Dzień Wody 2020

Jednym z najważniejszych świąt ekologicznych w 2020 roku będzie Dzień Wody. I choć będzie obchodzony po raz osiemnasty, nie jest zbyt popularny wśród ludności. Wydarzenia odbywające się tego dnia będą miały na celu przede wszystkim zachowanie zasobów wodnych, poprawę stanu środowiska i znalezienie rozwiązania problemu braku wody pitnej. W niektórych krajach organizowane są festiwale i święta.

Światowy Dzień Wody

Święto zostało zatwierdzone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1993 r. Chociaż historia jego pojawienia się zaczyna się rok wcześniej. Na konferencji w Rio de Janeiro w 1992 r. Uczestnicy poruszyli kwestię oszczędzania zasobów wodnych, ponieważ ich niedobór został już odnotowany. Zaproponowano ustanowienie święta ekologicznego. Jego celem jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na problem. Na początku 1993 r. ONZ podpisała rezolucję, a w marcu po raz pierwszy odbyły się imprezy tematyczne. W festiwalu wzięło udział 30 krajów. Z każdym rokiem ich liczba rosła.

Dzień Wody odbywa się co roku pod pewnym hasłem, choć cel pozostaje niezmieniony - przyciągnięcie uwagi publicznej na problem środowiskowy. Według statystyk więcej ludzi umiera z powodu suszy i niedoborów wody niż chorób.

Światowy Dzień Wody 2020 będzie 22 marca.

Jak wspomniano

W Dniu Wody zwykle odbywają się następujące wydarzenia:

  • warsztaty;
  • okrągłe stoły;
  • wykłady;
  • konferencje i inne

Uczestnicy muszą podnieść kwestię nieracjonalnego wykorzystania zasobów i zanieczyszczenia jezior, rzek, wód gruntowych. Raporty na temat niezadowalającego stanu zasobów wodnych, wzrostu ich zużycia przez ludzkość i innych problemów z pewnością brzmią.

Organizują także wystawy, flash moby, konkursy i inne wydarzenia. Wakacje muszą odbywać się w przedszkolach, szkołach, uniwersytetach i innych instytucjach edukacyjnych, ponieważ uważa się, że ważne jest odpowiednie kształcenie dzieci i kształtowanie ich stosunku do zasobów naturalnych. W tym celu organizowane są zajęcia otwarte, godziny edukacyjne, aby poinformować dzieci o znaczeniu wody, jej źródłach, nieracjonalnym spożyciu przez ludzi itp.

Festiwal wody w różnych krajach

Słowianie obchodzili Dzień Wody trzeciego dnia Trójcy Świętej. Nie miał ustalonej daty ze względu na fakt, że był związany z kroczącymi wakacjami. Triumf ma pogańskie korzenie. Ludzie obchodzili urodziny wody i organizowali publiczne uroczystości na jej cześć. Tego dnia zabroniono myć, zmywać naczynia lub podłogi, a także wykonywać inne prace z wodą, aby okazać szacunek dla ważnego zasobu naturalnego. Niektórzy nawet nie chcieli pić. Chłopcy i dziewczęta organizowali różne uroczystości w celu znalezienia rodziny i szczęśliwej przyszłości. Na przykład rzucali zgniłe jajka dziewczynom, aby wyjść za mąż i urodzić dzieci.

W Rosji, na Białorusi i innych krajach słowiańskich nie zachowały się prawie żadne tradycje, ale na świecie istnieją państwa, które organizują festiwale i święta ku czci wody. Oto niektóre z nich:

  • Chiny Po Shui (tak zwane święto) trwa cały tydzień. Z nim związana jest ciekawa legenda, która mówi, że kiedyś w Chinach był zły władca demonów. Miał 7 żon. Zabili swojego męża, zmęczonego znęcaniem się. Aby jego duch nie wrócił do kraju, musieli na zmianę trzymać głowę małżonka. Aby złagodzić cierpienie, lokalni mieszkańcy polewali ich wodą.
  • Cypr Kataklizm związany jest z pamięcią o globalnej powodzi. Symbolizuje zmartwychwstanie i nowe życie. Ludzie polewają się nawzajem wodą, aby dusze i ciała zostały oczyszczone. Zabawne uroczystości odbywają się 7 dnia po Wielkanocy.
  • Dagestan. Święto, które ma wieloletnie korzenie, przypada 40 dnia po wiosennej równonocy. Pamiętaj, aby przeprowadzić starożytny obrzęd. Młode dziewczyny, zakrywające głowy białymi szalami, z 10-litrowymi dzbankami udają się do odległego stawu. Tam śpiewane są okrągłe tańce i piosenki, a po napełnieniu dzbanków wracają do domu.
  • Tajlandia W Dzień Matki, który odbywa się pod koniec października lub na początku listopada, Thais odprawiają piękny rytuał, aby podziękować wodzie i przeprosić za jej użycie i zanieczyszczenie. Na brzegu oceanu, rzek lub stawów produkują małe łódki z liści palmowych. Wkładają do nich gorącą świecę i wkładają kilka monet, a także kosmyk włosów, aby wszystko źle oczyścić. Następnie kładą łódź na powierzchni wody, po czym odpływa.
  • Armenia Wakacje, podczas których wszyscy się wylewają, są organizowane w lecie. W Vardavar zabrania się obrażania nieznajomych oblanych wodą. Chłopcy zawsze dają dziewczętom czerwone róże, a miłośnicy wypuszczają gołębie w niebo.

Tematyczne festiwale odbywają się w Kambodży i Birmie. Laotańczycy nawadniają się wodą na Nowy Rok.

Jak obchodzony jest Światowy Dzień Wody w Moskwie: wideo

Obejrzyj wideo: Prezentacja nowości firmy DAM na 2020 rok. (Październik 2019).