Sadzenie petunii na sadzonki w 2020 r

Do sadzenia petunii na sadzonki w 2020 r. Stosuje się nasiona z ostatniego sezonu. Do tego celu nadaje się również materiał do sadzenia sprzed dwóch do trzech lat, ale wszystko zależy od początkowej jakości i warunków przechowywania. Jeśli nasiona zostały zebrane niezależnie, były dojrzewające, stale znajdowały się w odpowiedniej temperaturze i wilgotności, zachowują kiełkowanie do 4-5 sezonów. Zakupione nasiona są wybierane według innych kryteriów.

Warunki uprawy sadzonek

Sadzonki petunii są uprawiane: w domu, w szklarniach wewnętrznych lub szklarniach. Okres lądowania w ogrzewanych pokojach to luty-marzec, w zadaszonym terenie pod filmem - marzec-kwiecień. Skład glinianego podłoża dla kwiatów petunii: włókno kokosowe, wermikompost i gruboziarnisty piasek rzeczny. Stosunek w mieszaninie wynosi 2: 3: 1. Piasek przed ułożeniem w podłożu należy umyć, oczyścić ze szlamu lub innych zanieczyszczeń, a następnie wysuszyć.

Nasiona petunii bardzo reagują na dostęp światła, więc nie można ich zakopać i posypać warstwą ziemi. W gotowym podłożu materiał do sadzenia jest układany na powierzchni, lekko zmiażdżony armatą palca, aby ziemia ich nie zakryła. Gleba jest zrzucana przed złożeniem nasion, jeśli zrobisz coś przeciwnego, sadzonki będą gorsze. Pojemnik z nasionami jest przykryty przezroczystą folią lub szkłem, aby stworzyć efekt cieplarniany. Kiełkowanie odbywa się w ciągu 5-7 dni w warunkach wysokiej wilgotności 70–85% i temperatury 22–27 ° C. Po ugryzieniu kiełków na powierzchnię folię usuwa się na chwilę i przewietrza. Pierwszego dnia bez schronienia rośliny pozostawia się na pół godziny, drugiego na 1,5-2 godziny, trzeciego 2-4. Do 7 dnia folia lub szkło są całkowicie usuwane.

Pierwsze 20-30 dni, kiełki dodają niewiele. Wyjaśnia to fakt, że początkowo system korzeniowy rozwija się w petunii. Po osiągnięciu wystarczającej mocy sadzonki będą rosły w części gruntowej. Po 30-35 dniach kiełki są marynowane. W przypadku petunii procedura jest stosunkowo nieszkodliwa, łatwo zapuszcza korzenie w nowym miejscu. Po zebraniu kiełki obficie się rozlewają. Dalsze podlewanie odbywa się poprzez suszenie górnej warstwy podłoża. Kiełki umieszcza się w dobrze oświetlonym miejscu. Do końca kwietnia lub połowy maja, w zależności od warunków pogodowych i strefy geograficznej, roślina jest sadzona na otwartym terenie lub w doniczce na bufet na stałe miejsce.

Uwaga! Sadzonki do późniejszego sadzenia w otwartym terenie uprawia się od marca. A petunie, które będą rosły w doniczkach na balkonie lub ozdobią doniczki na letnim tarasie, są sadzone w domowej mini-szklarni w lutym.

Kalendarz księżycowy

Jeśli łatwo jest wybrać miesiąc do siewu sadzonek petunii, znając jedynie przybliżone warunki klimatyczne w twoim regionie, wybór dnia jest trudniejszy. Kwiaciarnie, podążając za przykładem ogrodników, koncentrują się na fazach księżyca, biorą pod uwagę jego wpływ na kiełkowanie i dalszy wzrost sadzonek. Według długoterminowych obserwacji doświadczeni letnicy zdecydowanie nie radzą lądowania w pełni i nowiu. Fazy ​​rosnącego księżyca są najbardziej korzystne dla żywych organizmów i roślin, w tym dokładnie w tym czasie, gdy nasiona są składane do kiełkowania.

MiesiącNajlepsze dni na sadzenie petunii w 2020 rokuMożna sadzić i przesadzać po nurkowaniuNie zaleca się siewu sadzonek i wyborów
Luty1, 2, 3, 4, 6, 10, 11, 16, 17, 18, 255, 7, 8, 12, 13,14,15, 19, 20, 24, 28, 299, 21, 22, 23, 26, 27
Marzec3, 4, 5, 27, 286, 9, 11, 13, 17, 18, 25, 26, 29, 301, 2, 7, 8, 10, 12, 14, 15, 16, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 31
Kwietnia1, 2, 7, 8, 14, 24, 286, 10, 23, 25, 26, 27, 29, 303, 4, 5, 9, 11, 12, 13, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22,

Uwaga! Pamiętaj, że przed siewem materiału do sadzenia jest on przygotowywany z góry. Dlatego w przeddzień dnia wybranego dla zakładki sadzonki przeprowadź zabieg dezynfekujący i mocz nasiona.

Jak wybrać nasiona

Doświadczeni ogrodnicy mogą używać własnego materiału do sadzenia na sadzonkach petunii. A dla początkujących przy wyborze nasion ważne jest, aby wziąć pod uwagę kilka punktów:

 • wybierz odpowiednią odmianę;
 • przy zakupie zwracać uwagę na daty ważności na opakowaniu;
 • zidentyfikować linię godnych producentów na rynku rolnym.

Klasa

Odmiana determinuje nie tylko kolor i rozmiar przyszłego pąka. Zależy od niego:

 • miejsce przyszłego sadzenia: kwietnik - krzak floribunda, cache-pot - ampeliczny i kaskadowy;
 • ogólny widok klombu lub donicy: gruby „kapelusz” - multiflora i surfinia, odmiana rozczochrana - superbrissims i odmiany frotte;
 • barwiona kompozycja klombu to nie tylko mieszanka wszystkiego, co lubisz, ale harmonijne połączenie lub wprowadzenie akcentów, plam lub gradientów (płynne przejście z jednego odcienia do drugiego w tym samym kolorze).

Ponadto odmiana określa przyszłą odporność rośliny na warunki pogodowe i choroby zakaźne.

Uwaga! Jeśli planujesz zbierać własne nasiona po kwitnieniu, określ, czy będą one odpowiednie do kolejnego siewu.

Terminy ważności

Zakupionych nasion petunii nie należy kupować dwa lata temu lub dłużej. Kiełki z czerstwych nasion charakteryzują się słabym kiełkowaniem i słabością. Nawet jeśli sklep oferuje zniżkę na drogą, ale przeterminowaną markę, wynik wydanych pieniędzy może rozczarować całkowitym brakiem sadzonek.

W takiej sytuacji szkoda czasu poświęconego na zakup, uprawę gleby i włożony w nią wysiłek. Dlatego kupuj nasiona do sadzenia petunii w 2020 r. Od renomowanych producentów, których data wydania nie będzie dłuższa niż 2 lata.

Producenci nasion

Zakup nasion, szczególnie dla początkujących ogrodników, najlepiej jest przeprowadzać w sprawdzonych firmach rolniczych. Te na rynku rosyjskim obejmują:

 • Chrząszcz
 • „Rosyjski ogród”;
 • „Sedek”;
 • „Artykuł”;
 • „Nasiona osocza”;
 • „Akwarela”;
 • „House of Seeds”;
 • Aelita;
 • „Manul”;
 • Mars

Ale nie wszystkie z tych firm są równie szeroko reprezentowane na rynku rosyjskim. Dlatego wybierz spośród tych, które są znane w tym regionie.

Rada! Dla początkującego letniego mieszkańca i amatorskiego ogrodnika przydatne jest sprawdzenie, które instytuty badawcze zajmujące się rolnictwem znajdują się w najbliższej dzielnicy. To właśnie tam sprzedawane są najlepsze odmiany dla tego obszaru. Ponieważ są dostosowane do lokalnych warunków pogodowych i gleb. Kolorowe zdjęcie na torbie nie jest tak ważne, jak rekomendacje profesjonalisty czy ocena firmy rolniczej na lokalnym rynku.

Przydatne wskazówki

Podczas siewu i sadzenia petunii zwróć uwagę na takie szczegóły:

 1. Nasiona rośliny są bardzo małe, więc niektórzy hodowcy radzą pokryć przygotowaną glebę niewielką warstwą śniegu. Na białym tle można je lepiej zobaczyć i łatwiej jest równomiernie rozmieścić je na tacy.
 2. Podczas stosowania nasion ziarnistych należy wziąć pod uwagę poziom wilgoci. Granulka nie rozpuści się w wilgotnej glebie, a kwiaty nie wykiełkują.
 3. Najlepszy czas na zakup nasion to listopad-grudzień, kiedy wszyscy są zajęci zakupami noworocznymi. W sklepach rolnych staje się pusty, można uzyskać wyprzedaże i rabaty.
 4. Wyhodowane sadzonki przesadza się na otwarty teren w pochmurny dzień lub przed zachodem słońca. Podczas przesadzania w doniczce z pamięcią podręczną warunki pogodowe są mniej ważne.

Odpowiednio wyhodowane sadzonki są kluczem do bujnego kwitnienia. Dlatego zwracaj wystarczającą uwagę na wybór nasion i ich kiełkowanie, wtedy klomby i doniczki staną się źródłem dumy i źródłem radosnego nastroju.

Obejrzyj wideo: Petunie i surfinie kompozycje na balkony i tarasy. Kwiaty na balkon i taras. (Październik 2019).