Sadzenie marchwi w 2020 r .: kalendarz

Kalendarz księżycowego siewu, którego przestrzega wielu ogrodników i ogrodników, mówi, że do sadzenia marchwi w 2020 r. Musisz wybrać dni, w których księżyc zanika. Rośliny okopowe uwielbiane przez Rosjan sadzi się jesienią lub wiosną. Daje doskonałe zbiory, jeśli przestrzegasz podstawowych zasad uprawy.

Niuanse jesiennego sadzenia marchwi

Nie wszyscy entuzjaści uprawy warzyw wiedzą, że marchewkę można sadzić jesienią. Ta metoda nie jest odpowiednia dla terenu z surowymi zimami. W umiarkowanych i południowych regionach kraju wybierane jest miejsce dobrze ocieplane przez słońce i chronione przed wiatrem. Sadzenie na stokach jest zabronione, ponieważ nasiona zostaną zmyte podczas wiosennego roztopu śniegu.

Warzywa dobrze rosną w miejscu, gdzie wcześniej zebrano ziemniaki, groszek, buraki, kapustę, ogórki, sałatę, pory, pomidory. Nie dla niego łóżka pozostawione po szczawiu i pietruszce. Wskazane jest wysiewanie marchwi w glebie przed nadejściem pierwszych przymrozków na słabnącym księżycu:

MiesiącPomyślne dniDni neutralneBez wysiewu
Wrzesień15-27,6, 14, 281-5, 7-13, 29, 30
Październik15-20, 22-275, 14, 21, 281-4, 6-13, 29-31
Listopad13-254, 12, 261-3, 5-11, 27-30

Nasiona marchwi kiełkują aktywnie w miesiącach jesiennych, jeśli temperatura powietrza w dzień iw nocy nie jest niższa niż + 2-3 stopnie. Pierwsze pędy uwielbiają światło słoneczne i luźną glebę. Gleba przed pracą jest nawożona superfosfatem lub próchnicą. Nawóz krowy jest niepożądanym nawozem, po jego wprowadzeniu marchewki trafiają na szczyty, a rośliny okopowe stają się małe, rozgałęzione i niezdarne. Zbyt kwaśną glebę wykopuje się popiołem drzewnym, a częściowo zepsute trociny i piasek rzeczny dodaje się do zbyt gliniastej i ciężkiej gleby. Nierozkładane nawożenie organiczne i świeże trociny tylko zaszkodzą kulturze. Marchewki tracą prezentację i zaczynają boleć.

Podstawowe zasady opieki

Po nawożeniu ziemi tworzą wysokie łóżka (13-15 cm). Nasiona posypuje się na wierzch suchą glebą przesianą przez sito z dodatkiem piasku i torfu, a następnie pogłębia o 2-3 cm, Nasiona nie są poddane żadnej obróbce wstępnej i nie kiełkują w mokrej gazie. Jest naturalnie nasycony wilgocią przez całą jesień, ulega zimowemu stwardnieniu i z reguły aktywnie rośnie razem. Do udanego jesiennego sadzenia marchwi w ziemi w 2020 r. Wybiera się odmiany odporne na zimno i przedwczesne, na przykład:

  • Carotel paryski;
  • Alenka;
  • Ałtaj skrócił się;
  • Nantes;
  • Amsterdam.

Nasiona są rozmieszczone wzdłuż rowków, dzięki czemu 10 nasion na 10 cm ziemi. Na łóżko lekko ubite i wrzuć na niego ochronną warstwę próchnicy i torfu, świerkowych gałęzi lub świerkowych gałęzi. Eksperci zalecają okresowe rzucanie łóżkami marchewką z luźnego śniegu. Wiosną, po stopieniu śniegu, rośliny są przykryte folią, którą czasami usuwa się, aż do ustania nocnych przymrozków.

Kiedy i jak sadzić marchewki na wiosnę

Sadzenie marchwi nasionami wiosną w 2020 r. Odbywa się bezpośrednio na otwartym terenie, biorąc pod uwagę nie tylko sprzyjające dni, w których wolno sadzić warzywa, ale także warunki pogodowe. Średnia temperatura kiełkowania sadzonek wynosi + 4-6 stopni, ale mogą one wytrzymać temperatury do -4 stopni. W południowych regionach Rosji prace siewne rozpoczynają się znacznie wcześniej niż na Syberii, Uralu i północno-zachodnich regionach. Mianowicie, gdy tylko topi się śnieg - na początku marca-kwietnia. W innych obszarach pracy lepiej odłożyć go na koniec kwietnia lub początek maja. Późnym latem późne rośliny okopowe sadzi się w sezonie wegetacyjnym (100-130 dni). Dojrzewają i wypełniają się sokami do końca września-października i są gotowe na zimę w piwnicy.

Zgodnie z kalendarzem księżycowym pożądane jest sadzenie pomarańczowej rośliny okopowej na ziemi na słabnącym księżycu:

MiesiącPomyślne dniDni neutralneBez wysiewu
Marzec1-5, 22-27, 29, 30, 316, 14, 21, 287-13, 15-20
Kwietnia1-4, 20-26, 28-305, 12, 19, 276-11, 13-18,
Maj1-4, 20-25, 27-315, 12, 19, 266-11, 13-18

Wiosną przed zasiewem wykopują ziemię i wytwarzają popiół lub próchnicę. Marchew, podobnie jak wiele innych warzyw korzeniowych, aktywnie absorbuje azotany, więc nie można go nawozić świeżym obornikiem. Nasiona są wstępnie kiełkowane w wilgotnej szmatce. Podczas sadzenia spuchniętych nasion w rowkach należy zachować odległość 2-3 cm.

Niektórzy ogrodnicy przyklejają nasiona do papieru toaletowego za pomocą mąki lub skrobi (rozcieńczonej wodą), a tym samym utrzymują odpowiednią sekwencję na łóżku ogrodowym. Obserwują również kalendarz księżycowy do sadzenia marchwi w 2020 roku i uzyskują duże, soczyste i zdrowe rośliny okopowe.

Przed rozpoczęciem pracy grunt jest dobrze podlany czystą wodą. Rośliny zasypiają próchnicą i po raz kolejny są dobrze podlewane. Aby przyspieszyć kiełkowanie, łóżka są pokryte polietylenem. Okresowo przeprowadzaj wentylację i utwardzanie.

Właściwa pielęgnacja sadzonek

Wiosną musisz okresowo poluzować marchewki i przerzedzić krzaki, usunąć chwasty. Roślina ma długi sezon wegetacyjny i potrzebuje wolnej przestrzeni. Pomiędzy marchewkami pozostaw 4-5 cm, a pozostałe małe pędy zostaną usunięte. Po kilku tygodniach przeprowadza się przerzedzenie, pozostawiając odległość między pędami już 8–9 cm, w przypadku dużych odmian wymagana będzie odległość 10–15 cm.

Zielone pędy marchwi nie lubią podlewania powierzchniowego. Ziemię należy zwilżyć prostą, osadzoną wodą do głębokości wzrostu bulw. Gwałtowna zmiana poziomu wilgotności i nadmierne podlewanie prowadzi do tego, że rośliny okopowe zaczynają pękać i deformować.

Pod koniec sierpnia przeprowadzają proces rzeźbienia. Rośliny okopowe wystające z ziemi wlewa się do ziemi, aby ich górna część nie zmieniła koloru na zielony i nie straciła smaku. Aby dłużej utrzymać niezbędny poziom wilgotności sadzonek, ściółkuj cienką warstwą próchnicy (2-3 cm). Krótkie dojrzałe warzywa korzeniowe są wyciągane z ziemi na wierzchołki, a duże odmiany wykopywane są widłami, aby nie uszkodzić uprawy, 2-3 cm spadają z krzaka.

Najczęściej młode sadzonki są uszkadzane przez muchę marchewkową. Szkodnik składa jaja w glebie, a następnie larwy jedzą rośliny okopowe. Mucha gromadzi się w ziemi, w rezultacie marchew słabo rośnie przez cały sezon, traci smak, staje się szorstka i luźna. Aby chronić sadzenie, najważniejsze jest terminowe spulchnienie i przerzedzenie, a także natychmiastowe usunięcie podartych liści. Wielu ogrodników sadzi marchew wraz z cebulą, która odstrasza wiele szkodników.

Tajemnice uprawy marchwi: wideo

Obejrzyj wideo: Siew Cebuli 1 Kwietnia u Wojciecha - Nowy Monosem, 2 x Deutz Fahr VLOG (Styczeń 2020).

Zostaw Swój Komentarz