Żydowski Nowy Rok 2020: data i tradycje

Żydowski Nowy Rok 2020 to czas modlitwy i pokuty. Nie ma to nic wspólnego z świętami obchodzonymi w krajach europejskich i Ameryce. Rosz Haszana (jak Żydzi nazywają Nowy Rok) ma głębokie znaczenie. Długie ceremonie i tradycje podkreślają osobliwość i znaczenie wakacji.

Daty obchodów

Rosz Haszana nie pokrywa się z Europejskim Nowym Rokiem. Data święta Żydów liczona w kalendarzu księżycowym. Z powodu rozbieżności z kalendarzem gregoriańskim nie jest jasne, kiedy żydowski Nowy Rok będzie w 2020 roku. Zwykle uroczystości przypadają na jesień. Rosz Haszana to dwa dni nowiu siódmego miesiąca Tiszrei.

Ważne! W 2020 r. Żydzi będą obchodzić Nowy Rok od wieczora 18 września do wieczora 20 września.

I choć początek wakacji przypada w piątek, dwa dni będą oficjalnym weekendem. Zgodnie z tradycjami zabrania się wykonywania jakiejkolwiek pracy w święta (nawet kobiety próbują wcześniej ugotować jedzenie), a wszelki wolny czas należy poświęcić na modlitwy, medytację o życiu, żal za popełnione grzechy.

Istota i cechy wakacji

Rosz Haszana to szczególny okres w życiu Żydów. Uważa się, że w tym dniu miało miejsce stworzenie świata przez Boga. Ponadto w tym dniu wydarzyły się inne ważne wydarzenia biblijne:

  • wygnanie Adama i Ewy z raju za popełnione grzechy;
  • Wyjście Noego na twardym gruncie po potopie;
  • ofiara Baranka przez Abrahama zamiast syna;
  • wyzwolenie Żydów z egipskiego niewolnictwa itp.

Zgodnie z wieloletnimi przekonaniami uważa się, że Nowy Rok jest dniem sądu. Bóg studiuje działania każdego człowieka, aby zdecydować o jego przyszłym przeznaczeniu - zapewnić szczęście i dobrobyt, wysłać próby, a nawet zabrać z tego świata. Z tego powodu Żydzi dużo modlą się na święto, aby żałować za swoje grzechy i otrzymać błogosławieństwo od Boga.

To dzień podsumowań za miniony rok. Żydzi zajmują się introspekcją, pracują nad poprawieniem błędów i zastanawiają się, w jaki sposób zasługują na przychylność Boga. Żydzi uważają, że los człowieka może zależeć od tego święta. Jest to test gotowości ofiary, którą kiedyś udowodnił Abraham. Był gotowy poświęcić swego syna Bogu.

Ciekawe! Chasydzi na Rosz Haszanu pielgrzymują do ukraińskiego miasta Uman, gdzie znajduje się grób założyciela ich religii, Nachmana bin Simhy. Rocznie do miasta przyjeżdża 30–40 tys. Żydów.

Tradycje i zwyczaje

Nowy Rok przychodzi po zachodzie słońca, chociaż główne uroczystości odbywają się następnego dnia. Przed zachodem słońca kobiety muszą zapalić świece. Wskazują, że do domu przyszło wakacje. Świece powinny palić się przez całą noc i następnego dnia. Wraz z nadejściem Rosz Haszana wszyscy muszą się modlić.

Rodzina zbiera się przy świątecznym stole. Ojciec po okrągłym maślanym chlebie, zwanym chałką, ogłasza błogosławieństwo, a następnie zanurza swoje kawałki w miodzie i traktuje domowników.

Świąteczny stół

Oprócz chałki inne tradycyjne potrawy zostaną przygotowane na świąteczną ucztę w żydowskim Nowym Roku 2020. Pamiętaj, aby podawać:

  • jabłka, granaty i inne owoce, które symbolizują bogactwo i bogate zbiory;
  • miód (jedz go z chlebem i owocami) jest symbolem słodkiego i beztroskiego życia, sytości i bogactwa;
  • gotowana jagnięca głowa, co wskazuje na wyższość i sukces w biznesie;
  • ryba (koniecznie z głową), która przynosi płodność.

Pamiętaj, aby marchewki pokroić w kółko na stole. Jest to symbol bogactwa i sukcesu, ponieważ na zewnątrz kręgi marchwi wyglądają jak monety. Kochanki z pewnością przygotują obfite dania mięsne i inne smakołyki.

Shofar

Jedną ze starych i obowiązkowych tradycji noworocznych wśród Żydów jest wdmuchiwanie w szofar. To nazwa instrumentu muzycznego wykonanego z rogu barana, kozy lub antylopy. Każdy Żyd powinien usłyszeć jego dźwięk, ponieważ uważa się, że w następnym roku człowiek będzie szczęśliwy i szczęśliwy. Trąbka dokładnie 100 razy.

Pochodzenie tego zwyczaju wyjaśniono na różne sposoby. Niektórzy twierdzą, że dźwięki szofaru wskazują Bogu, że ludzie są gotowi do poświęceń i żalu. Inni twierdzą, że instrument muzyczny zagłusza Szatana, który mówi Bogu o grzechach ludzi.

Ważne! Słuchaj szofar musi stać. Pomiędzy dźwiękiem instrumentu muzycznego nie można wymawiać słów niezwiązanych z modlitwą.

Taszlich

Po południu pierwszego dnia obchodów Rosz Haszana wszyscy Żydzi odprawiają ceremonię zwaną tashlikh. Jego istotą jest to, że dorośli i dzieci udają się do najbliższego akwenu, w którym żyją ryby. Wrzucają bułkę tartą do wody, którą wyjmują z kieszeni. Ten obrzęd symbolizuje oczyszczenie. Ludzie pozbywają się więc grzechów i bezbożnych czynów popełnianych przez cały rok. Następnie wszyscy kąpią się i ubierają w świąteczne stroje, zwykle białe.

Obejrzyj wideo: Miliony imigrantów w Polsce przed 2020? Grzegorz Braun (Październik 2019).