Kiedy krwawy księżyc w 2020 roku

Amatorzy astronomii, którzy opuścili poprzednie zaćmienie, nie mogą nie zastanawiać się, kiedy ten krwawy księżyc będzie w 2020 roku i czy będą w stanie zaobserwować to zjawisko. Pomimo tego, że tak się nie stanie w ciągu najbliższych kilku lat, w latach 2019-2020. mieszkańcy niektórych kontynentów będą mogli zobaczyć nie tylko częściowe zaćmienia Księżyca, ale także zaćmienia Słońca. Tylko większość tych zjawisk będzie trudna do zaobserwowania bez specjalnego sprzętu używanego przez naukowców.

Dlaczego satelita Ziemi zmienia kolor

Księżyc stale obraca się wokół Ziemi, a jedna rewolucja zajmuje co najmniej 27 dni. Jednak przechodzi również fazę o długości cyklu 29,5 dni. Różnica między danymi tych dwóch parametrów wynika z położenia Ziemi, Słońca i Księżyca względem siebie, a wskaźnik ten nie jest wartością stałą i zmienia się cały czas.

Głównym warunkiem zaćmienia Księżyca jest pełnia księżyca, kiedy Słońce może w pełni oświetlić powierzchnię satelity. Sam księżyc w pełni nie przyczynia się do pojawienia się zaćmienia: obraca się po nieco innej trajektorii niż słońce i ziemia. Ale jeśli w pewnym momencie płaszczyzny tych ciał niebieskich zbiegną się i ustawią tak, że Ziemia blokuje światło słoneczne, wówczas można zaobserwować takie zjawisko, jak zaćmienie.

Możesz zobaczyć częściowe i całkowite zaćmienia. W pierwszym przypadku Ziemia tylko częściowo blokuje światło słoneczne, a na powierzchni satelity widać wyraźną granicę cienia. Ale można zaobserwować zaćmienie półcienia, jednak zwykły laik, który nie ma odpowiedniej techniki, tego nie zobaczy (przy tym zjawisku różnica jest prawie nieuchwytna i nie jest widoczna bez powiększenia).

Całkowite zaćmienie jest bardziej spektakularnym zjawiskiem: powierzchnia Księżyca jest całkowicie w cieniu, który tworzy Ziemię. Jednocześnie jednak światło słoneczne dociera do jego powierzchni, stopniowo rozpraszając się w atmosferze. Biorąc pod uwagę fakt, że promienie czerwonego widma (w przeciwieństwie do widma niebieskiego i zielonego) są znacznie gorzej rozproszone, satelita wygląda na czerwony, a nawet krwistoczerwony.

Intensywność koloru zależy od wielu czynników, więc nie zawsze można przewidzieć, jak spektakularne będzie to zjawisko. W szczególności ważne jest, jakie chmury zachodzą w czasie zaćmienia, ile cząstek śmieci znajduje się w atmosferze i ile jest zanieczyszczonych. Z reguły najbardziej intensywny krwawy kolor Księżyca występuje po erupcjach wulkanicznych, a ponieważ ich daty nie są znane z góry, możemy założyć, że w 2020 r. Mieszkańcy Ziemi nie powinni liczyć na takie zjawisko.

Kiedy krwawe zaćmienie

Na początku 2019 r. Pierwsze zaćmienie okazało się ekscytującym i bardzo spektakularnym zjawiskiem: w nocy z 20 na 21 stycznia można było zobaczyć krwawy „wilczy” Księżyc, który bardzo ekscytował wierzących (uważają to za zły omen, wskazujący na wojny i masowe zgony). Jednocześnie satelita znajdował się bardzo blisko Ziemi (w najbliższym punkcie swojej orbity), a mieszkańcy niektórych kontynentów (głównie Ameryki Północnej i Europy) podziwiali nie tylko krwawy, ale także bardzo duży księżyc. Cały proces trwał ponad 3 godziny, chociaż całkowite zaćmienie zaobserwowano nieco dłużej niż 60 minut. Wcześniej można było zaobserwować zaćmienia częściowe i penumbralne, które były praktycznie niewidoczne gołym okiem zwykłego laika.

Jeśli mówimy o tym, kiedy będzie następny krwawy księżyc, to zdaniem naukowców w 2020 r. Nie należy liczyć na taki spektakl. Maksymalne, które można zobaczyć, to zaćmienia penumbralne, których nie można zobaczyć bez specjalnego wyposażenia. Pierwszy z nich nastąpi 10 stycznia, pozostałe dwa latem (z różnicą miesiąca - 5 czerwca i 5 lipca), a ostatnie - 30 listopada.

Biorąc pod uwagę, że kluczowym warunkiem pojawienia się czerwonego księżyca jest całkowite zaćmienie, można założyć, że takie zdarzenie nastąpi dopiero 26 maja 2021 r. Ale nawet w tym przypadku nie ma gwarancji, że z Ziemi powierzchnia księżycowa będzie wyglądać na czerwoną, ponieważ muszą być do tego stworzone pewne warunki. Ale prawdopodobieństwo będzie bardzo wysokie, jeśli na progu tego wydarzenia zostaną zaobserwowane pożary na dużą skalę lub potężna erupcja wulkanu, co przyczyni się do zanieczyszczenia powietrza.

Jak wyglądało krwawe zaćmienie Księżyca: wideo

Obejrzyj wideo: Częściowe zaćmienie Księżyca. Zobaczcie film z tego zjawiska! (Październik 2019).