Pierwszy dzień roboczy w styczniu 2020 r .: kiedy iść do pracy

W ostatnich latach Rosjanie zaangażowani w działalność zawodową w instytucjach państwowych w styczniu mieli szczęście odpocząć przez 8, a nawet 10 dni, ale krążą plotki, że takiego szczęścia już nie będzie. Jak długo potrwają wakacje w 2020 roku i jaki będzie pierwszy dzień roboczy?

Plan na 2020 r

W przyszłym roku wakacje rozpoczną się w środę 1 stycznia. W czwartek, 9 stycznia, konieczne będzie rozpoczęcie pracy w 2020 r. Łącznie w pierwszym miesiącu kalendarza będzie 17 dni roboczych i 14 dni wolnych.

Uwaga: ponieważ 2 dni wolne od pracy (4 i 5 dzień) przypadają w sobotę i niedzielę, zostaną one przeniesione analogicznie jak w poprzednich latach do świąt majowych (4 i 5 maja).

Dzięki tej decyzji Rosjanie otrzymają od razu 5 dni urlopu z rzędu - doskonałe mini wakacje, które można spędzić poza miastem lub w kurorcie.

Wiele osób ma pytanie - dlaczego nie odłożyć dwóch dodatkowych dni wolnych na kolejne dni robocze w dniach 9 i 10 stycznia? Rząd ma na to własną odpowiedź.

Faktem jest, że długi „pycha” poważnie martwi polityków. Urzędnicy państwowi są przekonani, że dla Rosji jest to całkowicie niepraktyczne, a nawet destrukcyjne.

  • Po pierwsze, ten stan rzeczy ma zły wpływ na sytuację ekonomiczną kraju. Przez te 10 dni, kiedy ludzie siedzieli w domu, zamiast pracować, budżet stracił miliardy rubli!
  • Po drugie, długi odpoczynek obfituje w przejadanie się i nadmierne picie. A kiedy musisz iść do pracy po Nowym Roku, wielu nie może dojść do siebie, ich wydajność i jakość wykonanej pracy są zmniejszone.

Do takich wniosków doszło wielu pracowników służby zdrowia, a także ekonomiści. Mówi się o zniesieniu świąt noworocznych od kilku lat, nawet opracowano odpowiednie projekty ustaw. Oczywiście to dziwne, że politycy martwią się o nasze zdrowie, bardziej zależy im na pieniądzach, ale mimo to trudno się z nimi nie zgodzić.

Alternatywne scenariusze

W sumie politycy oferują kilka alternatywnych scenariuszy, zgodnie z którymi możliwe byłoby rozwiązanie problemu z długim przestojem w sylwestra, a jednocześnie nikogo nie obrażać:

  1. Skróć święta noworoczne do 3 dni (31, 1 i 1 dzień w Boże Narodzenie) i dodaj dni wolne do innych świąt, na przykład w maju, lub zapewnij ludziom te 5 dni jako dni wolne, które można wykorzystać w dowolnym momencie (lub dołączyć do wakacji).
  2. Przyznaj prawo kierownictwu każdej instytucji / przedsiębiorstwa do decydowania o tym, jak długo pracownicy będą mieli urlop i kiedy pójdą do pracy.

Jak dotąd ci, którzy opowiadają się za ograniczeniem wakacji, stanowią mniejszość. Większość członków Dumy Państwowej wciąż sprzeciwia się takim zmianom, ponieważ boją się reakcji ludzi i związków zawodowych. Być może nie odważą się odwołać wakacji tylko dlatego, że teraz Rosjanie są już zaskoczeni tym, co dzieje się w tym kraju: mieszkanie komunalne i podatki stają się coraz droższe lub wiek emerytalny się podnosi.

Co się stało w poprzednich latach

Święta noworoczne, czyli weekend z okazji Nowego Roku, zostały wprowadzone w Rosji w 2005 r. Następnie pierwsze 5 dni nowego roku zostały oficjalnie uznane za wolne od pracy. Łączy je szósta, siódma i ósma cyfra, które są przeznaczone na oznaczenie Bożego Narodzenia. W sumie wychodzi 8-dniowe „wakacje”, podczas których ludzie mogą normalnie odpocząć, zobaczyć krewnych, „zrestartować” w końcu, a nawet polecieć do cieplejszych krajów.

Czasami idzie na spacer dłuższy niż osiem dni. 30. i 31. w niektórych latach są również dniami wolnymi, jeśli przypadają w sobotę lub niedzielę. Ponadto wakacje mogą być dłuższe z powodu transferów. Na przykład w 2019 r. 31. przypadł w poniedziałek, a władze zdecydowały, że nie trzeba dzwonić do ludzi na 1 dzień, lepiej odłożyć go na sobotę 29. W ten sposób ludzie „chodzili” przez 10 całych dni.

W 2018 roku święta trwały 8 dni i zakończyły się we wtorek 9 stycznia, ale 6 i 7 wypadły w niedzielę, więc jeden dzień wolny został przełożony na 2 maja, a drugi na 9 marca. Najdłuższe jak dotąd wakacje miały miejsce w 2005 roku. Potem odpoczywaliśmy przez 11 dni!

Chociaż nie wszyscy uważają odwołanie wakacji za coś złego. Są tacy, którzy nie dbają o to, jaki numer iść do pracy. Niektórzy chcieliby pracować i zarabiać więcej. Ale teraz statystyki pokazują, że tylko 20% obywateli zgadza się na mniejszy odpoczynek.

Obejrzyj wideo: The Third Industrial Revolution: A Radical New Sharing Economy (Październik 2019).