gdy tylko osiągną wymagany rozmiar. Małe cukinie mają delikatny smak, a ich skórki są bardziej miękkie.
  3. Aby poprawić glebę, można do niej dodać popiół i kompost.
  4. 7-10 dni przed zbiorem przestań podlewać. To uratuje system korzeniowy przed przedwczesnym rozkładem.
  5. Jeśli nie możesz sadzić cukinii w określonym dniu księżycowym, zrób to każdego dnia podczas fazy rosnącego księżyca, biorąc pod uwagę warunki pogodowe.

Skupiając się na kalendarzu księżycowym, a także przestrzegając zasad uprawy, możesz uzyskać wspaniałe zbiory. Biorąc pod uwagę, że zalecenia są proste, a cukinia jest bezpretensjonalna, nawet początkujący ogrodnik poradzi sobie.

Jak uprawiać cukinię od wczesnej wiosny do późnej jesieni: wideo

Zostaw Swój Komentarz