Sadzenie buraków w 2020 r .: kalendarz

Ogrodnicy i ogrodnicy w Rosji już przygotowują się do sadzenia buraków w 2020 r., Studiują kalendarz księżycowy i listę sprzyjających dni do rozpoczęcia siewu i kupują wysokiej jakości nasiona. Ta przydatna roślina korzeniowa ma wielką wartość odżywczą i zapewnia obfite zbiory z należytą starannością. Sadzi się go nie tylko wiosną, ale także zimą. Ta ostatnia metoda uprawy z reguły rodzi wiele pytań.

Uprawa buraków późną jesienią

Jesienne sadzenie buraków jest najlepszą opcją dla tych regionów, w których, zgodnie z prognozą pogody na 2020 rok, będzie krótkie lato. Materiał siewny w zimnych miesiącach naturalnie twardnieje, staje się odporny na wiosenne przymrozki, brak podlewania, choroby i szkodniki. W okresie zimowania nasiona o dość gęstej pokrywie stopniowo pęcznieją i kiełkują znacznie aktywniej wiosną, już w marcu i na początku kwietnia wykopują pierwsze soczyste rośliny okopowe. Agronomowie zalecają wybranie następujących odmian buraków do prac jesiennych, które są odporne na mróz i nie są podatne na zarastanie:

  • Podzimnaya-474;
  • Odporny na zimno-19;
  • Gaspadynia;
  • Detroit
  • Czerwona kula;
  • Polar płaski K-249.

Odporne na zimno buraki zasiane jesienią mają doskonały smak, ale nie można ich długo przechowywać po kopaniu. Natychmiast może rzucić. Wskazane jest uprawianie uprawy po cebuli, ogórkach, roślinach strączkowych, ziemniakach, pomidorach.

Kiedy sadzić buraki zimą

Aby rozpocząć sadzenie buraków i innych roślin okopowych w 2020 r., Wybierz dogodne dni w kalendarzu siewu, gdy księżyc zanika:

MiesiącPomyślne dniDni neutralneSiew jest niepożądany
Październik15-20, 22-275, 14, 21, 281-4, 6-13, 29-31
Listopad13-19, 21-254, 12, 20, 261-3, 5-11, 27-30

Tak więc wiosną sadzonki buraków aktywnie rosną, wszystkie resztkowe korzenie innych roślin, duże kamienie i chwasty są usuwane z ziemi. Podczas kopania gleby jest nawożona popiołem i humusem organicznym lub mieszankami fosforu i potasu. Sadzenie warzyw jest lepsze w dobrze oświetlonym miejscu. Intensywne promienie ultrafioletowe sprawiają, że rośliny okopowe są większe, jaśniejsze i bardziej soczyste. Nie zaleca się wybierania łóżka z gliną i nadmiernie kwaśną glebą. Sadzonki buraków kochają neutralną, dobrze spulchnioną glebę. Aby zmniejszyć kwasowość, należy go poluzować wapnem, kredą, mąką dolomitową, popiołem drzewnym.

Przez kilka dni nasiona buraków kiełkują na parapecie wilgotną szmatką. Przez jeden dzień są moczone w roztworze superfosfatu. Następnie sadzi się je w suchej glebie, mając przygotowane bruzdy o głębokości 3-4 cm. Ważne jest, aby obserwować odległość między sadzonkami - 8–10 cm i między bruzdami - 15–20 cm. Są one pokryte luźną ziemią ogrodową zmieszaną z kompostem i piaskiem i dobrze nawodnione na końcu.

Temperatura powietrza na ulicy nie powinna być niższa niż 0 stopni (w dzień iw nocy). Nie możesz się też spieszyć, ponieważ wczesną jesienią często dochodzi do odwilży, podczas której buraki zaczynają aktywnie kiełkować, a następnie umierają z powodu nagłych mrozów. Aby chronić nasadzenia przed mrozem przez cały zimny sezon, ogród jest pokryty polietylenem lub posypany trocinami, igłami, opadłymi liśćmi, luźnym śniegiem. Wiosną takie schronienie jest usuwane, a górna warstwa gleby jest poluzowana. Aby uniknąć zatłoczenia w ogrodzie i wyhodować duże, a nie małe rośliny okopowe, odrywa się mniej żywotne kiełki.

Kiedy zacząć rosnąć wiosną

Nasiona czerwonych korzeni sadzi się najczęściej w otwartym terenie po posadzeniu marchwi na słabnącym księżycu:

MiesiącPomyślne dniDni neutralneSiew jest niepożądany
Kwietnia1-4, 20-26, 28-305, 12, 19, 276-11, 13-18
Maj1-4, 20-25, 27-315, 12, 19, 266-11, 13-18

W regionach o niekorzystnych warunkach klimatycznych i krótkim lecie sadzenie buraków w 2020 r. Lepiej jest odłożyć do końca maja, kiedy już można bezpiecznie sadzić nasiona w ziemi.

Podczas kopania ziemi wprowadza się do niej materię organiczną i nawozy mineralne. Nasiona są namaczane w roztworze superfosfatu, a następnie kiełkują przez kilka dni w mokrej gazie. Wgłębienia są w łóżkach o głębokości 4-5 cm. Między nimi powinna być odległość 15-20 cm, a między sadzonkami - 5-7 cm, chociaż po pojawieniu się pierwszych pędów najprawdopodobniej konieczne będzie dodatkowe przerzedzenie. Czasami łóżka rozluźniają się i podlewają w miarę wysychania górnej warstwy gleby.

Sadzonki do sadzenia korzeni

Aby nie przerzedzić krzewów buraków na wiosnę, rośliny okopowe kiełkuje się wcześniej w osobnych tabletkach lub filiżankach, a także, jeśli to możliwe, w szklarni. Niektórzy ogrodnicy biorą pudełka, doniczki lub pudełka ziemi i robią w nich małe rowki. Nasiona są rozmieszczone w odległości 3-4 cm od siebie.

Prace rozpoczynają się na miesiąc przed planowanym przeniesieniem sadzonek na otwarty teren, czyli w marcu - na początku kwietnia. Doniczki z kiełkami są najpierw pokryte folią, a następnie są okresowo usuwane. W szklarni lub szklarni przeprowadzana jest codzienna wentylacja. Przed posadzeniem porośniętych sadzonek jest obficie podlewane, korzenie są obniżane do roztworu gliny i zaszczepiane w przygotowanym łóżku. W tym momencie każdy krzak powinien już mieć 3-4 duże liście.

Właściwa pielęgnacja korzeni

Jeśli w ogrodzie nie ma wystarczającej ilości miejsca, agronomowie zalecają sadzenie buraków na krawędzi łóżek marchewką lub cebulą. W sezonie zaleca się przeprowadzenie 2 górnych opatrunków gleby - potasu, azotu i fosforu lub kompostu w połączeniu z próchnicą i popiołem. Aby zwiększyć słodycz rośliny okopowej, kilka razy w ciągu lata jej szczyty wlewa się w słoną wodę (1 szklanka soli kuchennej na 10 litrowe wiadro). Na miesiąc przed planowanym kopaniem buraków przestają podlewać rośliny. Podczas aktywnego formowania roślin okopowych wymagają częstego nawilżania gleby.

Poważnym zagrożeniem dla upraw warzyw są chwasty. Ma dość długi sezon wegetacyjny, więc młode pędy buraków czasami umierają szybko z powodu bliskości innych roślin o silnym systemie korzeniowym. Aby usunąć chwasty, nie tylko są ręcznie wyciągane z ziemi, ale podlewają cały ogród azotanem sodu. Z czasem konieczne jest spulchnienie gleby na głębokość 4-6 cm, aby zapobiec tworzeniu się gęstej skorupy ziemskiej.

Doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że ważne jest monitorowanie przerzedzania roślin okopowych. Procedura jest przeprowadzana dwa razy w sezonie. W rezultacie między pędami powinna pozostać wolna przestrzeń 8-9 cm, najlepiej wyciągnąć dodatkowe krzewy po ulewnym deszczu lub niedawnym podlewaniu. Ich system korzeniowy, podobnie jak jego sąsiedzi, jest minimalnie uszkodzony i możliwe będzie wykopanie rozdartych sadzonek buraków w pustym miejscu.

Sekrety poprawy smaku i zachowania jakości buraków: wideo

Zostaw Swój Komentarz