Dzień Bibliotekarza 2020

Dzień Bibliotekarza jest dedykowany każdemu, kto dba o książki, pomaga innym poznawać świat i zdobywać nową wiedzę. Ilu świętuje Dzień Bibliotekarza w Rosji i jaka jest historia tego święta?

Data

W kalendarzu świąt rosyjskich widnieje oficjalna nazwa - Wszechrosyjski Dzień Biblioteki. W kraju obchodzony jest corocznie 27 maja. Wakacje zawodowe to normalny dzień roboczy, z wyjątkiem dni przypadających w sobotę lub niedzielę.

Historia

Pomimo popularności zawodu w czasach radzieckich wakacje pojawiły się stosunkowo niedawno. 27 maja 1995 r. Prezydent Federacji Rosyjskiej Borys Jelcyn, swoim dekretem, ustanowił Wszechrosyjski Dzień Biblioteki. Pomysł ten należał do szefa Rosyjskiej Biblioteki Narodowej o nazwisku V.N. Zaitseva. To dzięki niemu biblioteka domowa została dodana do „World Digital Library”. Dzięki temu MFN zmieniło się na lepsze. Otwarto nowe budynki i magazyny książek, zaczęto aktualizować regały, pojawił się sprzęt komputerowy i dodano nowe edycje popularnej serii książek. Wszystko to wynika z pracy Zaitseva na jego stanowisku.

27 maja nie jest przypadkową datą w kalendarzu. Tego dnia w 1795 r. Na mocy dekretu Katarzyny II powstała Cesarska Biblioteka Publiczna i rozpoczęto jej budowę, co dało początek funduszowi bibliotecznemu Federacji Rosyjskiej.

Na początku XVIII wieku toczyła się aktywna dyskusja na temat potrzeby stworzenia repozytorium książek dostępnego dla obywateli Imperium. Miało to być miejsce dla przedstawicieli wszystkich klas, którzy chcą zdobyć nową wiedzę lub po prostu urozmaicić wypoczynek. Jednak aby zrealizować ten pomysł, potrzebne były ogromne fundusze. Minęło prawie sto lat, zanim projekt został zatwierdzony. Biblioteka cesarska zawierała kolekcję pierwszej biblioteki Rzeczypospolitej z ponad 400 tysiącami tomów. Ta ogromna kolekcja była trofeum, ponieważ na początku XX wieku została zwrócona Polakom.

W 1810 r. Aleksander I podpisał ważny dekret. Każda drukowana publikacja wydana na terytorium Imperium miała zostać dodana do biblioteki. Nie chodziło tylko o prace naukowe lub powieści, ale nawet o miazgę i gazety. W 1814 r. Osobiście otworzył bibliotekę, po czym rosyjski fundusz biblioteczny stał się jednym z największych na świecie.

Jak świętować

27 maja to święto nie tylko dla bibliotekarzy. Wszechrosyjski Dzień Biblioteki jest również poświęcony wszystkim czytelnikom. Nie jest obchodzony na dużą skalę, ale zwyczajowo przestrzega się niektórych tradycji. W 2020 r. Odbędą się uroczystości, targi i wystawy. Planowane są również spotkania z pisarzami i znanymi krytykami. Wszystkie wydarzenia mają na celu przyciągnięcie czytelników i rozbudzenie ich zainteresowania czytaniem i książkami. Instytucje te wniosły wielki wkład w rozwój edukacji i nauki, dlatego należy podkreślić znaczenie ich pracy. Rząd zachęca najlepszych pracowników posiadających dyplomy i miłe prezenty.

Ten dzień jest zawsze zabawny. Scenariusz wakacji jest przemyślany z wyprzedzeniem, organizowane są konkursy, piosenki i biesiady. Fani drukowanych książek mogą po prostu wziąć interesującą kopię biblioteki, wrócić do domu, usiąść na krześle i spędzić wieczór na czytaniu fascynujących książek.

Co dać na wakacje

Prezent dla pracownika stanowi wyraz uznania dla jego pracy, dlatego ważne jest, aby pamiętać znanych przedstawicieli tego zawodu i szanować ich z uwagą. Możesz wybrać ładną i piękną pamiątkę dla kobiety - etui na telefon, luksusowe lusterko kieszonkowe, pudełko, biżuterię. Bukiet kwiatów jest zawsze dobrym rozwiązaniem.

Książka lub wydanie rzadkie spodoba się również osobie w tym zawodzie. Obraz będzie inspiracją, a malowana mysz komputerowa stanie się niezwykłym prezentem, który przyda się w pracy.

Obejrzyj wideo: Dzień Bibliotekarza: Małgorzata Szczygielska o czytelnictwie wśród młodych (Październik 2019).