Dni militarnej chwały Rosji w 2020 roku

Tradycyjnie w 2020 r. Dni chwały wojskowej w Rosji będą poświęcone pamięci wielkich wyczynów rosyjskich żołnierzy popełnionych w różnych okresach. Zwykle ograniczają się do bitew, bitew wojskowych i innych ważnych wydarzeń, które odgrywają znaczącą rolę w historii ludzi i państwa.

Dni chwały wojskowej są okazją do pamięci, czci i szacunku dla personelu wojskowego i cywilów, którzy brali udział w konfrontacjach.

Kiedy będą?

Lista dat została zatwierdzona na szczeblu legislacyjnym w 1995 r. Okresowo wprowadza się w nim zmiany. Dzięki najnowszym poprawkom i zmianom obchodzonych jest obecnie 17 ważnych dat.

Liczbę dni militarnej chwały Rosji w 2020 r. Można znaleźć na poniższej liście:

 • 27.01.20 - zniesienie blokady z Leningradu w 1944 r. Podczas 872-dniowej izolacji miasta od świata zginęły miliony ludzi, nie tylko z powodu regularnych bombardowań Niemców, ale także z głodu spowodowanego brakiem żywności.
 • 02.02.20 - Bitwa o Stalingrad w 1943 r. Wielka bitwa przeciwko nazistom, w której radzieccy żołnierze wykazali się prawdziwą odwagą.
 • 23.02.20 - Dzień Obrońcy Ojczyzny.
 • 18.04.20 - Masakra w roku 1242. Wojownicy walczyli z Niemcami, broniąc swojej ojczyzny, pod dowództwem Aleksandra Newskiego.
 • 09.05.20 - Dzień Zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej, która trwała od 1941 do 1945 r.
 • 07.06.20 - Bitwa o Chesme w 1770 r. W konfrontacji z Turkami rosyjskim marynarzom udało się wygrać, chociaż liczba i uzbrojenie statków były mniejsze niż flota wroga.
 • 10.06.20 - bitwa pod Połtawą w 1709 r. Żołnierze Piotra Wielkiego mogli wykazać się inteligencją, odwagą i odwagą. Pokonali wroga, chociaż ich broń była słabsza.
 • 09.08.20 - Bitwa o gangi w 1714 r. Po raz pierwszy flota Perth First była w stanie pokazać swoją siłę i wygrać konfrontację ze Szwedami.
 • 23.08.20 - Bitwa pod Kurskiem w 1943 r. Najważniejsza konfrontacja, która radykalnie zmieniła przebieg II wojny światowej.
 • 08.09.20 - Bitwa pod Borodino w 1812 r. Bitwa przeciwko Francuzom była prowadzona przez Kutuzowa.
 • 11.09.20 - bitwa pod Cape Tendra z 1790 roku. Jedna z głównych bitew przeciwko Turkom prowadzona przez Uszakow.
 • 21.09.20 - Bitwa pod Kulikovo w 1380 r. Klęska hordy mongolsko-tatarskiej pod dowództwem Dmitrija Donskoya. Wydarzenia tego dnia pozwoliły powstrzymać naloty wrogów, którzy zniszczyli całe osady.
 • 04.11.20 - Dzień jedności narodowej. Młode wakacje, które zaczęły być obchodzone dopiero w 2005 roku.
 • 07.11.20 - organizowanie parady na cześć rocznicy Wielkiej Rewolucji Październikowej.
 • 01.12.20 - bitwa pod Cape Sinop w 1853 r. Jedna z ostatnich wielkich bitew z udziałem żaglowców.
 • 05.12.20 - Początek bitwy moskiewskiej w 1941 r. Bitwa odbyła się w dwóch etapach. Początkowo armia radziecka śmiało utrzymywała obronę, a następnie zaatakowała wroga.
 • 24.12.20 - zdobycie Ismaela w 1790 r.

Ważne! Niektóre daty dni chwały wojskowej nie pokrywają się z datami historycznymi ze względu na przesunięcie o 13 dni wynikające z przejścia z kalendarza juliańskiego do kalendarza gregoriańskiego. W naukach historycznych taka praktyka nie jest stosowana, chociaż urzędnicy to zignorowali.

Tradycja świętowania

W czasach chwały wojskowej odbędą się różne wydarzenia. W tych dniach uhonorowani zostaną żołnierze ziemi, marynarki wojennej i innych żołnierzy. Największe uroczystości odbywają się 9 maja. Na Placu Czerwonym odbywa się parada sprzętu wojskowego. Uczestnicy przyjeżdżają do niego z różnych części kraju. Pamiętaj, aby uszanować pamięć poległych żołnierzy. Do pomników i pomników są kwiaty i świece, odczytywane są modlitwy. Weterani są zapraszani na uroczystości, które odbywają się w wielu miastach. Wakacje koniecznie kończą się salutem. Fajerwerki są uruchamiane na cześć wojska i w Dzień Obrońcy Ojczyzny, ale pozostałe daty są oznaczone bardziej skromnie.

W czasach chwały wojskowej organizowane są również następujące wydarzenia:

 1. Rekonstrukcja historycznych bitew. W tym celu uczestnicy przygotowują kostiumy, szczegółowo badają fakty historyczne, aby maksymalnie wiarygodnie odtworzyć wydarzenia z poprzednich lat. Rekonstrukcje są zwykle organizowane przez wolontariuszy lub aktywistów, więc wstęp na nich jest bezpłatny.
 2. Organizuj wystawy o tematyce historycznej. W zależności od daty na wystawie może być prezentowany sprzęt wojskowy, mundury, broń itp. Niektóre muzea udostępniają bezpłatny wstęp.
 3. Organizuj demonstracje wojska. Program wydarzeń w tym przypadku jest zwykle uzupełniany przez zawody sportowe, jedzenie owsianki żołnierza i inne rozrywki.

Filmy dokumentalne i fabularne poświęcone wydarzeniom z czasów chwały wojskowej są wyświetlane w telewizji. Gazety i czasopisma publikują notatki o bitwach i ich roli w historii Rosji. Jeśli wyczyn żołnierzy ma okrągły termin, zorganizuj wielkie uroczystości z koncertami, fajerwerkami i innymi specjalnymi okazjami.

Obejrzyj wideo: Ukraina, Polska i Rosja - kto z kim i dlaczego ? (Październik 2019).