Sadzenie ziemniaków w 2020 r .: kalendarz

Terminowe przygotowanie i sadzenie ziemniaków zapewnia odporność na choroby i szkodniki, obfite zbiory i najlepszy smak. Zazwyczaj ogrodnicy określają korzystne dni do sadzenia w zależności od warunków pogodowych, a także w kalendarzu księżycowym. Już teraz możesz zobaczyć, co to będzie w 2020 roku.

Przygotowanie

Najlepszym materiałem do sadzenia są właśnie sadzeniaki, czyli bulwy z pąkami. Można je kupić lub wyhodować niezależnie od poprzednich upraw. Przygotowanie powinno rozpocząć się jesienią. Po zbiorach ziemniaki należy zazielenić, czyli wystawić na słońce na 8-15 dni. Następnie wybierz i umieść w pudełkach.

Na miesiąc lub dwa przed datą sadzenia umieść przygotowany materiał do sadzenia w oświetlonym miejscu, aby rozpocząć proces kiełkowania. Należy pamiętać, że kiełki nie powinny kiełkować zbyt długo. Nie powinny być zbyt długie, ponieważ łatwo je złamać po zaszczepieniu.

Wybierz dobre, zdrowe, całe bulwy i potraktuj je roztworem antyseptycznym, na przykład na bazie siarczanu miedzi. Małe ziemniaki należy sadzić w całości, ale duże ziemniaki najlepiej pokroić na kawałki wielkości jajka, upewniając się, że każdy kawałek ma co najmniej 2 oczy. Nóż należy najpierw zdezynfekować. Jeśli kroisz ziemniaki, zrób to 1-2 dni przed sadzeniem. To da bulwom możliwość „wygojenia się” i utworzenia ochronnej warstwy na powierzchni cięcia. Pomoże to zapobiec gniciu.

Zaleca się okresową aktualizację materiału siewnego, ponieważ bulwy bardzo szybko ulegają degeneracji. Kupuj nowe odmiany co najmniej po 2-3 latach, ale lepiej robić to co roku.

Kiedy sadzić

Ziemniaki sadzi się w 2020 r., Gdy tylko gleba zamarznie, czyli wiosną. Dokładny czas zależy od obszaru zamieszkania, ponieważ w różnych strefach klimatycznych zaczyna się nagrzewać w różnych momentach. Najważniejsze, aby pamiętać, że rośliny nie zaczną rosnąć, dopóki temperatura gleby nie osiągnie 80 C. W środkowych regionach Rosji dzieje się to na początku maja, a na południu w połowie kwietnia.

Ponadto, aby określić optymalny czas lądowania, możesz użyć kalendarza, który jest opracowany na podstawie faz księżyca. Od dawna zauważono, że ciała niebieskie wpływają na ekosystem naszej planety, więc kalendarz lądowania jest opracowany zgodnie z zasadami biodynamiki i uwzględnia położenie Ziemi względem księżyca, słońca i planet.

W okresie zstępującego księżyca oprawa przechodzi od zenitu do horyzontu. W tym czasie sadzone rośliny szybciej dostosowują się do ziemi, łatwiej tolerują stres, a korzenie lepiej się formują. Ten okres sprzyja lądowaniu. Ale zaćmienie i kluczowe pozycje księżyca stwarzają niesprzyjające warunki do sadzenia ziemniaków. W ten sposób można wyróżnić następujące dni:

Pomyślne dniZłe dniNeutralny
Kwietnia1, 2, 7, 8, 10, 14, 23, 24, 283, 4, 9, 15, 16, 17, 20, 21, 22, 29, 303, 4, 5, 6, 11, 12, 13, 18, 19, 25, 26, 27
Maj2, 3, 5, 6, 7, 11, 12, 15, 16, 25, 268, 14, 291, 4, 9, 10, 13, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 27, 28, 30, 31
Czerwca1, 2, 3, 4, 5, 8, 12, 18, 22, 23, 3021, 296, 7, 9, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 20, 24, 25, 26, 27, 28

Jeśli chcesz zbierać owoce możliwie późno, a tym samym wydłużyć okres przydatności do spożycia, wybierz połowę czerwca. Jednak w tym przypadku prawdopodobieństwo nalotu przez stonka ziemniaczanego, który zje kiełki, wzrośnie.

Przed sadzeniem należy po raz ostatni uprawiać glebę, aby usunąć chwasty i poluzować glebę, tworząc dobre warunki do wzrostu korzeni.

Opieka nad sadzonymi ziemniakami:

  1. Nawóz. Materia organiczna w glebie poprawi plony, ale nie używaj świeżego obornika ani chlorku amonu. Dobrze zgniły kompost, azotan amonu lub siarczan amonu doskonale nadają się do nawożenia. Wystarczy przeprowadzić nawóz podczas sadzenia.
  2. Podlewanie Podlewanie należy rozpocząć od momentu pojawienia się kiełków z ziemi. Podlewaj działkę regularnie przez całe lato. Należy to zrobić po wyschnięciu, aby gleba była równomiernie nawilżona (w odstępie około 7-10 dni). Zwróć szczególną uwagę na podlewanie przez kilka tygodni od pojawienia się sadzonek do kwitnienia. W tym czasie rośliny tworzą bulwy, a stabilne zaopatrzenie w wodę ma kluczowe znaczenie dla produktywnego rozwoju. Jeśli bulwy są obficie podlewane natychmiast po posadzeniu lub niewystarczająco podczas kiełkowania, mogą zostać zdeformowane. Kiedy liście żółkną i zaczynają obumierać, przestań podlewać.
  3. Hilling Po 12-16 dniach po posadzeniu, gdy pojawią się pędy, zacznij się hillingować. Powtórz to po 20 dniach. Ostatnie sadzenie należy wykonać przed kwitnieniem, gdy roślina osiągnie około 15 cm wysokości. Pomoże to chronić ziemniaka przed poparzeniem słonecznym, co powoduje, że zmienia kolor na zielony i zaczyna wytwarzać substancję chemiczną o nazwie solanina. Solanina nadaje warzywom nie tylko gorzki smak, ale jest także toksyczna. Rób hilling rano, ponieważ w ciągu dnia rośliny zaczynają opadać.
  4. Zwalczanie chwastów. I nie zapomnij monitorować wyglądu chwastów i wyciągać je w odpowiednim czasie.

Czas kopania

Wczesne ziemniaki rosną w 40 dni, a później wykopują je około września. Z reguły uprawa rośnie 10 razy więcej niż została zasadzona. Oznacza to, że z 1 kg ziemniaków wychodzi 10 kg.

Co musisz wiedzieć o kopaniu upraw:

  • 2-3 tygodnie po tym, jak rośliny przestaną kwitnąć, możesz wykopać młode ziemniaki cienką skórką. Musi być spożywany przez kilka dni, ponieważ warzywa nie będą dłużej przechowywane.
  • Aby uzyskać największe i najlepsze ziemniaki, zbierz zaledwie 2-3 tygodnie po obumarciu liści. Ale nie czekaj zbyt długo, w przeciwnym razie warzywo może zgnić.
  • Zaleca się wykopać warzywa w pełni księżyca. Mówią, że wtedy będą bardziej nasyceni składnikami odżywczymi. Ale w fazie młodego księżyca lepiej odmówić wykopania.
  • Kopanie ziemniaków jest lepsze w suchy dzień. Pracuj ostrożnie łopatą, uważając, aby nie przebić lub nie uszkodzić bulw.
  • Jeśli gleba jest bardzo mokra, pozwól ziemniakom wyschnąć jak najwięcej przed włożeniem ich do worków lub koszy. Ziemniaki, które właśnie wykopałeś, zostaw na 1 tydzień w chłodnym, suchym miejscu (7–15 ° C). Dzięki temu ich skórka stanie się silniejsza, dzięki czemu wydłuży się okres przechowywania warzyw.

Po wyschnięciu pamiętaj o usunięciu brudu związanego z bulwami. Przechowuj je w chłodnym, lekko wilgotnym, ciemnym miejscu. Idealna temperatura przechowywania to 3-4 ° C.

Jak uzyskać duży plon z jednego krzaka: wideo