Dzień Dziadków 2020

Gratulujcie drogim osobom starszym Dnia Dziadków w Rosji w 2020 roku pod koniec października. Podczas tego rodzinnego święta zwyczajowo daje się świeże kwiaty w doniczce. Chociaż możesz zadowolić bliskich miłymi prezentami. Najlepszym prezentem może być wspólna rozrywka - pójście do teatru lub filmu, spacer po parku, wycieczka po mieście, kolacja w kawiarni itp.

Kiedy będzie w Rosji

Niewiele osób wie, kiedy w 2020 roku odbędzie się Dzień Dziadków, ponieważ święto jest młode i jeszcze mało popularne. W Rosji będzie obchodzony dopiero po raz piąty. W niektórych osadach nawet o nim nie słyszeli.

Ważne! W 2020 roku wnuki będą mogły pogratulować dziadkom i babciom 28 października.

Święto ma ustaloną datę, która nie zmienia się z roku na rok. Chociaż nie znajduje się na liście oficjalnych świąt, chociaż co roku pojawia się coraz więcej jego fanów. Miło jest dawać prezenty i przygotowywać niespodzianki dla osób starszych. Babcie i dziadkowie często kojarzą się z najmilszymi wspomnieniami z dzieciństwa, więc dzień poświęcony im jest dobrą okazją, aby podziękować i okazać szacunek starszemu pokoleniu w rodzinie.

W innych krajach

28 października w Holandii i większości innych krajów obchodzi się rodzinne wakacje. Chociaż niektóre kraje mają swoje własne daty obchodów:

 • Polska - 21–22 stycznia;
 • Meksyk - 28 sierpnia;
 • Kanada, Filipiny, Portoryko - druga niedziela września;
 • Wielka Brytania, Ameryka Południowa - pierwsza niedziela października;
 • Niemcy, Pakistan - druga niedziela października;
 • Włochy - 2 października itp.

W niektórych krajach wakacje dla dziadków są podzielone, a we Francji starsze pokolenie jest honorowane trzy razy w roku.

Trochę historii

Uważa się, że Dzień Dziadków pojawił się w Holandii. W tym kraju uprawia się tulipany, róże i inne kwiaty. Rolnicy zajmujący się uprawą kwiatów postanowili przeprowadzić akcję - dać osobom starszym kwiat w doniczce. Żywa i kwitnąca roślina symbolizuje pragnienie życia i długowieczności. Jest symbolem kontynuacji życia, niezależnie od wieku, w przeciwieństwie do kwiatów ciętych, które szybko blakną i tracą swoje piękno. Ponadto rośliny stały się symbolem połączenia między starszym a młodszym pokoleniem (korzenie i kwiaty).

Akcja była wspierana przez społeczeństwo, aw przyszłym roku postanowili zorganizować wakacje dla osób starszych, które mają wnuki. W 2009 roku obchodzony był w 30 krajach. Pomysł był wspierany w prawie wszystkich krajach europejskich, chociaż data w każdym państwie była inna. W ciągu zaledwie kilku lat wakacje rozprzestrzeniły się poza kontynent. Zaczął świętować w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii.

Rosja przyłączyła się do obchodów Międzynarodowego Dnia Babci zaledwie kilka lat temu. Po raz pierwszy uroczystości odbyły się w stolicy, choć już za rok pomysł na rodzinne wakacje dla osób starszych zyskał poparcie w innych rosyjskich miastach.

Tradycja

Główną tradycją wakacji jest dawanie starszym krewnym doniczkowych kwiatów. Kupując kwiaty, wiele osób zwraca uwagę na ich znaczenie. Na przykład hibiskus symbolizuje długowieczność, a geranium jest symbolem dobrobytu finansowego.

Niektóre rodziny w Rosji w Dzień Dziadków w 2020 roku zgromadzą się przy świątecznym stole. Czasami babcie przygotowują słodkie przysmaki, a potem piją herbatę ze swoimi dziećmi i wnukami. W tym dniu starsze pokolenie jest wdzięczne za swoją pracę i wykształcenie, ciepłe słowa gratulacji. Często cała rodzina gromadzi się w bliskim kręgu, aby zobaczyć stare zdjęcia.

Istnieje tradycja organizowania imprez charytatywnych dla osób starszych. W domach opieki samotni emeryci często otrzymują kwiaty i prezenty, organizują dla nich koncerty lub prowadzą programy rozrywkowe. Często osoby starsze otrzymują zniżki w sklepach, kinach, aptekach, a także organizują bezpłatne wystawy i wycieczki.

Ciekawe fakty

Wiele interesujących faktów związanych jest ze starszym pokoleniem. Oto niektóre z nich:

 1. Najmłodszą babcią na świecie jest rumuńska Rifka Stanescu. Ma tylko 23 lata. Urodziła dziecko w wieku 5 lat. Tytuł najstarszej babci otrzymał 122-letnia Francuzka Jeanne Louise Kalman. Widziała prawnuki aż do szóstego pokolenia.
 2. Alexey Shapovalov jest rekordzistą pod względem liczby wnuków. Ma 13 dzieci i 117 wnuków oraz kolejne 33 prawnuki.
 3. Według wyników ankiety społecznej okazało się, że wnuki częściej traktują rodziców swojej matki niż ojca.
 4. Uważa się, że pozostawienie dzieci z babcią jest bezpieczniejsze niż z nianią, chociaż nadmierna czujność starszego pokolenia czasami szkodzi dzieciom.
 5. W Ameryce 95-letni dziadek skoczył ze spadochronem ze swoim dorosłym wnukiem.

Zobacz wideo o świętach 28 października: