Kiedy świętować ciasta wielkanocne i malować jajka w 2020 roku

Dla prawosławnego chrześcijanina ważne jest, aby wiedzieć, kiedy obchodzić ciasta wielkanocne w 2020 r., Ponieważ Wielkanoc jest najważniejszym świętem religii chrześcijańskiej. Ten dzień symbolizuje zmartwychwstanie Pana, zwycięstwo Jezusa Chrystusa nad grzechem, śmierć. Jest to czas radości, nadziei, wiary w lepszą przyszłość, którą wierzący dzielą ze sobą. Zgodnie z ustalonymi tradycjami zwyczajem jest uświęcanie wielkanocnych ciast, twaróg wielkanocny, malowanie gotowanymi jajkami lub dekorowanie jasnymi naklejkami. Po liturgii kościelnej wierzący odwiedzają krewnych i przyjmują gości.

Jaka będzie Wielkanoc w 2020 roku?

W Kościele prawosławnym Wielkanoc obchodzona jest według Paschalnej Aleksandrii:

  • Niedziela po święcie żydowskim Paschy.
  • Po pełni księżyca, odkąd Chrystus został ukrzyżowany przy pełni księżyca.
  • Po równonocy wiosennej.

W oparciu o te wymagania uroczysta data nie jest ustalona. Jest „mobilna” - zmienia się co roku. W 2020 r. Wielkanoc będzie obchodzona w nocy od 18 do 19 kwietnia, dzięki czemu można malować jajka i świętować ciasta wielkanocne już wczesnym rankiem Wielkiej Soboty. Gotowanie ciast jest dozwolone od Czystego czwartku.

Niektóre świątynie poświęcają ciasta wielkanocne w sobotni wieczór, podczas gdy w innych ceremonia odbywa się tylko w niedzielę rano. W poniedziałek i wtorek (20 i 21 kwietnia) jedzenie może być błogosławione w wielu kościołach, ponieważ te dni są uważane za Wielkanoc. Wskazane jest wcześniejsze wyjaśnienie tych kwestii w lokalnym kościele, ponieważ harmonogram w lokalnych kościołach często się różni.

Liturgia świąteczna odbywa się zawsze w niedzielę wieczorem (w 2020 r. Od 18 kwietnia do 19 kwietnia). Dla tych, którzy z jakiegoś powodu nie mogą bronić nabożeństwa nocnego, odprawiana jest dodatkowa nabożeństwo rano Jasnej Niedzieli.

Znaczenie święta dla chrześcijan

Zgodnie z tradycją biblijną, syn Boga Jezusa Chrystusa, będąc święty i niepokalany, bezinteresownie wziął na siebie winę całej ludzkości. Cierpiał z powodu niewłaściwego postępowania ludzi z własnej woli. Przyjmując grzechy świata, Chrystus został ukarany zamiast ludzi, którzy popełnili zbrodnie przeciwko przymierzom Bożym.

W Wielki Piątek Chrystus został ukrzyżowany na krzyżu ustawionym na Golgocie. Ta góra miała naturalny płaski teren i była wyraźnie widoczna z daleka, dlatego została wybrana jako miejsce egzekucji. Przed poprowadzeniem jeńca do krzyża rzymscy legioniści wyśmiewali go, szydzili i bezlitośnie go bili. Dla wierzących wyczyn Chrystusa polega na tym, że będąc Synem Bożym, miał moc uwolnienia się z więzów w każdej sekundzie, ale cierpiał z powodu ratowania ludzi.

W piątek Chrystus został ukrzyżowany i pochowany. Dla chrześcijan jest to czas żarliwej modlitwy, postu, pokuty, przebaczenia. Od wczesnych godzin sobotnich rano zwyczajowo czyta się Ewangelie. W ciągu dnia rozpoczynają się intensywne przygotowania do nadchodzących wakacji. Ci, którzy nie mieli czasu przygotować ciastek z wyprzedzeniem, robią to przed wieczornym nabożeństwem. W domach sprzątają i gotują tradycyjne potrawy, wśród których najważniejsze jest ciasto wielkanocne.

W sobotni wieczór we wszystkich kościołach odbywa się liturgia. Bliżej północy odprawiana jest Nabożeństwo o północy, podczas którego kapłan i diakon zabierają do ołtarza specjalne płótno (Całun), które pozostaje na tronie aż do dnia Wniebowstąpienia, nawet przez 40 dni. Następnie duchowni zmieniają białe ubrania na świąteczne czerwone, a we wszystkich kościołach dzwonienie dzwonów oznajmia nadejście Wielkiego Święta Wielkanocnego.

Tradycje i zwyczaje ludowe

Tego wiosennego dnia, od czasów starożytnych, zwyczajowo zapraszano krewnych, przyjaciół i sąsiadów na obfity posiłek. Po długim poście stoły były pełne smakołyków, a wierzący obdarowywali się symbolicznymi prezentami z życzeniami długiego życia i zdrowia.

Tradycja malowania jajek na Wielkanoc jest „zakorzeniona” podczas formowania kościoła apostolskiego. Istnieje legenda, że ​​dowiedziawszy się o zmartwychwstaniu Pana, Maria Magdalena najpierw poszła z dobrą nowiną do apostołów, a następnie odwiedziła rzymskiego cesarza Tyberiusza. Przyniosła władcy symbol życia - jajko i mówiła o cudzie zmartwychwstania, ale on sprzeciwił się, że jak jajko jest białe, a nie czerwone, więc ludzie, którzy umierają, nie powstają. Po jego słowach jajko z bieli natychmiast zmieniło kolor na czerwony.

Od tego czasu malowanie jajek na Wielkanoc jest piękną tradycją, którą równie chętnie akceptują dorośli i dzieci. Dla chrześcijaństwa pisanka jest symbolem Grobu Świętego z ukrytym życiem wiecznym. Wysokie wielkanocne ciasto, które przedstawia krzyż z koroną cierniową, oznacza artos - ofiarę dla ludzi, samego Jezusa Chrystusa. Sam wielkanocny posiłek jest wyjątkowy, któremu towarzyszy radosna cześć, i zwyczajowo je się święte po modlitwie dziękczynnej.

Obejrzyj wideo: BANOFFEE NA DZIEŃ DZIECKA . Paweł Malecki & Kuchnia Lidla (Październik 2019).