Eid al-Adha w 2020 r

W 2020 r. Muzułmańskie święto Eid al-Adha będzie obchodzone we wszystkich krajach wyznających islam. Obchody odbywają się również w Rosji, ale tylko w niektórych regionach - w Tatarstanie, Dagestanie, Inguszetii, Adygei i niektórych innych republikach, a także w Moskwie. Obecnie święto zyskało nowoczesne nuty, chociaż główne tradycje muzułmanów zostały z powodzeniem zachowane.

Kiedy będzie

Świętowanie Eid al-Adha trwa zwykle 3 dni, aw niektórych krajach, na przykład w Arabii Saudyjskiej, trwa do 2 tygodni. Dla muzułmanów święto ma ustaloną datę. Zawsze zaczyna się od 10 Suhl-Hija i trwa co najmniej do 12. Ponieważ muzułmanie żyją zgodnie z kalendarzem księżycowym, ich rok ma 354 dni. Ze względu na różnicę w kalendarzu gregoriańskim wynoszącym 11–12 dni data urlopu w naszym zwykłym formacie stale się zmienia.

Ważne! W 2020 roku Eid al-Adha będzie obchodzony od 31 lipca do 2 sierpnia.

Datę wakacji określa zwykle Sąd Najwyższy Arabii Saudyjskiej. Chociaż niektóre kraje, takie jak Indie, Pakistan i Bangladesz, mają swój własny system obliczeń. Z tego powodu daty Eid al-Adha w 2020 r. W różnych krajach mogą się nieznacznie różnić. Różnica wynosi zwykle 1-2 dni.

Pochodzenie

Z języka tureckiego nazwa ta tłumaczy się jako „święto ofiary”. Niezwykła nazwa wynika z faktu, że święto poświęcone jest odważnemu czynowi proroka Ibrahima. Koran mówi, że anioł ukazał mu się z przesłaniem od Allaha, który oznajmił, że powinien poświęcić swego długo oczekiwanego i umiłowanego syna.

I chociaż kamień leżał na sercu Ibrahima, poszedł z synem do Doliny Mina w pobliżu góry Arafat (teraz jest tam Mekka). Ismail gorzko płakał, ale był posłuszny swojemu ojcu. Kiedy wszystko było przygotowane na ofiarę, a Ibrahim przyniósł nóż, aby zabić swego syna, Allah zstąpił z nieba i powiedział, że próba została zaliczona. Owca została poświęcona. Jest to przypadek Świętej Księgi i stał się podstawą do pojawienia się święta.

Dzień Arafata

Świętowanie Kurban Bayram rozpoczyna się dzień wcześniej. W tak zwanym Dniu Arafata Hadżdż kończy się. Wszyscy pielgrzymi z Mekki pieszo chodzą w góry. Średnio droga zajmuje około 7 godzin. U stóp góry muszą się modlić.

Przed pielgrzymką muszą wziąć kąpiel. Uważa się, że tylko w pobliżu góry Arafat można otrzymać Boże błogosławieństwo. Tego dnia ludzie praktykujący islam przestrzegają kilku zasad:

  1. Szybko przez cały dzień. Całkowicie odmawiają jedzenia przed zachodem słońca i jedzą lekkie jedzenie na obiad. Ograniczenie nie dotyczy pielgrzymów i pacjentów.
  2. Większość czasu poświęcana jest modlitwom. Pamiętaj, aby żałować za wszystkie popełnione grzechy.
  3. Pamiętaj, aby pomagać potrzebującym i czynić dobre uczynki, aby zadośćuczynić za złe uczynki.

Ważne! Wszystkie działania muszą być szczere, idź z serca.

Tradycje i zwyczaje

W Kurban Bairam wszyscy kąpią się, zakładają czyste szaty wakacyjne i odmawiają takbir (krótka modlitwa). Po tym obrzędzie wszyscy udają się do meczetu na poranne modlitwy, a takbir znów wypowiada kochana. Zazwyczaj rano nie jedzą śniadania.

Po modlitwie w meczecie czyta się kazanie hutba, które koniecznie zaczyna się od uwielbienia Allaha i Mahometa. Po imamie mówi publiczności o znaczeniu święta i poświęcenia. Często kazanie czyta się wierszem.

Ofiara

Główną tradycją Kurban Bayram jest poświęcenie. Zwykle odprawiają ceremonię pierwszego dnia wakacji, ale jest to dozwolone w inne dni. Owce są zwykle składane w ofierze, rzadziej krowy lub wielbłądy. Baran powinien mieć ponad 6 miesięcy, krowa powinna mieć ponad 2 lata, a wielbłąd powinien mieć 3 lata. Tylko zdrowe zwierzęta mogą być poddawane ubojowi.

Każda rodzina powinna poświęcić co najmniej jednego barana, a nawet kilka zwierząt, jeśli pozwalają na to warunki materialne. Po przygotowaniu mięsa według specjalnej receptury i dzieli się na trzy części:

  • Pierwsza część przeznaczona jest dla członków rodziny;
  • druga część jest przeznaczona dla biednych i potrzebujących;
  • trzecia część jest przekazywana sąsiadom.

Często społeczność zbiera się przy jednym stole, prowadzonym przez imama. Na stole podawane są również słodkie i inne smakołyki.

Skóry ofiarnych zwierząt są wykorzystywane do osobistych potrzeb lub przekazywane meczetowi.

Ważne! Surowo zabrania się sprzedaży mięsa lub skór zabitych zwierząt. Można je rozdawać tylko potrzebującym.

Protesty wakacyjne

W krajach niemuzułmańskich mają negatywny stosunek do Kurban Bayram. Zwolennicy zwierząt wielokrotnie się temu sprzeciwiali. Działacze obywatelscy organizowali również protesty domagające się jego zakazu. Uważają, że publiczne zabijanie zwierząt może negatywnie wpływać na psychikę dzieci.

W 2010 r. Znane postacie w showbiznesie zwróciły się do moskiewskiego burmistrza z prośbą o podjęcie środków, aby uniemożliwić zwykłym moskiewskim zabijanie zwierząt na ulicach miasta. Od tego czasu podczas festiwalu muzułmańskiego ofiary w zatłoczonych miejscach i na ulicach nie są już organizowane. Aby uniknąć skandali, ubój zwierząt odbywa się teraz tylko w specjalnie wyznaczonych miejscach. Na przykład w Moskwie w 2018 r. Działało 39 takich stron.

Zobacz także raport z obchodów Eid al-Adha w Moskwie w 2018 roku:

Obejrzyj wideo: Takbir Eid al Fitr تكبير عيد الفطر 2020 Nonstop Loop تكبيرات عيد الأضحى Takbirat el aid Adha Ramadan (Październik 2019).