Dzień Doktora 2020

Na całym świecie Dzień Doktora 2020 będzie obchodzony na początku października. To święto należy do całego personelu medycznego (niezależnie od specjalizacji) i studentów odpowiednich instytucji edukacyjnych. Nie jest bardzo popularny w Rosji, a nawet nieznany wśród ludności, choć odnotowuje się go w wąskich kręgach.

Ważne! Wiele krajów obchodzi Międzynarodowy Dzień Doktora w 2020 roku 5 października.

Czasami staje się niejasne, jaka będzie data wakacji, ponieważ data nie jest ustalona. Lekarze w różnych krajach są czczeni w pierwszy poniedziałek października. W Rosji lekarze otrzymują również gratulacje w trzecią niedzielę czerwca. W 2020 r. Święto przypada 21 czerwca.

Jak

Historia wakacji rozpoczęła się w 1971 roku. Pomysł ustanowienia Dnia Lekarza należy do Światowej Organizacji Zdrowia, a także organizacji Lekarze bez Granic, która zapewnia pomoc medyczną na zasadach charytatywnych. Oprócz profesjonalnych specjalistów pracuje w nim wielu wolontariuszy, pomagając ludziom w różnych częściach świata, w szczególności w gorących punktach, a także w miejscach masowych epidemii lub klęsk żywiołowych.

Pomysł stworzenia wakacji był wspierany przez inne organizacje charytatywne. Jego główną istotą był szacunek dla pracy specjalistów reprezentujących organizację Lekarze Bez Granic i pracy na fundacjach charytatywnych. Wnieśli znaczący wkład w historię ludzkości, ponieważ uratowali wiele istnień ludzkich. Traktują ludzi bez względu na narodowość, kolor skóry, dobre samopoczucie finansowe i inne czynniki.

Z czasem wakacje nabrały dużej skali. Świętowali go nie tylko lekarze polowi, ale także lekarze pracujący w klasach. Wiele krajów z różnych kontynentów przyłączyło się do obchodów, choć wiele stanów ma swój własny dzień na cześć pracy lekarzy. Na przykład lekarzom w Indiach gratuluje się 1 czerwca, aw USA 30 marca.

Tradycja świętowania

Główną tradycją Doctor's Day jest realizacja różnych projektów i wydarzeń społecznych. Ich głównym celem jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na problemy zdrowotne. Tematy mogą obejmować zakres od higieny po rozprzestrzenianie się AIDS i innych śmiertelnych chorób. Lekarze często prowadzą warsztaty lub udzielają bezpłatnych konsultacji. Niektóre kliniki przeprowadzają promocje, podczas których można bezpłatnie przejść badanie lekarskie.

W Dzień Doktora w 2020 r. Odbędą się również imprezy dla specjalistów:

  • sympozja;
  • warsztaty;
  • Konferencje
  • okrągłe stoły itp.

Lekarze spotykają się, aby omawiać bieżące problemy, innowacyjne osiągnięcia w dziedzinie medycyny itp. Często odbywają się wystawy, przy których można zapoznać się z nowoczesnym sprzętem medycznym, lekami i technologiami. Na uniwersytetach i innych placówkach edukacyjnych udzielaj wykładów tematycznych. Zwykle poświęcają się powszechnym lub śmiertelnym chorobom. Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie robią prezentacje.

W Rosji często odbywają się różne konkursy przed świętami, a w pierwszy poniedziałek października zwycięzcom wręczane są nagrody. W niektórych klinikach organizowane są imprezy firmowe, a najbardziej godni święta otrzymują bonusy.

Ciekawe fakty

Zawód lekarza jest uważany za jeden z najstarszych. Fakty o uzdrowieniu odkryto kilka tysięcy lat przed naszą erą. To prawda, że ​​wtedy pacjenci byli leczeni ziołami i spiskami. Z tym zawodem wiąże się wiele interesujących faktów:

  1. Lekarze w Babilonie zostali poważnie ukarani za błąd medyczny - odcięli rękę. Pod tym względem niewiele osób chciało poświęcić swoje życie medycynie. Aby wyjść z jakiejś choroby, ludzie na rynku miejskim wymienili się doświadczeniami.
  2. Pierwsza operacja w znieczuleniu ogólnym została przeprowadzona około 150 rpne. e. To ważne wydarzenie historyczne w Chinach. Jako znieczulenie zastosowano mieszaninę mocnego wina z konopiami. Operację wykonał znany chiński lekarz Hua Tuo. Był bardzo czczony w Królestwie Środkowym. Przez długi czas urodziny lekarza były świętem narodowym.
  3. Pierwszy „prototyp” elektroforezy zastosowano w starożytnej Grecji. Elektryczne zbocze zostało wykorzystane jako źródło elektryczności, które umieszczono na klatce piersiowej pacjenta, aby stymulować jego aktywność.
  4. Przeszczep rogówki po raz pierwszy przeprowadzono w 1835 r. To prawda, że ​​pacjent nie był mężczyzną, ale antylopą. Kolejna martwa antylopa została dawcą. Operacja zakończyła się powodzeniem i pozwoliła zwierzęciu odzyskać wzrok.
  5. Pierwsza operacja plastyczna została przeprowadzona przez indyjskich lekarzy w VI wieku pne. e. Atakujących odcięto nos, a doświadczeni specjaliści przywrócili narząd. Skórę do zabiegu zwykle pobierano na czoło pacjenta.

Jak i komu pogratulować

W Dniu Doktora zwyczajowo gratuluje się specjalistom z różnych dziedzin, od terapeutów i pediatrów po chirurgów i psychoterapeutów. Zwyczajem jest także, by przyszli lekarze (studenci uniwersytetów medycznych, stażyści) prezentowali symbolicznie.

Oferujemy wybór ciekawych kart, które można pobrać i wykorzystać w gratulacjach, dodając piękne życzenia.


Obejrzyj wideo: II Marta mówi II Patrząc w gwiazdy. Obóz Trumana II (Październik 2019).