Sadzenie rzepy i rzodkiewki w 2020 r .: kalendarz

Rzepa i rzodkiewka to bogate w witaminy rośliny okopowe, które przy odpowiedniej (nieskomplikowanej) pielęgnacji zapewniają dobre zbiory. Jedną z zasad udanej uprawy jest wybór odpowiedniego okresu rozpoczęcia sadzenia tych warzyw. Od czasów starożytnych nasi przodkowie badali i stosowali zjawiska naturalne do celów rolniczych, co ma również znaczenie we współczesnych czasach. Korzystając z kalendarza księżycowego 2020, możesz wybrać najbardziej optymalną datę do pracy w ogrodzie.

Kalendarz sezonowy

Sadzenie rzepy i rzodkiewki rozpoczyna się wczesną wiosną. W 2020 r. Możesz sadzić nasiona od końca marca, kiedy jest mniej lub bardziej ciepło. Nie powinieneś bać się sadzić rzepy i rzodkiewki w ziemi wczesną wiosną. Ich sadzonki wytrzymują temperatury do -3 ... -4 ° C, a rośliny okopowe - do -5 ° C. Dlatego, jeśli przymrozki utrzymają się w nocy, nie utrudni to uzyskania plonu na czas. Ważne jest, aby temperatura w ciągu dnia wynosiła około +15 stopni, aby uzyskać jakość formowania roślin okopowych.

Czas sadzenia rzepy będzie zależeć od celów, do których dąży rolnik i od różnorodności warzyw:

 • wiosna - do wczesnego zbioru owoce nie są jednak przechowywane przez długi czas;
 • Noc przesilenia - do długoterminowego przechowywania w przyszłości;
 • Jesień - sadzenie zimowe.

Aby cieszyć się rzepą latem, wysiewa się ją w kwietniu i do maja. Stosowane są odmiany wczesno dojrzewające, które dają owoce w 35–45 dni. Takie warzywa korzeniowe są zwykle stosowane w sałatkach. Nie nadają się do długotrwałego przechowywania. Od końca czerwca do połowy lipca wysiewa się odmiany sezonowe i późne. Dojrzewają jesienią i są idealne na zimowe zapasy. Według krajowego kalendarza dni po dniu Pietrowa (po 12 lipca), kiedy szkodniki rolnicze nie są tak aktywne, będą sprzyjającym okresem do sadzenia.

Koniec marca jest optymalny dla rzodkiewek. Również rośliny okopowe są uprawiane we wrześniu-październiku. Warzywo nie boi się małych nocnych przymrozków. Jednak po południu temperatura powinna przekraczać +10 C. Rzodkiewka odnosi się do przedwczesnych roślin okopowych, które dojrzewają w ciągu 15-20 dni. Najkorzystniejszym reżimem temperaturowym jest +20 C. Wtedy kiełki pojawiają się już w dniach 4-5, a owoce są gęste i soczyste. W cieplejszej temperaturze rzodkiew strzela szybko, więc uprawia się ją wiosną lub jesienią.

Rzodkiewki są również uprawiane w szklarniach. Można to zrobić w połowie lutego. Wtedy, na samym początku wiosny, dojrzałe owoce będą gotowe.

Siew rzodkiewki można wykonywać partiami co tydzień. Wtedy będzie można cieszyć się tym warzywem przez długi czas, ponieważ rośliny okopowe dojrzewają jeden po drugim.

Kalendarz księżycowy

Aby uzyskać dobre zbiory, należy przestrzegać nie tylko zasad rolnictwa, ale także sprawdzać fazy księżyca. Satelita ziemski ma bezpośredni wpływ na wzrost upraw ogrodowych. Nasi przodkowie wiedzieli o tym, ta wiedza jest wykorzystywana do dziś. Sadzenie warzyw podczas nowiu i pełni księżyca, a także dzień przed i po nich, jest niekorzystne. Nie należy również uprawiać ani nawozić ziemi. W tym okresie możesz poradzić sobie tylko z eliminacją szkodników.

Rosnący księżyc charakteryzuje się aktywnym rozwojem ziemskiej części rośliny. A dla słabnących - pod ziemią. Dlatego słabnący księżyc najlepiej przyczyni się do wzrostu roślin okopowych. Oprócz fazy księżycowej ważne jest, aby wziąć pod uwagę znak zodiaku, w którym znajduje się nocne oświetlenie. Korzystne dla roślin okopowych będą:

 • Koziorożec Owoce rosną powoli, ale wynik jest wysokiej jakości, choć niewielki. Idealny do długotrwałego przechowywania.
 • Ryba Świetny czas na sadzenie roślin okopowych. W tym okresie podziemna część roślin otrzymuje dużo energii. W rezultacie możliwe są dobre zbiory, jednak nie można ich długo przechowywać.
 • Byk Pędy nie rosną zbyt szybko, ale dają wysokiej jakości i bogatą uprawę, którą można przechowywać przez długi czas.
 • Rak Czas, aby warzywa zostały natychmiast zjedzone. Zbiór jest dobry, ale nie nadaje się do zapasów.
 • Waga Okres bardzo płodny. Pędy aktywnie rosną i rozwijają się, a owoce są soczyste i umiarkowane.

 • Skorpion Ten sam sprzyjający czas. Promuje dobry wzrost jakości owoców.

Okresy, w których Księżyc jest powiązany z następującymi znakami zodiaku, nie nadają się do pracy z roślinami okopowymi:

 • Wodnik Niekorzystny czas na siew. Nasiona źle kiełkują.
 • Baran Kiełki kiełkują szybko, ale nie rozwijają się wystarczająco aktywnie. Rezultatem są skąpe zbiory.
 • Bliźnięta Nasiona dają słabe pędy, a warzywa okazują się bez smaku.
 • Lew Zasadniczo nie nadaje się do prac ogrodowych. W tej chwili możesz tylko poradzić sobie z eliminacją szkodników lub zbierać już dojrzałe owoce.
 • Panna W tym czasie energia zapewnia wzrost ziemskiej części rośliny. Dlatego ten okres będzie niekorzystny dla roślin okopowych.
 • Strzelec Podobnie jak poprzedni znak, Scorpio zwraca większą uwagę na ziemską część roślin. W tym czasie rośliny okopowe są małe i złej jakości.

Kiedy sadzić rzepy i rzodkiewki w 2020 roku zgodnie z kalendarzem księżycowym:

MiesiącPomyślne dniZłe dni
Luty12-15, 19, 209-11, 21, 22, 23
Marzec11-14, 17, 18, 228-10, 15, 16, 19-2, 24
Kwietnia10, 13, 14, 18, 198, 15-17, 20-23
Maj11, 12, 15-17, 207, 13, 14, 18, 19, 22
Czerwca7, 8, 12, 13, 17, 185, 9-11, 14-16, 19-21
Lipiec9, 10, 14, 155, 7, 8, 11-13, 16-18, 20
Wrzesień6-8, 11-132, 4, 5, 9, 10, 14-17

Kalendarz uwzględnia fazy zanikającego księżyca i znaki zodiaku, które pozytywnie wpływają na rośliny okopowe. Są to najkorzystniejsze okresy dla uzyskania dobrej, smacznej uprawy.

Jak zebrać duże plony rzepy: wideo

Obejrzyj wideo: NAJLEPSZY Kalendarz Adwentowy 2019 Asos Otwieram CAŁY (Styczeń 2020).

Zostaw Swój Komentarz