Czy święta noworoczne zostaną anulowane w 2020 r.?

W Dumie Państwowej od dawna mówi się, że byłoby miło zmniejszyć liczbę dni wolnych dla pracowników z okazji świąt noworocznych. W 2019 r. Zasłużony weekend nie został zabrany, ale czy zostaną anulowane w 2020 r.? Politycy są zupełnie inni.

Powody zmian

W 2019 roku Rosjanie „chodzili” przez 10 całych dni (od 30 stycznia do 8 stycznia), ponieważ 30, 5 i 6 liczby spadły w weekend. Oczywiście dotyczyło to tylko pracowników przedsiębiorstw budżetowych, ponieważ byli oni uprawnieni do urlopu na mocy prawa. Według niektórych polityków, ekonomistów i pracowników służby zdrowia takie „wakacje” są bardzo długie. Długa przerwa w pracy negatywnie wpływa zarówno na dobrobyt samych obywateli, jak i na ekonomię poszczególnych organizacji, a ostatecznie całego kraju.

W weekendy ludzie muszą coś ze sobą zrobić, co oznacza, że ​​wydają pieniądze na rozrywkę. Niektórzy nadal świętują przez cały dzień, podróżują po krewnych itp. Ktoś podróżuje za granicę, co kosztuje całkiem grosza. Według Federalnego Urzędu Statystycznego średnie wydatki Rosjan na Nowy Rok wynoszą 14 tysięcy rubli.

Co ważniejsze, takim wakacjom najczęściej towarzyszy picie alkoholu, a to negatywnie wpływa na zdrowie. Według statystyk 20 000 osób umiera podczas świąt noworocznych z powodu nadmiernego picia.

Opinia mężów stanu

Pierwszym, który otwarcie mówił o świętach, był Giennadij Onishchenko. Nazwał je kpiną ze zdrowia i męki, która negatywnie wpływa na ludzi. Pozornie nasze ciało i mentalność nie są przystosowane do takich uroczystości, w tym ferii zimowych w ciepłych krajach. Wiceprzewodniczący Państwowej Komisji Dumy ds. Edukacji i Nauki jest pewien, że 2 dni wolne (31 i 1) są wystarczające, ponieważ było to 27 lat temu. W Związku Radzieckim nikt nie odpoczywał tak długo.

Święta noworoczne wymyślono w 1993 r., Aby nieco uspokoić pracowników państwowych, ponieważ płace były słabo opłacane. Teraz, jak sądzą posłowie, życie ludzi poprawiło się, co oznacza, że ​​nie muszą odpoczywać przez długi czas. Co więcej, są tacy, którzy chcą zarobić więcej pieniędzy i są gotowi do pracy na wakacje. Zatem redukcja części weekendu nie będzie bolesna.

Galina Dekhtyar - profesor, Wydział Zarządzania, RANEPA, zgadza się, że długie wakacje negatywnie wpływają na dobrobyt obywateli, ale nie widzi potrzeby ich całkowitego anulowania. Jej zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłoby podzielenie wakacji na 2 części po 3 dni, na Nowy Rok i Boże Narodzenie.

LDPR popiera wspólnie z innymi pomysł anulowania wakacji. Lider frakcji Aleksey Didenko podaje następujące liczby: w ciągu 10 dni przestoju kraj traci 2 miliardy rubli. Jego zdaniem rozsądne byłoby zapewnienie ludziom odpoczynku 31, 1 i 7. W pozostałe dni nie ma powodu, by chodzić. Zamiast tego możesz przedłużyć święta majowe, na przykład sprawić, by były nieaktywne 10 i 11 maja lub 2 maja.

Reszta partii jest po stronie Rosjan. Przewodniczący Federacji Niezależnych Związków Zawodowych Rosji Michaił Szmakow ogólnie powiedział, że chociaż istnieją związki zawodowe, święta Nowego Roku nie zostaną odwołane.

Michaił Szmakow

Czego można się spodziewać w 2020 roku

Inicjatywa ograniczenia wakacji w Dumie Państwowej nie została jeszcze poparta, a rachunek nie został przedłożony do rozpatrzenia. Jak dotąd większość deputowanych sprzeciwia się odwołaniu, a niektórzy nawet opowiadają się za dodaniem 31. do oficjalnego weekendu.

Ponieważ w Kodeksie pracy nie wprowadzono żadnych zmian, do 2020 r. Pozostały te same dni wolne. 31. przypada we wtorek, a ten dzień roboczy zostanie skrócony o 1 godzinę. W środę rozpoczynają się święta, które potrwają 8 dni. Musisz iść do pracy w czwartek 9 stycznia. Harmonogram zostanie ostatecznie zatwierdzony jesienią, więc coś innego można dodać lub odjąć.

Zakłada się, że urzędnicy po prostu nas oszczędzili w tym roku, ponieważ wiele reform zapoczątkowało naraz, a obywatele są w szoku. Jeśli zabiorą weekend, ogólne oburzenie może osiągnąć granicę. Ale po roku lub dwóch sytuacja ostygnie i prawdopodobne jest, że projekt skrócenia wakacji wróci do porządku dziennego.

Być może w przyszłości prawo do decydowania o czasie wakacji zostanie przekazane pracodawcom, tylko oni będą musieli skoordynować swoje działania z zespołem. Jest również prawdopodobne, że pozostaną tylko 2-3 oficjalne święta, a reszta zostanie dołączona do wakacji. Pracownicy sami będą mogli wybrać, czy chcą wziąć na spacer, czy dwa dni wolnego w Nowym Roku, a resztę dni można wykorzystać w innym, dogodniejszym czasie.

W 2015 r. Partia LDPR przedstawiła już podobny projekt ustawy, zgodnie z którym zgodnie z kalendarzem powinny być 3 dni ustawowo wolne od pracy: 1 stycznia, 9 maja i 12 czerwca. Reszta dni nie znika, ale idzie z powodu wakacji, które można zabrać w dowolnym momencie. Wtedy projekt nie był obsługiwany.

Obejrzyj wideo: XXXTENTACION - SAD! (Październik 2019).