Kiedy siać cynie dla sadzonek w 2020 r .: kalendarz

Cynia rośnie od wielu pokoleń ogrodników z rzędu i nie traci popularności ze względu na wysokie właściwości dekoracyjne. Aby jednak ta kultura mogła w pełni odkryć swój potencjał, konieczne jest poznanie głównych agrotechnicznych metod jej uprawy. Jednym z ważnych punktów jest okres siewu, którego przestrzeganie jest ważnym warunkiem wzrostu zdrowych roślin. Doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że wybór dnia, w którym te kwiaty powinny zostać zasiane, zależy od kilku czynników, które należy szczegółowo zapoznać.

Daty siewu

W przypadku cyni od dawna określono optymalny czas wysiewu nasion sadzonek: przypada on na połowę kwietnia. Nie każdy ogrodnik ma możliwość sadzenia dokładnie w tych terminach, więc musisz zrozumieć, dlaczego są one zalecane i co jest obarczone ich niezgodnością, a także jak pomóc w sadzeniu kwiatów w innym czasie.

Wczesne terminy

Jeśli wysiejesz cynie dużo wcześniej - w marcu lub lutym, to po pojawieniu się pierwszych sadzonek może im brakować naturalnego światła. W przypadku gdy hodowca zdecyduje się otrzymać krzewy kwitnące przed upływem standardowego terminu, będzie musiał zapewnić dodatkowe oświetlenie za pomocą fitolamp z fioletowym światłem w widmie 440–445 nm. Ta długość fali jest niezbędna do pomyślnego rozwoju wegetatywnych części rośliny, które powstają w ciągu dwóch miesięcy po wysiewie.

Sadzonki można oświetlać tylko w godzinach porannych i wieczornych, gdy już zaćmią za oknem, ale najczęściej oświetlenie odbywa się przez cały dzień. Ważne jest, aby pamiętać, że fitolampy nie są kompletnym substytutem światła słonecznego, ale mogą zmniejszyć stres związany z brakiem oświetlenia.

Bardziej przystępną opcją jest zastosowanie świetlówek. W tym przypadku cynie będą silniejsze, ale nadal zapewnione będzie niewielkie wsparcie przy krótkim świetle dziennym.

Jeśli sadzenie jest za wcześnie, krzew może się rozciągnąć, jego międzywęźla będą dłuższe niż wymagany rozmiar, a łodyga będzie cienka i delikatna. Utrudnia to transport do miejsca lądowania na otwartym terenie i powoduje, że roślina jest krucha.

Późne daty

Sadzenie cyni na sadzonki później niż w kwietniu jest niepraktyczne, ponieważ od momentu siewu do początku kwitnienia trwa około 2,5 miesiąca, co znacznie skróci czas kwitnienia rośliny. Ponadto dzięki takiemu podejściu czas przesadzania na otwartą ziemię przypada na miesiące przy dość trudnych warunkach pogodowych: w lipcu, kiedy sadzonki są gotowe do sadzenia w stałym miejscu, nadchodzi upał, co komplikuje sadzenie i dostosowanie roślin do nowych warunków. Z tego powodu odsetek martwych sadzonek będzie znacznie wyższy, a okres stresu dla kwiatów, które zapuściły korzenie, będzie znacznie dłuższy niż dla roślin zasadzonych na czas.

Kalendarz księżycowy

Początkujący ogrodnicy często zaniedbują zalecenia kalendarza księżycowego dotyczące terminów siewu, ale ci, którzy od dawna uprawiają kwiaty, wiedzą, że ten czynnik lepiej jest wziąć pod uwagę. Aby wybrać najbardziej odpowiedni czas do siewu, należy uważnie przeczytać kalendarz księżycowy na kwiecień 2020 r. Powinien znać fazy księżyca.

Siew we właściwym dniu zwiększa odsetek kiełkowania cyni, sprzyja tworzeniu silnego i rozgałęzionego systemu korzeniowego, inicjuje wzrost wszystkich narządów naziemnych i ostatecznie sprawia, że ​​sadzonki są zdrowsze i żywsze.

W kwietniu 2020 r. Najbardziej sprzyjającymi dniami do sadzenia roślin ozdobnych na sadzonki będą:

 • 1 kwietnia, środa. Pierwszy kwartał cyklu księżycowego, 8, 9 dnia księżycowego.
 • 2 kwietnia, czwartek. Rosnący księżyc, 9, 10 księżycowy dzień.
 • 28 kwietnia, wtorek. Rosnący księżyc, 6, 7 księżycowy dzień.

Ponieważ cynie należy sadzić w połowie kwietnia, warto wybrać następujące daty:

 • 14 kwietnia, wtorek;
 • 18 kwietnia, sobota;
 • 19 kwietnia, niedziela.

Siew w tych terminach zapewni normalny rozwój sadzonek i tworzenie dużej liczby pąków na dorosłych roślinach.

15, 16 i 17 kwietnia nie trzeba siać nasion cyni, ponieważ według kalendarza księżycowego te dni są niekorzystne.

Jak siać

Algorytm wysiewu tej uprawy nie jest skomplikowany:

 • Do uprawy sadzonek potrzebna jest doniczka lub pudełko do sadzenia o wysokości około 10 cm. Duża głębokość jest niepożądana, ponieważ wilgoć w glebie ulegnie stagnacji, co może prowadzić do chorób grzybiczych.
 • Odpowiednią glebę najlepiej kupić w sklepie. Powinieneś wziąć glebę do uprawy sadzonek. Bardziej przystępną opcją jest mieszanka czarnoziemu i piasku kwarcowego odpowiednio w stosunku 2: 1.
 • Nasiona cynii należy wstępnie namoczyć. Aby to zrobić, należy je umieścić na mokrej wacie lub gazie w ciągu dnia. Nasiona wysiane po takim przygotowaniu wykazują wyższy procent kiełkowania.
 • Nasiona wysiewa się na głębokość nie większą niż 1 cm, ponieważ głębokie siewy spowalniają czas kiełkowania.
 • Gleba w lądowiskach jest zwilżona, a następnie pokryta folią spożywczą.
 • Pojemnik umieszcza się w ciepłym miejscu o temperaturze 20-23 ° C. Pierwsze pędy pojawiają się po 3-4 dniach, a masowe sadzonki są zauważalne po tygodniu.
 • Okresowo gleba musi być zwilżona. Najlepiej zrobić to za pomocą butelki z rozpylaczem z ciepłą wodą, ponieważ podlewanie z konewki może zmyć sadzonki cyni z ziemi.
 • Po pojawieniu się kilku liści na sadzonkach folię można usunąć.

Czasami cynie wysiewa się w torfowych tabletkach. Ta metoda uprawy sadzonek pozwala sadzić je w stałym miejscu bezpośrednio w tabletkach, aby korzenie nie zostały uszkodzone. Należy jednak pamiętać, że torf wysycha znacznie szybciej niż zwykła gleba, dlatego trzeba częściej podlewać takie kiełki.

Zamiast tabletek torfowych czasami używają jednorazowych kubków wypełnionych podłożem, które są cięte i usuwane przed przesadzeniem w nieuszkodzonym stanie. Wskaźnik przeżycia cyni przy takich metodach uprawy jest najwyższy.