Sadzenie bakłażana w sadzonkach i szklarni w 2020 roku

Wszyscy doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że w 2020 r. Zaleca się sadzenie bakłażanów do sadzonek zgodnie z kalendarzem księżycowym. Jest to raczej wybredna roślina warzywna, charakteryzująca się długim okresem wzrostu i słabą tolerancją na wiosenne przymrozki. Aby wyhodować wysokiej jakości sadzonki o doskonałym smaku i wysokiej wydajności, musisz znać pewne niuanse uprawy i brać je pod uwagę podczas siewu.

Podstawowe zasady uprawy

Pyszne i pożywne warzywo jest uprawiane w prawie wszystkich regionach Rosji, zarówno na otwartym terenie, jak iw szklarniach. Młode i niedojrzałe krzewy są szczególnie wrażliwe na stagnację wody w glebie, suszę i wahania temperatury. Są one kiełkowane najpierw w domu lub w szklarni z nasion, a następnie sadzone w ogrodzie. Ta metoda sadzenia roślin uprawnych pozwala wzmocnić sadzonki przed przesadzeniem do stałego miejsca i chronić je przed chorobami i szkodnikami. Należy również wziąć pod uwagę następujące punkty:

 • idealny wiek do przesadzania sadzonek w ogrodzie to 50-60 dni;
 • nasiona kiełkują średnio 7-10 dni;
 • wczesne odmiany przynoszą owoce wczesnym latem, późne odmiany we wrześniu-październiku;
 • warunki uprawy - w szklarni lub w otwartym terenie;
 • bakłażana nie należy sadzić w ziemi na ulicy, jeśli temperatura powietrza jest mniejsza niż +16 stopni;
 • na opakowaniu z nasionami zwykle podaje się okres wegetacji, który trwa średnio 100-150 dni.

Biorąc pod uwagę warunki klimatyczne, ogrodnicy na Syberii i Uralu zaczynają sadzić bakłażana w lutym, a na początku lata sadzonki przesadzać do szklarni. W regionach północnych bakłażany, podobnie jak wiele innych warzyw, mają czas dojrzewania tylko w warunkach szklarniowych. Mieszkańcy regionu Wołgi zaczynają siać nasiona w domu na początku marca, aby późną wiosną przenosić krzewy do ogrodu. W południowych regionach kraju kiełkowanie nasion najlepiej rozpocząć w połowie lutego. Młody wzrost będzie gotowy do przesadzenia do łóżek w kwietniu.

Prace siewne zgodnie z kalendarzem księżycowym

Nie tylko warunki klimatyczne wpływają na proces wegetacji roślin. Sadzenie bakłażana dla sadzonek należy przeprowadzić w 2020 r. Na wschodzącym księżycu:

MiesiącPomyślne dniDni neutralneSiew nie jest pożądany
Luty1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 24-299, 2301.10.2022
Marzec1-8, 25-319, 2401.10.2023
Kwietnia2-7, 24-301, 8, 2301.09.2022

Jeśli będziesz przestrzegać tego księżycowego kalendarza do sadzenia bakłażanów w 2020 roku, możesz uzyskać odporność na choroby, skoki temperatury i kiełki szkodników, które w sezonie dadzą obfite i wysokiej jakości plony.

Przygotowanie i sadzenie nasion

Wskazane jest kupowanie nasion bakłażana od zaufanych lokalnych dostawców lub ich samodzielne zamawianie. Aby wykluły się szybciej, są owinięte gazą i umieszczone w pojemniku z gorącą wodą (tylko 5 minut), a następnie nasączone słabym roztworem nadmanganianu potasu (15 minut). Jest to konieczne, aby chronić nasiona przed szkodnikami glebowymi i bakteriami. Następnie są ponownie myte, ale już pod wodą w temperaturze pokojowej.

Niektórzy ogrodnicy przez 10-15 minut umieszczają nasiona w roztworze z dowolnym stymulatorem wzrostu. Następnie nasiona suszy się na ręczniku w temperaturze pokojowej. Aby utwardzić przyszłe sadzonki, nasiona umieszcza się w lodówce na 5 dni w nocy. Aby zwiększyć wzrost po stwardnieniu, umieszcza się je w mokrych szmatach lub gazie. Następnie jest przenoszony do gleby wlewanej do wspólnego dużego pojemnika lub do małych szklanek torfowych.

Bakłażany uwielbiają oddychającą, pożywną, lekką glebę o neutralnej kwasowości. Jest kupowany w sklepach dla ogrodników lub przygotowywany niezależnie od darni, torfu, próchnicy i jesionu. Z łóżek, na których rosły papryki, pomidorów lub ziemniaków, gleby nie można pobrać. Wskazane jest spalenie nasion w piekarniku przed posadzeniem nasion, ich odparowanie, zalanie nadmanganianem potasu i nawożenie humusem. Do normalnego wzrostu systemu korzeniowego przygotowuje się pojemniki o wysokości co najmniej 7-9 cm, wypełnione ziemią w 2/3, a następnie:

 • podlewane zwykłą osiadłą wodą;
 • pogłębić nasiona w otwory o głębokości 1-1,5 cm;
 • posypane ziemią;
 • zachowaj odległość między sadzonkami 2-3 cm;
 • zagęścić glebę i ponownie ją podlać;
 • przykryć pojemnik polietylenem.

Pojemniki na nasiona są trzymane z dala od jasnego światła słonecznego, zimna i przeciągów. Po 10-15 dniach pojawiają się pierwsze kiełki. Są one przestawiane na parapecie wschodnim lub zachodnim. W pierwszych dniach po kiełkowaniu sadzonki folię usuwa się na krótki czas, tylko na 30-40 minut, stopniowo zwiększając ten czas. Po tygodniu uprawy można całkowicie otworzyć.

Krzewy bakłażana aktywnie rosną w temperaturze + 14-17 stopni. Potrzebują 12-14 godzin słonecznego dnia, dlatego ważne jest, aby umieścić pojemniki z rośliną w pobliżu sztucznych źródeł światła lub, przeciwnie, zabrać sadzonki w cień o zbyt długim okresie światła. Pierwsze pędy spryskuje się zwykłą wodą z butelki z rozpylaczem. Po pojawieniu się prawdziwych dużych liści gleba zaczyna zwilżać się pod korzeniem. Woda do nawadniania potrzebuje czystej, filtrowanej temperatury pokojowej. W razie potrzeby zbierz i uzupełnij superfosfatem i mocznikiem.

Sadzenie sadzonek w szklarni

Sadzenie bakłażana w szklarni w 2020 r. Należy również przeprowadzić na wschodzącym księżycu:

MiesiącPomyślne dniDni neutralneSiew nie jest pożądany
Maj1-6, 23-317, 14, 2201.08.2021
Czerwca1-4, 23-305, 13, 21, 2801.06.2020

Prawidłowe sadzenie bakłażana w sadzonkach i szklarni w 2020 roku jest kluczem do uzyskania obfitych zbiorów, najważniejsze jest przestrzeganie zasad uprawy rośliny i wybór dni, w których można sadzić, aby rozpocząć pracę. W niektórych regionach Rosji, jeśli gleba w szklarni jest dobrze rozgrzana, prace siewne rozpoczynają się już w kwietniu, najlepiej w dni wschodzącego księżyca. Jeśli szklarnia nie jest ogrzewana i obserwowane są nocne przymrozki, lepiej odłożyć wydarzenie na początek czerwca. Powinien mieć temperaturę co najmniej 24 ° C-28 ° C. W chłodne i wietrzne dni krzaki przestają rosnąć i po prostu umierają. Podczas uprawy bakłażana szklarnia jest okresowo wentylowana, co pozwala uniknąć silnych przeciągów.

Aby sadzonki szybko zapuściły korzenie i ukorzeniły się bez żadnych problemów, łóżko jest wstępnie dezynfekowane wybielaczem, wrzącą wodą lub parą. Następnie jest poluzowany za pomocą grabie i nawożony humusem, trocinami lub popiołem, dobrze podlewany. Pomiędzy rzędami pozostaw odległość 30-40 cm, a między krzakami - 30-45 cm.

Sadzonki bakłażana są ostrożnie wyciągane z pojemników i przenoszone do dziur w ogrodzie, a następnie posypywane ziemią. Przeładunek sadzonek odbywa się bez szczypania i ścinania korzeni. Wybrane są tylko rośliny o gęstej łodydze, rozwiniętym systemie korzeniowym i zdrowych liściach. Długie sadzonki są przywiązane do każdego podparcia, takiego jak rośliny pnące. Są podlewane pod korzeniem, bez zwilżania liści i pędów.

Podstawowe zasady uprawy bakłażana: wideo

Obejrzyj wideo: Jak sadzić rozsadę bakłażana (Październik 2019).