Sadzenie papryki dla sadzonek i szklarni w 2020 roku

Doświadczeni ogrodnicy wiedzą, jak ważne jest przestrzeganie kalendarza księżycowego podczas pracy na ziemi. Pole grawitacyjne naturalnego satelity naszej planety wpływa na procesy zachodzące na Ziemi. Rolnicy od dawna zauważyli, że w zależności od etapu miesiąca księżycowego zmienia się biopotencjał roślin. Zwykle sadzenie papryki dla sadzonek odbywa się pod koniec lutego. Na szczęście w 2020 r. W tym miesiącu będą po prostu sprzyjające dni księżycowe.

Kalendarz ogrodnika

Kalendarz księżycowy prowadzony przez rolników składa się z 12 miesięcy trwających 29 lub 30 dni. Dla wygody jest dostosowany do zwykłego, świeckiego, dzięki czemu w ciągu jednego miesiąca można zaobserwować całkowitą zmianę faz satelity. Najtrudniejsze dni w kalendarzu księżycowym to pełnia, nowiu i dwa dni przed nimi i po nich. Rosnący księżyc sprzyja wzrostowi ziemskiej części roślin. W tej chwili dobrze jest sadzić sadzonki, pędy nurkowe. Ubywający księżyc jest kochany przez korzenie, ta faza dobrze nadaje się do uprawy bulw lub kapusty; w tej chwili zaleca się sadzenie drzew. Lepsze nawożenie w trzecim i czwartym etapie satelity.

Ważne! Jeśli siejesz pieprz dla sadzonek na słabnącym księżycu, możesz uzyskać silne rośliny, ale nie będzie z nich dużych zbiorów.

Oprócz satelity Ziemi, znaki zodiaku mają duży wpływ na rośliny. Zaleca się sadzić pieprz do sadzonek, gdy na niebie panują Koziorożec, Ryby, Rak i Skorpion. W przypadku sadzenia w Pannie, Strzelcu lub Baranie nasiona nie pojawią się w pełni. Niekorzystne znaki - Bliźnięta, Lew, Wodnik i Waga, które zapewnią zerowe kiełkowanie. Oprócz dni sadzenia istnieją sprzyjające okresy na podlewanie, nurkowanie, przesadzanie i nawożenie. Papryka jest podlewana, gdy księżyc w znakach wodnych znajduje się w Rybach, Raku i Skorpionie.

Praca w lutym

Koniec ostatniego miesiąca zimy to najgorętszy czas dla ogrodników, ponieważ jeśli przegapisz termin siewu nasion, możesz pozostać bez plonu w lecie.

DataFazaKonstelacjaZalecaneNiezalecane
19-20WaningKoziorożecPrzygotowanie glebySadzenie nasion
26-27RośnieBaranPrzygotowanie gleby, siew nasionPodlewanie, nawóz
28-29Byk

26-27 lutego to młody miesiąc. Nasiona zasiane w tych dniach będą szybko rosły. 28-29 lutego - dni odpowiednie dla odmian niewymiarowych. Ułatwia to nie tylko faza, ale także znak patrona.

Działa w marcu

Tylko pierwsza połowa pierwszego miesiąca wiosny jest uważana za odpowiednią do siewu nasion dla sadzonek. W tym czasie pieprz sadzi się w odmianach wczesnych i środkowych. W 2020 r. Na początku marca księżyc sprzyja psiankowatemu.

DataFazaKonstelacjaZalecaneNiezalecane
1RośnieBykSiew, uprawaPodlewanie
4-6RośnieRakSiew, zbieranie, podlewanieNawożenie, przerzedzanie, przesadzanie
25-26RośnieBaranWybierz nawózPodlewanie
27-28RośnieBykNawóz

Kalendarz prac w kwietniu

Na początku kwietnia uprawiane sadzonki zaczynają przygotowywać się do przesadzenia do szklarni. Na otwartym terenie wciąż nie jest to odpowiedni czas, ponieważ przymrozki wciąż występują na glebie w większości naszego kraju. Jeśli sadzonki osiągnęły wysokość 25 cm, co najmniej 12 liści na łodydze i pąkach już się pojawiło, nadszedł czas, aby przenieść sadzonki do szklarni.

DataFazaKonstelacjaZalecaneNiezalecane
1-2RośnieRakPoluzowanie, górny opatrunek, podlewanieWybierz
15Trzeci kwartałWodnikPodlewanie, górny sosPrzeszczep
18-19WaningRybaPrzeszczep, podlewanieWybierz nawóz
23-24RośnieBykPrzeszczepPodlewanie, górny sos
28-29RośnieRak

Może działać

W maju nadal pielęgnuje się sadzonki pieprzu, a sadzonki uprawiane na otwartym terenie są aktywnie przygotowane do przeniesienia się w nowe miejsce.

DataFazaKonstelacjaZalecaneNiezalecane
2-3RośniePannaNawóz, rozluźnieniePodlewanie
11-12WaningKoziorożecRozluźnieniePrzeszczep, kilof, podlewanie
13-14WaningWodnikPodlewaniePrzeszczep, wybierz
15-17WaningRyba
18-19WaningBaranPoluzowanie, górny opatrunekPodlewanie, przesadzanie
25-26RośnieRakPodlewanie, hartowanieOpatrunek, przeszczep
30-31RośniePannaPrzeszczep, wybierzPodlewanie, górny sos

Zasady sadzenia papryki

Papryka, podobnie jak pomidory, należy do rodziny psiankowatych. Rośliny te można sadzić z nasionami w otwartym terenie lub uprawiać z sadzonkami. Na większości terytoriów naszego kraju preferowaną metodą uprawy są sadzonki w szklarni. Sadzenie papryki zwykle rozpoczyna się w lutym, aby przenieść wyhodowane krzewy na ziemię w ciągu 50-70 dni. Średni okres przeszczepu to połowa kwietnia - początek czerwca, w zależności od odmiany i warunków klimatycznych.

Przed sadzeniem należy przygotować glebę i skalibrować nasiona. Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę daty ważności materiału do sadzenia. Im starsze nasiona, tym słabsze będą rośliny. Aby obliczyć przybliżony czas potrzebny do uprawy rośliny, należy zapoznać się z zaleceniami producenta. Jeśli otrzymałeś nasiona od swojego sąsiada w kraju, możesz kierować się średnim czasem:

  • Kiełkowanie - 10 dni;
  • Dostosowanie po rozcieńczeniu i zerwaniu - 12 dni;
  • Początek dojrzałości technicznej wynosi 90 dni w przypadku wczesnych odmian, 125 w przypadku dojrzewania średniego i 140 w przypadku późnego dojrzewania.

Jak przygotować się do siewu nasion

Pierwszym etapem jest przygotowanie gleby. Idealną opcją jest gotowa mieszanka, ale możesz samodzielnie przygotować glebę. Aby to zrobić, weź wiadro ziemi z ogrodu, dodaj wiadro kompostu i czarnego torfu, a także szklankę popiołu. Pojemniki na sadzonki są napełniane by i kruszone ręcznie.

Oddzielnie przygotuj nasiona. Odrzuć pomarszczone i suche nasiona, pozostawiając tylko te, które mają zdrowy wygląd. Przetwarzanie jest ważnym etapem, ponieważ trawiąc nasiona, możesz zabijać szkodniki, a w przyszłości uzyskać silną roślinę. Najłatwiej jest owinąć nasiona gazą i zwilżyć roztworem manganu. Kolejnym etapem jest moczenie nasion najpierw przez 20 minut w wodzie, a następnie w wilgotnej gazie, aż pojawią się kiełki. Nasiona wysiewa się w przygotowanych kubkach z ziemią, pogłębiając je o 1,5 cm, a następnie postępują zgodnie z zaleceniami kalendarza księżycowego i czekają na sadzonki za około 10-14 dni.

Obejrzyj wideo: Jak skutecznie uprawiać paprykę (Styczeń 2020).

Zostaw Swój Komentarz